Spojte se s námi


Chance Liga

Z českého rybníčku až na vrchol: Wilfried Bony

Publikováno

dne

V novém seriálu ‚Z českého rybníčku až na vrchol‘ se zaměříme na kariéry zahraničních fotbalistů, kteří úspěšným angažmá v české nejvyšší soutěži odstartovali hvězdnou kariéru. První díl patří africkému útočníkovi Wilfriedu Bonymu.

Celým jménem Wilfried Guemiand Bony se narodil 10. prosince 1988 ve městě Bingerville v Pobřeží slonoviny. Jako každý africký chlapec, i Bony od raného věku kopal do míče se svými kamarády na prašných ulicích, než byl jeho fotbalový vývoj jakkoliv řízen. Postupně pak prošel fotbalovou školou Maracanã Bingerville a Cyril Domoraud Academy in Bingerville. Bony se otrkával na školních fotbalových turnajích pořádaných mezi vrstevníky. Svou profesionální fotbalovou kariéru pak započal v menším klubu Issia Wazi FC, který sice hraje nejvyšší fotbalovou ligu v zemi, ale domácí stadion má spíše úsměvnou kapacitu 2 tisíce diváků.

Brzy bylo jasné, že se Bony kvalitativně od svých spoluhráčů liší, oproti nim vynikal nejen silově, ale i fotbalovými dovednostmi. Sezónu 2006/2007 ukončil jako nejlepší střelec týmu. Kolem Bonyho začaly kroužit známé kluby, největším zájemcem byl anglický Liverpool. Po skončení sezóny odjel Bony do jeho tréninkového centra, kde absolvoval dvoutýdenní zkoušku, smlouva mu však nabídnuta nebyla. Zaplaťpánbůh pro český fotbal, kde Bony později rozdával fotbalovou radost!

AC Sparta Praha (2007-2011)

Hráče si všimli skauti pražské Sparty. Její zástupci před sezónou 2007/2008 „upekli“ za 50 tisíc euro Bonyho hostování v české metropoli s následnou opcí na přestup za 250 tisíc euro. Útočník začal v „B“ týmu Sparty, kde se adaptoval na český fotbal, což mu trvalo celou jednu sezónu. Až v ročníku 2008/2009 se prosadil do prvního týmu, ve kterém si v 16 startech pod své jméno připsal 3 vstřelené branky a 5 asistencí. Ročník 2009/2010 byl pro reprezentanta Pobřeží slonoviny zlomový. Nejen že na něm Sparta začala stavět, což jej výrazně zviditelnilo, ale i on ji svými výkony a góly táhl. Pravidelně se prosazoval, (i) jeho 9 gólů v sezóně pomohlo Spartě k zisku titulu! Mimo to se prosadil i 3x v předkole Evropské ligy, v základních skupinách přidal gól další.

Ročník 2010/2011 byl pro Bonyho v rudém dresu poslední. České soutěži již dominoval takovým způsobem, že si do zimní pauzy připsal neuvěřitelných 17 gólů! 10 v ligové soutěži, 2 v předkole Ligy mistrů a 5 v Evropské lize. Bylo jasné, že po něm v lednovém přestupovém období sáhne bohatý zahraniční klub. Nabídka nakonec přišla od Vitesse Arnhem, který za Bonyho vysázel 4 miliony euro. Sparta tak na hráči vydělala nejen sportovně, ale i účetně. Pomineme-li příjmy z evropských pohárů a příjmů za umístění v české soutěži, za přestup Bonyho do a ze Sparty byla Sparta přes 3,5 milionů euro v plusu!

Celková bilance – 79 startů, 33 gólů, 5 asistencí, 1 mistrovský titul

Vitesse Arnhem (2011-2013)

Bony se nizozemskému klubu upsal na 3,5 roku a hned při svém debutu skóroval a přispěl k výhře v derby proti De Graafschap. Do konce sezóny se prosadil ještě dvakrát. V následující sezóně, v jeho první celé v černožlutém dresu, se stal s 12 ligovými góly nejlepším střelcem týmu a prodloužil smlouvu, aby ukončil přestupové spekulace. Ty však jeho výkony doslova vyvolávaly, posuďte sami! Sezóna 2012/2013 – 30 zápasů, 31 ligových gólů, 8 asistencí! Za tento počin získal Bony zlatou kopačku pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Nizozemí. A přestup na sebe nenechal dlouho čekat.

Celková bilance – 77 startů, 58 gólů, 18 asistencí

Swansea (2013-2015)

Welšský klub hrající Premier League Bonyho v létě 2013 vykoupil za rekordní částku, která kdy za fotbalistu byla ve Walesu utracena, 12 milionů liber, tedy 16 milionů euro. Smlouvu útočník podepsal na 4 roky. Bonymu se opět povedl debut v novém dresu, v předkole Evropské ligy se 2x prosadil do sítě Malmö FF. V ligovém debutu proti Manchesteru United vstřelil při porážce 1:4 jedinou branku svého týmu. Za celou sezónu nastoupil napříč soutěžemi ke 48 zápasům, ve kterých nastřílel 26 gólů a sedmkrát na gól přihrával. Z 26 úspěšných střel jich 17 vyprodukoval v nejtěžší lize na světě, v Premier League. Na nováčka slušné, ne?

Ve Swansea se ale Bony moc neohřál, a to nenarážíme na podnebí, které ve Walesu panuje. V dresu Labutí odehrál ročník a půl, neboť po 9 gólech za půl roku v sezóně 2014/2015 jej vykoupil za 28 milionů liber (32,5 milionu euro) Manchester City. Bony se stal v tu dobu nejdražším africkým hráčem na fotbalovém trhu (co do přestupové částky). I tehdy tedy na Bonym klub vydělal, když ho prodal za přibližně dvojnásobek toho, za kolik jej kupoval.

Celková bilance – 96 startů, 39 gólů, 9 asistencí

Manchester City (2015-2016)

Rok 2015 byl pro Bonyho úspěšný nejen velkým přestupem do City, ale i tím, že s Pobřežím slonoviny pozvedl nad hlavu trofej pro vítěze Afrického poháru národů. Do konce sezóny si za City připsal 2 branky. V přípravě před nadcházející sezónou Bony onemocněl malárií, což výrazně ovlivnilo přípravu na ročník 2015/2016. I přes to se v lize, Lize mistrů a Anglickém ligovém poháru prosadil dohromady devětkrát a šestkrát asistoval. Anglický ligový pohár navíc s mužstvem vyhrál. S příchodem Pepa Guardioly však pozici ztratil, a tak byl otevřen nabídkám na hostování. Bony putoval na jednu sezónu do Stoke City, kde nastoupil k 10 zápasům a vstřelil 2 branky. Jeho angažmá v klubu bylo ale výrazně ovlivněno vztahem s trenérem Hughesem, s nímž si výrazně nesedl, a tak často trávil zápasy pouze na lavičce náhradníků.

Celková bilance – 46 startů, 11 gólů, 7 asistencí

Swansea (2017-2019)

V letním přestupovém termínu před ročníkem 2017/2018 Bony putoval zpět do Swansea, svého prvního ostrovního klubu, kde se pokusil svou kariéru opět nastartovat. Podepsal smlouvu na 2 roky, symbolicky si na dres vyžádal číslo 2 odkazující na jeho druhou šanci v klubu. Sezónu zakončil se 4 góly (2 z toho v Premier League), klub se trápil a z nejvyšší soutěže sestoupil. Paradoxně dolů putovalo i Stoke City. Po půl roce v druhé lize odešel Bony vydělat zřejmě poslední velké peníze do katarského klubu Al Arabi, kde hostuje ze Swansea doteď.

Kromě toho, že je Bony skvělý hráč, byl i skvělým spoluhráčem a klukem do kabiny. Usměvavý, přátelský, plynně hovořící česky, anglicky a francouzsky (rodná řeč v Pobřeží slonoviny). Je vidět, že i z české ligy se dá dosáhnout až na fotbalový vrchol. Na jeho pomyslném vrcholku měl Bony hodnotu 25 milionů Euro! Oproti částce za hostování v „B“ týmu Sparty (50 tisíc euro) značný rozdíl! Tak snad si Bony užije poslední roky na hřišti ve zdraví a jednou třeba na nějaké benefici na shledanou.

Reklama

Oblíbené