Watkins tápe, Aston Villu zachraňuje talent Durán

Ollie Watkins zahájit sezonu Premier League bezbrankově. Unai Emery si ale nemusí zoufat. O góly se mu stará žolík z lavičky, mladý kolumbijský talent Jhon Durán. V létě spojovaný s kluby jako Chelsea a West Ham, Aston Villa hráče nepustila a sbírá díky němu body.

“Věříme v něj a jeho potenciál. Nechci aby odešel,” mohl si o sobě Durán přečíst slova trenéra Emeryho po zápase s West Hamem. Právě s možným přestupem k Hammers byl v druhé polovině kolumbijský útočník spojován. To mu ale nezabránilo po příchodu z lavičky utkání (1:2) rozhodnout gólem v 79. minutě.

Podobný scénář se opakoval na deadline day. Aston Villa zvládla výjezd k nováčkovi z Leicesteru rozdílem jednoho gólu (1:2). Střelcem vítězné branky byl znovu Durán. Znovu po příchodu z lavice náhradníků. Aby podobností nebylo málo, první branku Villans v obou zápasech vstřelila letní posila Amadou Onana.

Na něco takového nejsme u klubu z Midladns zvyklí. Častěji mezi střelci výběru Unaie Emeryho čteme jméno Ollieho Watkinse. 15násobný anglický reprezentant ale začal sezonu nezvykle v tichosti. Z úvodních tří duelů si odnesl jen jednu asistenci.

S průměrem gólové kontribuce každých sto minut minulou sezonu jde ve Watkinsově režii o zdánlivý úpadek. Napříč třemi prvními duely ročníku však odehrál jen 160 minut. V každém z utkání střídal po hodině hry. Pokaždé ve prospěch Durána.

“Ollie se necítil na stop procent. Plánovali jsme proto napříč devadesáti minutami využít oba hráče,” komentoval Emery střídaní proti West Hamu. Watkins během reprezentační přestávky vynechal několik dní tréninku pro svalové vytížení. Ojedinělý úkaz, kdy se jinak vždy připravený kanonýr objevil mezi výčtem absentujících opor.

Watkins už není nepostradatelný

Naštěstí pro Aston Villu, španělský kouč má po letech striktní závislosti na Watkinsových gólech a asistencích náležitou náhradu na jeho post. Dvacetiletý Durán se připojil k minulý rok čtvrtému celku Premier League v lednu 2023. Výměnou za levonohého teenagera putovalo do Chicaga necelých €17 mil.

Zdánlivě vysokou částku za surového hráče s velkým potenciálem si vynutil i zájem z kontinentu. Eintracht Frankfurt byl jedním ze zaujatých klubů. Markus Krösche, sportovní CEO německého klubu, podnikal kroky aby se Durán stal součástí útoku, čítajícího Randala Kolo Muaniho, Rafaela Borrého či Lucase Alaria.

Už toho času byl Jhon Durán trochu neřízenou střelou. Ne však tolik, jak se zatím jevil v Premier League. S jedním gólem co dva zápasy se blížil ke konci své osmigólové, jediné kampaně v MLS. Ze čtyř střel vyslaných na branku soupeře každých 90 minut mířilo mezi tři tyče 40 % jeho pokusů.

Porovnání umístění střel Ollieho Watkinse a Jhona Durána v sezoně 23/24

V obou ohledech šlo o nárůst oproti jeho srovnatelně působivé, jediné plnohodnotné sezoně v barvách Envigada v kolumbijské Primera A. Data tedy naznačují, že Durán s pravidelnou minutáží dovede být více vyrovnaný v koncovce, než se zatím jevil v barvách Aston Villy.

Excelentní hlavičkář a neúnavný pracant, i za cenu velkého počtu žlutých karet, Durán postrádá Watkinsovu kreativitu. Jako kladivo do vápna, ale historicky i více tahový hráč pracující kolem pokutového území soupeře, dovede být platnou dvojkou anglickému tahounovi.

Do povědomí fotbalové veřejnosti…

Pro řadu fanoušků zůstává velkou neznámou. “V Chelsea jsem ho v létě nechtěl,” dělí se pro Ruik o svůj pohled na věc Michal z podcastu Premier Leaks. “Je to pro mě neznámý hráč. Kromě pár gólů jsem od něj nic neviděl,” vysvětluje.

A skutečně, sám kouč Emery vzýval ještě v srpnu hráče k trpělivosti. “Je mladý a občas dělá chyby, kterých by se vyzrálý hráč nedopustil,” vytýkal Emery Duránovi. Před utkáním s Evertonu už však španělský kouč volil vstřícnější slovník: “Loni občas hráli [Watkins a Durán] spolu. Letos to můžeme zopakovat. Myslím, že Durán dospívá a stává se víc a víc sebevědomým,” zavdal Emery důvod k optimismu.

Zdroje: ClydebankPost, AstonVilla.news, NY Times, Transfermarkt, fbref