Spojte se s námi


Chance Liga

Vzpomínáte? Brankáři, kterým angažmá v jednotlivých klubech Fortuna ligy nevyšlo dle představ

Měli se stát základními stavebními kameny v sestavách svých týmů, avšak jejich působení nakonec dopadlo úplně jinak. Jak se dosud vyvíjela kariéra brankářů, kterým angažmá nevyšlo dle představ?

Publikováno

dne

Měli se stát základními stavebními kameny v sestavách svých týmů, avšak jejich působení nakonec dopadlo úplně jinak. Jak se dosud vyvíjela kariéra brankářů, kterým angažmá nevyšlo dle představ?

SK Slavia Praha – Anssi Jaakkola

Finského brankáře přivedlo vedení pražské Slavie v roce 2010 z italské Sieny, kde Jaakkola hrál společně s Lukášem Jarolímem. Z původně dvouleté smlouvy ale nakonec zůstalo jen krátké angažmá během kterého zvládl dva zápasy, ve kterých zůstal daleko za očekáváním. Působil ve Skotsku, Jihoafrické republice a Anglii. Kariéru ukončil letos v červenci v barvách anglického Bristolu.

AC Sparta Praha – Viktor Budinský

S naší nejvyšší soutěží je v posledních letech spjato také jméno právě Viktora Budinského. Ten svou kariéru začínal v Bánské Bystrici odkud v roce 2015 zamířil do Vlašimi. Právě v dresu druholigového celku na sebe svými výkony upozornil skauty pražské Sparty. V rámci letní přípravy v roce 2016 zde odchytal duel proti Českým Budějovicím a na Letné zůstal.

Ve Spartě ale příliš velkou díru do světa neudělal. Objevil se v Juniorské lize a brzy odešel hostovat. Oblékal dres Bohemians 1905, Baníku Ostrava a od července letošního roku působí v Pardubicích.

FK Mladá Boleslav – Kamran Agayev

Premiéru jako z hororu si v dresu Mladé Boleslavi prožil reprezentant Ázerbájdžánu Agayev. Přišel jako volný hráč a ihned naskočil do duelu proti pražské Slavii. Na konečném výsledku 4:0 se podepsal také svou velkou chybou. Proti ostravskému Baníku byl hloupě vyloučen za zdržování hry a ani v dalších střetnutích nepůsobil příliš jistě. V součtu odehrál v Mladé Boleslavi pouze sedm duelů.

Následně se vrátil do Ázerbájdžánu, kde nastupoval za FC Shamakhi a FK Sabail. V roce 2022 ukončil svojí hráčskou kariéru.

SK Sigma Olomouc – Vilém Fendrich

V roce 2022 sáhlo urychleně vedení olomoucké Sigmy po zkušeném brankáři. Rychlému přesunu na Hanou nahrával fakt, že díky zranění Matúše Macíka a Tadeáše Stoppena měli olomoučtí na dvě profesionální soutěže pouze dva brankáře. Fendrich, který původně podepsal smlouvu do června roku 2023 se ale v prvním týmu neprosadil a vlivem zranění zapsal pouze tři starty v druholigové rezervě. Po konci smlouvy se vrátil do Jablonce, kde s fotbalem začínal.

FC Viktoria Plzeň – Luboš Ilizi

Šanci prosadit se v kádru plzeňské Viktorie dostal v roce 2006 také slovenský brankář a odchovanec Nitry. Poté, co prošel zmíněnou Nitrou, Trnavou, Topolčany a Púchovem, se objevil v Plzni, kde však kvůli velké konkurenci mezi třemi tyčemi zvládl pouze sedm startů.

Následně odešel do Sokolova a v roce 2011 přestoupil do maďarského Vasas FC. Do České republiky se vrátil v sezoně 2014/2015 v dresu Znojma, za které nastupoval ve FNL. Kopačky pověsil na hřebík v roce 2016 už jako hráč maďarského Békéscsaba 1912.

FC Baník Ostrava – Dawid Pietrzkiewicz

Jeden z mála polských fotbalistů, kteří se objevili na naší prvoligové scéně, hájil barvy ostravského Baníku od roku 2009 po přesunu z polského Stal Sanok. V Ostravě zaznamenal šestadvacet startů s bilancí šesti čistých kont a jednačtyřiceti obdržených branek.

Během svého angažmá hostoval ve slovinském celku ND Primorje. Z Ostravy odešel zdarma v roce 2012 do Ázerbájdžánu. Mezi lety 2017-2023 prošel několika polskými celky napříč různými soutěžemi. Ve svých pětatřiceti letech je aktuálně bez angažmá.

1.FC Slovácko – Ilya Motalygo

Pro běloruského brankáře bylo Uherské Hradiště prvním zahraničním angažmá mimo svojí rodnou zemi. Stalo se tak v roce 2011, když opustil po konci smlouvy Dněpr Mogilev. I přesto, že trenérský štáb Slovácka v úvodu zaujal, více jak dva starty zde nezaznamenal.

V roce 2013 odešel zpět do Běloruska a s přestávkami zde v několika týmech působil až do konce minulého roku. Od ledna pak nastupuje v nižší polské lize v dresu KS Raszyn.

Bohemians Praha 1905 – Bartoloměj Kuru

Rakouský brankář narozen v Nymburce prošel v mládeži oběma pražskými „S“ a objevil se také ve Standardu Lutych. Slibně rozjetou kariéru podpořily starty v juniorské reprezentaci Rakouska, se kterou okusil jak mistrovství Evropy tak světa.

Takřka celou svojí kariéru působil v Rakousku. V roce 2009 zamířil do Dunajské Stredy a na testech byl také v Teplicích. Angažmá v České republice se Kuru dočkal až v roce 2012, kdy jej po sestupu přivedlo na hostování vedení Bohemians.

V Ďolíčku se ale výrazněji neprosadil a po uplynulém hostování putoval mladý brankář zpět do Rakouska. Ve svých šestatřiceti letech zde nastupuje i nyní, konkrétně v barvách SC Maria Lanzendorf.

FC Slovan Liberec – Daniel Bojčuk

Odchovanec libereckého Slovanu se profesionální prvoligové smlouvy dočkal v roce 2013 ve svých třiadvaceti letech a přidal se tak ke Zbyňku Hauzrovi s Přemyslem Kovářem.

Nakonec se na ligový trávník dostal na pouhou jednu symbolickou minutu v remízovém utkání s Příbramí. Po odchodu z Liberce chytal v Roudnici nad Labem, Zápech nebo třeba Táborsku. Od roku 2018 je hráčem pražského Újezdu.

FC Hradec Králové – Martin Kuciak

Urostlý hráč s fotbalem začínal v Žilině a přes několik slovenských týmů zakotvil v roce 2014 v Hradci Králové. A premiéru v novém dresu zažil parádní. I přes těsnou prohru 1:0 s Příbramí předvedl Kuciak několik skvělých zákroků, které ho posunuly do ankety o nejlepší zákrok kola.

V Hradci ale nakonec odchytal v součtu s pohárem osm duelů s bilancí jedné výhry, jedné remízy a šesti porážek. Odešel se zpět na Slovensko, konkrétně do Podbrezové. Do České republiky se ale právě z Podbrezové vrátil. V rámci hráčské výměny putoval na hostování do Slavie za Martina Vantrubu. Po konci hostování hájil barvy Nitry a Považské Bystrice. Ve svých jednačtyřiceti letech momentálně působí jako asistent trenéra v Žilině.

FK Teplice – Martin Chudý

Do Teplic přicházel na poslední chvíli z pražské Dukly, jako posila za zraněného Tomáše Grigara. Hned při své premiéře vychytal čisté konto, když tepličtí přehráli výsledkem 2:0 Příbram. Celkem se mezi tři tyče postavil v osmi případech a dvakrát odešel nepřekonán. Po návratu Tomáše Grigara plnil roli dvojky a nastupoval sporadicky. Po roce a půl kabinu Teplic opustil a zamířil do Spartaku Trnava.

Okusil také polskou ligu, chytal v Rumunsku a od července hájí barvy Arky Gdyně. V probíhajícím ročníku druhé polské ligy má na kontě pět startů a dvě čistá konta.

MFK Karviná – Libor Hrdlička

Odchovanec Interu Bratislava okusil český fotbal už v roce 2006, když jako dorostenec zamířil do Brna. Během svého pětiletého působení nastupoval v mládežnických týmech a naši nejvyšší soutěž chytal ve dvou případech, jako náhradník za vyloučeného Tomáše Bureše. Následovalo několikaleté působení ve slovenských týmech, v polském Ruchu nebo v gruzínském Dinamu Tbilisi.

Do České republiky se vrátil v roce 2019, když po něm sáhlo vedení Karviné. Zde odchytal dvanáct střetnutí a ve čtyřech případech udržel čisté konto. Během tohoto angažmá také hostoval na Slovensku. Ve svých sedmatřiceti letech aktuálně nastupuje v nižší rakouské soutěži.

FK Pardubice – Štěpán Hrnčíř

Takřka celou svojí dosavadní kariéru spojil Hrnčíř s týmy okolo Pardubic. Odchovanec FK nastupoval hlavně za rezervu a premiéry v naší nejvyšší soutěži se dočkal až ve svých čtyřiadvaceti letech v duelu s Českými Budějovicemi. Další starty nepřidal. Následně se vrátil zpět do kádru rezervy a v roce 2022 přestoupil do Lázní Bohdaneč.

FK Jablonec – Jan Šebek

S fotbalem začínal ve Viktorii Plzeň, odkud se jako dorostenec dostal v roce 2006 do akademie věhlasné Chelsea. V jejím dresu sbíral cenné zkušenosti po boku Petra Čecha nebo Josého Mourinha. V roce 2011 se vrátil do České republiky a zakotvil v Jablonci. Odtud odešel na hostování do Střížkova a následně pražské Dukly. Nikde se výrazněji neprosadil a v roce 2015 opustil Jablonec natrvalo. Na amatérské úrovni chytal v Kosoři a Tachově.

SK Dynamo České Budějovice – Matej Delač

Další brankář s minulostí v anglické Chelsea se objevil také v kádru Českých Budějovic. Chorvatský mládežnický reprezentant přišel v roce 2011 na hostování, ale zapsal zde pouze tři starty ve kterých inkasoval devět branek. Po návratu do Chelsea putoval nadále po mnoha týmech a trvalého přestupu se dočkal až v roce 2018, kdy jej ulovil druholigový dánský celek Horsens.

FC Zlín – Jan Šiška

V případě Zlína je výběr brankáře poněkud složitější, jelikož již mnoho sezón zde figuruje dvojice Matej Rakovan – Stanislav Dostál. Situace kolem Jana Šišky se začala vyvíjet v roce 2013, kdy do Zlína zamířil z Kroměříže.

Prošel zde mládežnickými kategoriemi, rezervou a premiérový start v nejvyšší soutěži si připsal duelem s Viktorií Plzeň (prohra 1:2). Výhry se nedočkal ani ve svém druhém vystoupení, kdy Zlín podlehl Hradci Králové 2:3. Zápasové vytížení poté připisoval ve třetiligové rezervě působící v MSFL. Od července letošního roku chytá v Holešově.

Zdroj: Transfermarkt

Reklama

Oblíbené