Spojte se s námi


La Liga

Zaměřeno na taktiku: Vzrušující semifinálové El Clásico!

Publikováno

dne

Hlavním chodem na jídelníčku středečního večera byla lahůdka v podobě semifinálového El Clásica. Real Madrid chtěl svému odvěkému rivalovi vrátit drtivou porážku 5:1 z úvodu sezóny. Na opačné straně Barcelona vstoupila do utkání bez kouzelníka Lea Messiho, který měl problémy zraněním, a proto začal na lavičce. Argentinec nakonec nastoupil ve druhém poločase, ale nedokázal převrátit vítězství na svou stranu. Utkání dvou poločasů skončilo remízou 1:1 a my si teď středeční bitvu malinko přiblížíme.

1.ÚVODNÍ BRANKA A VSTUP DO UTKÁNÍ

V předešlém díle Zaměřeno na taktiku, kde jsem rozebíral hru Manchesteru City v utkání proti Arsenalu, jsme se mohli přesvědčit o tom, že vstup do zápasu může být nezbytně důležitým pro zbylý vývoj utkání. Duel mezi Barcelonou a Realem nám to pouze potvrdil. Hráči Bílého baletu vlétli na domácí Katalánce jako hejno dravých ptáků a brzy se ujali vedení. Odměna v podobě první branky dorazila v šesté minutě. Vinicius Junior navedl balon po levém křídle a odcentroval na zadní tyč. Na obrázku č. 1 si všímáme špatného postavení bránícího Alby, který nemá ponětí o tom, co se děje za ním, tudíž nabíhajícího Benzemu nevidí. Správně by měl stát v bočním postavení a rychleji reagovat. Míč se snáší přes Albu na kopačky Benzemy.

1) Jordi Alba a jeho špatné postavení před centrem!

A jak je zvykem, chyba plodí chybu! Poté, co si francouzský útočník brilantně zpracoval balon a poslal přízemní centr do malého vápna, následoval souboj mezi Lengletem a Vazquezem. Na obrázku č. 2 vidíme, že se stoper Barcelony zpočátku nenacházel ve špatném postavení. Kolaps přišel ale až ve chvíli, kdy španělský křídelník předběhl dotírajícího obránce a míč směřoval na přední tyč. Lenglet umožnil protihráči zakončit bez větších obtíží a Vazquez si tak připsal svůj historicky první gól v El Clásicu.

2) Clément Lenglet dovolil Vazquezovi náběh na přední tyč, ze kterého padl gól!

2.VINICIUS JUNIOR

Brazilský štírek se stává čím dál tím důležitější postavou madridského celku! Po vlažném začátku sezóny si získal důvěru trenéra Solariho a po několika dobrých výkonech si dokonce vysloužil místo v základní sestavě. Šanci dostal i ve středečním utkání s Barcelonou a čekal ho náročný test. Nebyl to pro něj zrovna vysněný duel, na který by měl dlouho vzpomínat, přesto ale vyloženě nezklamal. Během 64 minut pobytu na hřišti předvedl svoji hbitost, dynamiku a šikovnost s míčem. Zejména díky své rychlosti dělal obraně Barcelony velké problémy. I přes dobré úseky hry však byla znát jeho nezkušenost. Neotrkaný křídelník si v některých situacích počínal příliš zbrkle (viz situace na obrázku č. 3, kdy v přečíslení volil místo přihrávky na osamoceného Kroose střelu). A co víc, po prvním poločase se ustálila jeho úspěšnost přihrávek na pouhých 46 procentech. Chlapec má stále na čem pracovat. Nutno ale říct, že zkušenosti z těchto velkých zápasů se mu budou do budoucna hodit.

3) Mladičký Vinicius nevyužil přečíslení 3 na 2 a trestuhodně zahodil dobrou příležitost!

3.DEFENZIVNÍ HRA

Celých 90 minut utkání mezi odvěkými rivaly se odehrávalo ve vysokém tempu, fotbal měl vysokou kvalitu a žádný z celků vyloženě nedominoval. Vyrovnané utkání přineslo šance na obou stranách a bylo jasné, že vyhraje tým s lepší defenzivou. Z barcelonských zadáků můžeme pochválit zejména pravou stranu, na které kvalitně spolupracovala dvojice Piqué a Semedo. Pojďme se však nyní zaměřit na defenzivu Realu. Dle mého názoru se jednalo především o skvělý týmový výkon, který doprovázela výborná komunikace, dostupování a obětavost. Na obrázku níže sledujeme bránění Bílého baletu v poslední třetině hřiště. Sedm hráčů pod balonem zodpovědně brání a Vazquez, jakožto křídelní záložník, dotírá na hráče s míčem. Na levé straně hrající Vinicius drží krok se svým protihráčem a jediný, kdo se přímo nezapojuje do defenzivy, je Benzema. Ten vyčkává na polovině hřiště na rychlý protiútok.

4) Výborné dostupování hráčů a zhušťování prostoru před vlastním vápnem!

4.ROZEHRÁVKA BARCELONY

Katalánský velkoklub je známý především díky své kombinační hře a fotbalem na málo doteků se spoustou krátkých přihrávek. Barcelona v utkáních mimo jiné také těží z konstruktivní rozehrávky. Ve střetnutí s Realem to ale neměli domácí vůbec lehké. Hráči Realu zůstávali vysoko a snažili se presovat ve vysokém počtu. Na obrázku č. 5 vidíme pokus Katalánců o konstruktivní rozehrávku. Real má však v této části hřiště početní převahu a Barcelona je v podčíslení, tudíž musí přijít dlouhý balon do křídla nebo na hrotového útočníka. Ne pokaždé se Realu podařilo donutit soupeře k chybě nebo k dlouhému balonu, v tomto případě však pressink svůj účel splnil.

5) Napadání barcelonské rozehrávky přinášelo ovoce!

5.STŘED HŘIŠTĚ

Barcelonský středový trojúhelník v El Clásicu tvořila trojice Busquets, Arthur a Rakitič. Právě tito hráči bývají obvykle nejvíce zapojení do kombinace a tvoří hru. Každý z nich je velice silný na balonu a v blízkosti středového kruhu společně využívají každý malý kousek volného prostoru. A tomu se snažil zabránit hostující Real. Když měla Barcelona míč na kopačkách delší dobu, slezli svěřenci trenéra Solariho o něco níže, a to až ke středovému kruhu. Dvě řady po třech hráčích obklopily středovou linii katalánského celku. Šest hráčů fungovalo na principu sendviče a stlačovalo volný prostor mezi sebou. Tím vzniklo méně prostoru pro trojici barcelonských záložníků a stoperské duo Piqué-Lenglet bylo donuceno vyhledávat krajní prostory, kde není Barcelona tolik silná.

6) Real Madrid výborně zhušťoval meziprostory, ve kterých jsou hráči Barcelony dominantní!
Reklama

Oblíbené