Xhaka: Byl to od nás sebevědomý výkon! Gól Shaqiriho? Nikdo nemá levou nohu jako on

Švýcarsko remizovalo se Skotskem 1:1 a velmi pravděpodobně tak získalo svůj postupový bod. Vítězný gól jsme mohli vidět klidně na obou stranách, jelikož se týmy do příležitostí dostávali. Skotové se naopak dostávají do těžké situace, jelikož musí porazit Maďarsko a ani to nemusí stačit.

Skotové vstoupili do důležitého zápasu pravou nohou. Už ve 13. minutě se po rychlém přechodu do útoku dostal k zakončení Scott McTominay a vsítil vedoucí branku. Celé situaci předcházel trestuhodně rozehraný rohový kop od Švýcarska, které se snažilo roh rozherát nakrátko a vznikla z toho gólová situace na druhé straně.

Nutno podotknout, že McTominay byl nejlepším střelcem Skotů v kvalifikaci, kde nasázel 7 branek v 8 zápasech, a to i přesto že nastupoval na pozici stopera. Tentokrát nastoupil ve středu zálohy a ukázal, že má čuch na góly. Ne nadarmo dal 10 branek v sezoně za Manchester United, ačkoliv nepatřil do základní jedenáctky.

Vedení však vydrželo pouze dalších 13 minut do střely Xherdana Shaqiriho. Zkušený křídelník si nelámal hlavu s míčem u nohy a z prvního doteku vyslal nechytatelnou ránou do pravého horního rohu McGregorovy branky.

Shaqiriho v poslední letech trápí zranění a za Chicago, kde působí, neodehrává úplnou porci minutu. V letošním roce navíc ve 12 zápasech zapsal pouze 2 branky a 2 asistence, což není žádná bůh ví, jaká statistika. Tentokrát však ukázal, že je stále důležitým členem švýcarské sestavy.

Reakce hráčů

„Tento gól si budu navždy pamatovat. Míč se ke mně blížil pomalu, tak jsem si řekl, že zkusím střelu bez přípravy, a nakonec skončila v horním rohu branky. Byl to opravdu nádherný gól, pár podobných jsem už vstřelil,“ popisoval gólovou situaci autor branky.

„Hráli jsme opravdu sebevědomě, na tomto výkonu můžeme stavět. Měli jsme si ale vytvořit více šancí, obrana Skotů nebyla kompaktní. Všichni jsme mohli vidět, proč je Shaqiri stále důležitým hráčem. Nikdo nemá levačku jako on,“ okomentoval výkon kapitán Granit Xhaka.

Skotský trenér na druhé straně příliš důvodů k radosti neměl. Nejen, že jeho tým mohl pohodlně prohrát, jelikož Švýcarsku vzal 2 branky až zásah VARu, ale pro šanci na postup budou muset Skoti vyhrát proti Maďarsku. Na evropském šampionátu však reprezentace, kterou nyní vede Steve Clarke nevyhrála 28 let.