Premier League
Zaměřeno na taktiku: Finálové utkání mezi Manchesterem City a Chelsea!
Nedělní večer přinesl finále anglického EFL Cupu. Na velkolepém Wembley Stadium se proti sobě postavily dva celky v úplně odlišném rozpoložení. Atraktivní utkání mezi Chelsea a Manchesterem City dospělo až do pokutových kopů, kde byli úspěšnější Citizens.
1.ÚPRAVA HERNÍHO STYLU LONDÝNSKÉ CHELSEA
Utkání s Manchesterem City bylo pro Chelsea poněkud specifické. Maurizio Sarri totiž poupravil herní styl svého celku! Italský manažer zvolil výrazně defenzivní pojetí, a to zejména z respektu ke svému soupeři.
Chelsea přešla od ofenzivní hry založené na držení míče k obrannému bloku, na který navazovaly rychlé protiútoky.
Londýňané se snažili zhušťovat střed hřiště, aby zamezili co nejvyššímu počtu průnikových přihrávek. Zároveň tím eliminovali nejsilnější stránku Manchesteru City, kterou je právě jádro ležící v prostřední části herní plochy. (viz obr. č. 1)
Ze stran se stahovali Willian a Pedro. Právě tito dva hráči vytvářeli ve vnitřních prostorech přečíslení. A díky dobře postavenému bloku Chelsea musel soupeř většinu svých útoků táhnout po krajích, kde není tak silný.
2.ROZEHRÁVKA MANCHESTERU CITY
Zhuštěný střed hřiště měl na hru blankytně modrých velký vliv, jelikož Chelsea zde získávala hodně balonů. Guardiolovi svěřenci na to však dokázali rychle zareagovat.
Středoví záložníci zůstávali v podčíslení, a tudíž byli nevyužití, a proto se jeden z nich při rozehrávce začal stahovat ke stoperské dvojici! (viz ob. č. 2). Manchester tak rozehrával hned ve trojici hráčů a krajní obránci se mohli vysunout výše a přečíslit prostory na stranách.
Chelsea se také několikrát pokusila napadat rozehrávku Citizens. Většina pokusů však byla neúspěšná (stejně jako v posledním vzájemném utkání těchto celků), a tak od presinku brzy ustoupila.
3.BLUES A JEJICH RYCHLÉ PROTIÚTOKY
Hráči City byli velice silní na balonu a jen zřídka ho půjčovali soupeři. Ten však bránil excelentně! A když už se míč podařilo tmavě modrým vybojovat, ihned se pustili do rychlého protiútoku.
Chelsea bránila ve vysokém počtu hráčů (zejména na pravé straně, kde trojice Azpilicueta – Kanté – Pedro vyhrála spoustu soubojů), tudíž většina protiútoků směřovala levým křídlem.
Hlavním motorem byl Eden Hazard v pozici falešné devítky, který dostal přednost před Higuaínem hlavně díky lepším pohybovým schopnostem a defenzivnímu chování.
Byl prvním, kdo dělal náběhy za obrannou čtveřicí Manchesteru a většina balonů směřovala právě na něj (viz ob. č. 3.). Belgickému štírkovi však ve většině případů scházela podpora od spoluhráčů.
4.OBRANNÁ FÁZE MANCHESTERU CITY
Nezkušený, či slabší celek by mohl mít s rychlými protiútoky velké problémy. To se však netýká mužstva ze severozápadu Anglie.
Když se podíváme na obrázek níže, vidíme, že Manchester útočí v pěti hráčích. Míč má na kopačkách Sterling. V tomto případě byla jeho průniková přihrávka přesná, ale co by se stalo, kdyby ne.
Na obrázku níže pozorujeme tři hráče v prostoru mezi stoperskou dvojicí a útočícími hráči. Tito tři hráči mají v Guardiolově systému specifickou roli. Při ztrátě balonu v útočné třetině musí vyvinout maximální snahu k zamezení rychlého protiútoku soupeře.
Zároveň také fungují jako opěrné body, když je potřeba hru otočit na druhou stranu. Proto se drží spíše ve středu hřiště. Do této trojice v zápase patřili Fernandinho, Walker a Zinchenko.
5.PENALTOVÁ LOTERIE
Po 90 minutách základní hrací doby a 30 minutách prodloužení přišly na řadu pokutové kopy. Obě mužstva zvolila své exekutory a jak už víme, z vítězství se nakonec radovali Citizens.
Všemu však předcházela kuriózní situace před koncem utkání. Brankář Kepa podržel svůj tým a vychytal střelu Agüera. Během zákroku si však přivodil drobné svalové zranění.
Manažer Chelsea Maurizio Sarri proto nechtěl riskovat a plánoval do hry poslat náhradního gólmana Caballera, který je mimochodem velkým specialistou v této disciplíně!
Čtvrtý rozhodčí už signalizoval střídání a Argentinec byl připraven ke vstupu na hřiště. Kepa však střídání odmítl a svému nadřízenému gestem jednoznačně ukázal, že zůstává.
Sarri zuřil a uklidňovat ho musel asistent Gianfranco Zola. Španělský brankář sice chytil jeden pokutový kop, ale přesto jeho mužstvo prohrálo. A co víc, po utkání schytal pořádnou kritiku od klubové legendy Johna Terryho a fanoušků prestižního celku.
6.PROČ NEHRAJE CHELSEA FINÁLE KAŽDÝ DEN?
Abych to shrnul. Chelsea neodehrála vůbec špatné utkání. Důležitým faktorem byla mentalita Sarriho svěřenců! Jedenáct hráčů v tmavě modrých dresech se rvalo o každý balón a bojovalo. Stalo se tedy něco, co jsme u Chelsea dlouho neviděli.
Těžko říct, zda to bylo zapříčiněno váhou utkání, ale přesně takové odhodlání by fanoušci Chelsea chtěli vidět od londýnských fotbalistů v každém zápase. A pokud budou pokračovat ve stejném duchu i v nadcházejících zápasech, tak nepochybuji, že přijdou i lepší výsledky.
-
Fotbalpřed 11 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 12 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord