eSport
Vzpomínky na MSI: Osm let čekání na velkou trofej aneb jak G2 Esports dali naději Evropě (2019)
V dalším díle vzpomínání na turnaje MSI se podíváme na rok 2019. Tento rok byl pro Evropu rokem, kdy tento region mohl dokázat velké věci.
V dalším díle vzpomínání na turnaje MSI se podíváme na rok 2019. Tento rok byl pro Evropu rokem, kdy tento region mohl dokázat velké věci.
Seznam dílů, na které se můžete těšit:
- Jak EDG zaskočili korejského obra (2015)
- Evropská pohroma a americký zázrak (2016)
- Světe třes se, přicházejí Mariňáci z Vietnamu (2017)
- Bez T1, Uzi na vrcholu formy a nástup čínské dominance (2018)
- Osm let čekání na velkou trofej aneb jak G2 Esports dali naději Evropě (2019) – vyjde 28. dubna
- Rušíte nám ligu? Nevadí, my Vám ukážeme, že i v Austrálii umíme hrát (2021) – vyjde 29. dubna
- Nejlepší na světě, perfektní split a přesto nevyhrát MSI? Zrození kletby T1 (2022) – vyjde 30 dubna
Nový evropský powerhouse pomalu nastupuje
Abychom pochopili, proč rok 2019 byl rokem, kdy evropská LEC byla schopna vyprodukovat tým, který mohl porážet ty nejlepší celky, musíme se vrátit ještě do roku 2018. Po dalším neúspěchu na MSI se evropský region pokusil zkonsolidovat síly během léta na vrchol sezóny – Worlds 2018.
V Evropě se během roku 2018 začaly značně měnit poměry sil. Fnatic jakožto dosavadní hegemon začal ztrácet své výsostní postavení. Nová generace hráčů a příchod nových organizací značně změnšily rozdíly mezi týmy.
G2 Esports již touto dobou nebyli neznámým týmem. Organizace o rok dříve ovládla evropskou soutěž, nicméně pak evropská jednička na Worlds vypadla už ve skupině. Během jara 2018 se opět G2 dostali až do finále LEC, kde však padli s Fnatic v jedné z mnoha velkých bitev, které tyto organizace svedou.
I přes krach Fnaticu na MSI, tým se dokázal během léta posunout na další úroveň a ovládnout i letní část LEC. G2 Esports na druhé straně prožívali výkonnostní pád a museli ještě hodně zachraňovat své postupové ambice na Worlds, alespoň skrze regionální kvalifikaci.
Tým nakonec nejen postoupil na Worlds, ale také dokázal dojít k překvapení mnoha expertů až do semifinále. V něm padl jednoznačně 0:3 s pozdějšími mistry světa Invictus Gaming. Jejich cesta tímto turnajem je však památná, zejména díky senzačnímu vyřazení RNG ve čtvrtfinále. G2 tímto šokem pokazili Uziho šanci na perfektní sezónu, kdy on a jeho spoluhráči vyhráli všechno, na co sáhli.
V G2 však tento úspěch nastartoval ke změnám a vybudování nejsilnějšího evropského týmu za poslední roky.
Jak ukrást hráče největšímu rivalovi aneb Jak se zrodil evropský titán
Rok 2019 byl pro Evropu plný změn. Soutěž se přejmenovala z EU LCS na LEC (při retrospektivních ohlíženích, dokumentech apod., se už termín LEC i v době kdy název nebyl, používá – pozn. autora). Evropská liga se navíc po vzoru dalších velkých lig uzavřela. Desítka organizací tak přešla na franchising model.
O další obrovskou změnu se postarali samotní G2 Esports. Jejich botlinka Hjarnan a Wadid v týmu skončila. Novým supportem se stal Mikyx a řešila se otázka, kdo bude novým marksmanem. G2 Esports se však povedla dokonalá rošáda. Na místo marksmana se posunul z midu Perkz, jelikož na mid se podařilo G2 vyfouknout midaře jejich největšího rivala.
Byl jím Caps, který do té doby hrával za Fnatic. Tato novinka způsobila asi největší rozruch na evropské scéně v historii. Jedni a zejména ti z fanouškovského tábora Fnatic považovali přestup Capse do G2 za zradu. Druzí si nemohli představit koncept, se kterým přišli G2.
Perkz, který byl v té době už fenomenálním midařem, má najednou hrát marksmana, aby přenechal Capsovi roli na midlane?
Experti a fanoušci si vrtali hlavu nad tím, jak se midař popasuje s marksman rolí, která je v mnohém jiná než role midaře. Na faktu, že G2 mělo hned dva obrovské talenty Evropy, přidalo na smrtící síle.
Ta se pomalu začala během jara projevovat. G2 vyhráli základní část jarního splitu, když prohráli pět z osmnácti her. V playoff pak nedali nikomu šanci, dokráčeli si pro další titul a možnost hrát na MSI.
Nápaditá hra plná offmeta picků, zajímavých kombinací a vynikající herní formy, udělala z týmu velmi nebezpečného vyzyvatele. Bude to však stačit na týmy z východu? Bude se opakovat rok 2017, který dopadl pro G2 katastroficky?
Rozpačitý rozjezd, pak velká jízda
G2 přicestovali na turnaj pořádaný ve Vietnamu a Tchaj-wanu v roli černého koně. Obhájci titulu, čínští RNG, se vůbec nekvalifikovali a jejich úlohu zastoupili mistři světa Invictus Gaming. Také korejští T1 se po nejhorší sezóně v historii organizace opět přihlásili o slovo. Ameriku zastupovali Team Liquid, domácí Vietnam Phong Vu Buffalo a tchaj-wanští Flash Wolves.
Základní skupina byla pro G2 výkonnostním mariášem. Tým dokázal dvakrát porazit Flash Wolves a T1. S americkým šampionem to bylo 1:1. Nicméně dvě prohry od IG a zejména od vietnamského šampiona byly hodně velkým soustem pro fanoušky a kritiky.
Vietnamští šampioni sice nepostoupili do playoff, nicméně dostali nálepku kryptonitu G2. G2 nakonec se skóre 5:5 skončili třetí a v semifinále na ně čekali T1.
Souboj mezi T1 a G2, patří dnes k památným sériím MSI. Jak už bylo zmíněno výše, G2 se podařilo T1 dvakrát porazit už ve skupině. Bude to však stačit v Bo5, kde T1 patří k nejvíc smrtícím soupeřům?
Dramatická bitva došla až do pěti zápasů. T1 vedli v sérii 2:1 a měli dobře nakročeno k zisku potřebné třetí výhry. G2 se však podařilo díky fantastickému backdooru Wundera a Capse sérii vyrovnat.
V pátém zápase se rozhodli G2 pro hodně netradiční kartu. Wunder na top pickul Pyka, šampióna, který je primárně supportem. Wunder však díky skvělému pohybu po mapě dokázal překvapoval další linky soupeře a pomohl velmi rychle získat pro své spoluhráče vedení. T1 dokázali zápas srovnat několika dobrými teamfighty.
Kritický moment přišel v boji o Barona, T1 začali tento klíčový bod mapy příliš rozpačitě a pozdě. G2 dokázali velmi rychle zformovat protiúder a korejského favorita dokázali přehrát. Získanou výhodou pak už už tým dokázal udržet. G2 se podařil velký výsledek a porážkou T1 se Evropa po druhé za sebou dostala do finále jednoho ze dvou vrcholných turnajů (Worlds, MSI).
Americký zázrak dokonal vzpouru západních týmů. Americko-evropská finálová bitva se stala rekordní
Mezitím ve druhém semifinále se utkali vítězové základní skupiny IG s americkými šampiony Team Liquid. IG, kteří prohráli ve skupině jeden zápas – konkrétně s T1, nastoupili do semifinále v roli obrovského favorita.
Team Liquid však dokázali momentálně nejlepší tým Číny dokonale zaskočit. Takticky dobře vedená hra ze strany amerického šampiona, která zastavila velké čínské hvězdy a jejich agresivní styl hry.
Čínský tým nedokázal na velmi zodpovědnou hru amerického celku zareagovat a svět byl v šoku, když podceňovaný tým z LCS dokázal vyřadit čínského favorita a to výsledkem 3:1. Fanoušci obou táborů na obou stranách Atlantiku se dočkali doslova historické chvíle. Poprvé od prvního Worlds v roce 2011 se ve finále vrcholného turnaje Riot Games utkají týmy mimo asijskou část LoL.
Historické finále opět také zažilo dávnou rivalitu mezi Amerikou a Evropou. G2 Esports však prokázali, proč je Evropa o míle lepší než Amerika, jde-li o Bo5 série. Vskutku historický zápas pro západní týmy se však proměnil v totální dominanci evropského powerhousu.
G2 Esports za 70 minut doslova zničili amerického soupeře. 70 minut a 39 sekund trvala finálová série, když sečteme délky jednotlivých zápasů. Zda šlo o podcenění ze strany Liquidu, nebo jen G2 byli tak dobří, to je na uvážení každého fanouška. Nicméně tento rekordní zápis zůstává dodnes nepřekonaným napříč světem.
G2 si ziskem titulu MSI získali velikou pozornost a utvrzení faktu, že Evropa má sílu na to se vyrovnat nejlepším asijským celkům. To také ukázalo Worlds na konci sezóny. G2 došli až do finále, kde se však jim nepodařilo potvrdit status nejlepšího týmu. G2 zde prohráli s čínskými FunPlus Phoenix jednoznačně 3:0.
Pro Evropu to byl také její nejlepší rok v historii, na který se slzou v oku dodnes vzpomínáme. Přece jen, asijské týmy nám opět odskočily a marně tak stíháme jejich sílu. Zda se něco podobného opět stane i na následujícím MSI, to se necháme překvapit.
Zdroj: Leaguepedia, Kaza LoL, LoL Esports
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly