Fotbal
Zapomenutí mistři: Fénix povstal z popela! Bývalý král Belgie Royale Union SG opět bojuje o mistrovský titul
Je to jeden z nejúspěšnějších klubů belgického fotbalu. Po dlouhá léta se však tak říkajíc plácal v nižších soutěžích a působil jako spící obr. V roce 2015 se však Royale Union Saint-Gilloise vrátil do druhé ligy a po několika letech po velmi dlouhé pauze postoupil zpět mezi elitu. Nyní opět bojuje o mistrovský titul dá se říci, že tento bruselský celek je skutečně jako Fénix, jenž vstal z popela.
Je to jeden z nejúspěšnějších klubů belgického fotbalu. Po dlouhá léta se však tak říkajíc plácal v nižších soutěžích a působil jako spící obr. V roce 2015 se však Royale Union Saint-Gilloise vrátil do druhé ligy a po několika letech po velmi dlouhé pauze postoupil zpět mezi elitu. Nyní opět bojuje o mistrovský titul dá se říci, že tento bruselský celek je skutečně jako Fénix, jenž vstal z popela.
Royale Union Saint-Gilloise byl založen už roku 1897 a po Antverpách, Clubu Bruggy a RFC Liége je čtvrtým nejstarším klubem v Belgii. Svůj první titul získal v roce 1904, přičemž právě na počátku nového tisíciletí dominoval belgické lize.
Co do počtu titulů se jedná o třetí nejúspěšnější klub v Belgii. Od sezóny 1903/04 do 1934/35 získal hned jedenáct mistrovských titulů a devět druhých míst. V letech 1933 až 1935 odehrál tým 60 po sobě jdoucích zápasů bez porážky, čímž vytvořil dodnes nepřekonaný belgický rekord.
Na počátku devadesátých let minulého století klub také dominoval v jedněch z prvních „evropských“ pohárových soutěží, které se konaly ještě před oficiálně schválenými soutěžemi UEFA. V letech 1958-1965 klub zažil krátké období evropských úspěchů, když se v Inter-Cities Fairs Cupu dostal až do semifinále poté, co vyřadil AS Řím.
V roce 1963 však klub sestoupil do druhé ligy a v roce 1980 dokonce spadl až do Belgian Promotion division. Téměř pět desetiletí tak klub strávil v nižších soutěžích.
Návrat k zašlé slávě
Zpět z hlubin k profesionálnímu fotbalu se vrátil v roce 2015. Od sezóny 2015/16 do 2020/21 se klub pohyboval v druhé lize.
Právě v na konci ročníku 2020/21 se každopádně radoval z postupu do nejvyšší soutěže a dá se říci, že jako Fénix povstal z popela. Na kontě měl 70 bodů a pohodlný osmnáctibodový polštář na druhý Seraing. Do belgické nejvyšší soutěže tento spící obr postoupil z první příčky, a to poprvé od roku 1973.
Po návratu do první ligy se Royale Union SG hned ve své první sezóně po základních 34 kolech umístil se 77 body na prvním příčce ligové tabulky. A to s pětibodovým náskokem na druhý Club Bruggy. Ve skupině o titul se však belgickému gigantovi vůbec nedařilo. V pěti zápasech pouze jednou zvítězil, jednou remizoval a hned třikrát prohrál.
Ligový titul tak získaly právě Bruggy, nováček v elitní soutěži skončil druhý. V aktuálním ročníku má za sebou belgická Jupiler Pro League 30 kol, přičemž Royale Union SG je momentálně na druhém místě se ziskem 65 bodů. Na první Genk ztrácí pouhé tři body, na třetí Antverpy mají pětibodový náskok.
Jedenáctinásobnému mistrovi Belgie se daří také v evropských pohárech. Tým postoupil ze základní skupiny Evropské ligy přímo do osmifinále z prvního místa, když za sebou nechal Union Berlín, Bragu a Malmö. A právě německý celek v osmifinálovém souboji dokázal vyřadit a postoupit do čtvrtfinále, kde na něj čeká další německý klub – Bayer Leverkusen.
Nový majitel
Za vzestupem dříve velice slavného bruselského celku může v pozitivním slova smyslu současný majitel Tony Bloom. Ten na to jde přece jen trochu jinak, než ostatní belgické kluby a vyplácí se to.
Bloom je také majitelem klubu z anglické Premier League – Brighton & Hove Albion. Většinový podíl Royale Union SG koupil v roce 2018, kdy se klub ještě nacházel v druhé lize. Zajímavostí je, že Bloom je profesionálním hráčem pokeru, kterého angličtí bookmakeři označili za nejchytřejšího člověka, který se v tomto prostředí pohybuje.
Bloom v Saint-Gilloise aplikoval strategii, kterou by většina lidí označila za „šílenou“. Od sezony 2019/20 neutratil za přestupy ani cent. Místo toho se spoléhá na přístup založený na datech a přivádí volné hráče, kterým v jejich klubem skončila smlouva.
Díky tomuto typy náborové strategie objevil několik zajímavých perspektivních hráčů, jako je například minulá útočná dvojice týmu Dante Vanzeir a Deniz Undav, kteří například v sezóně 2020/21 nastříleli ve druhé lize dohromady 55 gólů. Tento typ strategie je náročný především v tom, že člověk musí mít dokonalý přístup k hráčům.
Kór když Bloom musí čelit klubům jako Club Bruggy, Anderlecht nebo Genk, které mají velmi vysoké rozpočty na přestupy. Majitel Royale Union SG ale dokazuje, že se zdravým přístupem, pílí a láskou k fotbalu to prostě a jednoduše jde. Bloom to zkrátka zvládá opravdu bravurně, stejně jako dokáže dělat zázraky s anglickým Brightonem.
Zdroje: The Athletic, Jupiler Pro League, Royale Union SG
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta