Spojte se s námi


Bundesliga

Zelená pro pyro! Hamburk jako první klub v Německu dostal povolení použít pyrotechniku, dočkají se i další?

Publikováno

dne

Patří pyrotechnika na stadiony, či nikoliv? Toť otázka, která dělí nejen fotbalové fanoušky. Nicméně v Německu se přílišné debaty nad tímto tématem nevedly, zkrátka se jen udělovaly pokuty za využívání jakékoliv pyrotechniky. Nyní by ale mohlo dojít ke změně. Hamburk totiž dostal zelenou v použití pyrotechniky, má to však své podmínky a jedná se o experiment. Pokud jej fanoušci druholigového celku nezpackají, pak by mohlo pyro dostat povolení na všech stadionech u našich sousedů.

Zákaz pyrotechniky? V Německu si s ním fanoušci hlavu příliš nedělají a dá se říci, že ji libovolně používají tak, jak se jim zlíbí. Jen to dokresluje již tak úchvatnou atmosféru, která dělá Bundesligu v rámci nejlepších evropských soutěží naprosto jedinečnou. Jen za minulou sezonu německé kluby z první a druhé ligy platily za využívání pyrotechniky přes 1 milion eur.

Nejtrestanějším celkem byl Hamburk, který musel platit téměř 300 000. A nejinak si vede v této sezoně. Pouze za hamburské derby mezi Hamburkem SV a St. Pauli zaplatily oba kluby 120, respektive 200 tisíc eur. Následně však došlo ke snížení pokut na 90 a 140 tisíc. Každopádně, mohlo se jednat o poslední finanční tresty za využívání pyrotechniky v celém Německu.

Oddělení DFB (Německý fotbalový svaz) pro prevenci a bezpečnost fotbalové kultury oficiálně udělilo zelenou v použití pyra Hamburku. Vše ale bude provedeno pod jasně stanovenými pravidly. V první řadě, bude se moci využít „pouze“ 10 kouřových bomb při nástupu hráčů na hrací plochu a potažmo ještě pár jich může být využito v průběhu klání.

V řadě druhé, bude se jednat především o jednorázovou pyroshow, kterou budou provádět předem vybraní jedinci pod dozorem pyrotechnického odborníka. Nicméně prý není vyloučeno ani to, že by se mohli zapojit aktivní fanoušci Mimo to, v pohotovosti budou také hasiči.

Nutno podotknout, že vedení Hamburku dlouhodobě bojuje za legalizaci a schválení pyrotechniky při fotbalových utkáních. „Není možné, aby něco, co je běžné na každém hudebním koncertě, nebylo pak povoleno na fotbalovém utkání,“ nechal se slyšet předseda HSV Bernd Hoffmann. Zároveň dodal, že se jedná o nedílnou součást německé fanouškovské kultury a je nutné najít praktické řešení či kompromis.

Nyní tedy došlo k jakémusi prvnímu kroku, který by mohl znamenat brzké povolení pyrotechniky. Koneckonců, i statistiky z policejních zpráv dokazují, že pyroshow mají na svědomí mnohem méně zraněných lidí než například užívání pepřových sprejů. Každopádně, Hamburk využívá světlice, jejichž teplota dosahuje až 2500 °C, v Německu jsou známé pod lidovým názvem Bengalos.

To jeden z největších rivalů Hamburku, Werder Brémy, v minulé sezoně legálně zkoušel tzv. „studenou pyrotechniku“, která byla vyvinuta v Dánsku. Nicméně test selhal, jelikož tyto světlice vypouštěly nebezpečné a škodlivé plyny a jejich teplota dosahovala 300 až 500 °C, v závislosti na barvě.

DFB každopádně v souvislosti se zelenou pro pyro v Hamburku rovněž dodal, že by v budoucnosti mohly být uděleny další výjimky a dočkat by se tedy mohly i další kluby. V podstatě už záleží jen na tom, zda-li němečtí fanoušci budou schopni podmínky dodržovat, případně zda-li by to šlo ještě nějak fotbalovým příznivcům zpříjemnit tak, aby to nepřesáhlo bezpečnostní rizika. Rozhodně se však jedná o důležitý moment v této otázce. Do budoucna by to totiž mohlo mít vliv i na další soutěže, které by se mohly Bundesligou inspirovat.

Reklama

Oblíbené