Spojte se s námi


Tenis

Vlajka není reklama. Fanoušci kritizují nevhodné použití státního symbolu při Davis Cupu

Čeští tenisté potvrdili pozici favorita a vstoupili úspěšně do kvalifikační fáze Davis Cupu. Velkou pozornost na sebe upoutalo použití státní vlajky s názvem firmy. Jak to vlastně se správným použitím tohoto státního symbolu je podle zákona?

Publikováno

dne

Čeští tenisté potvrdili pozici favorita a vstoupili úspěšně do kvalifikační fáze Davis Cupu. Velkou pozornost na sebe upoutalo použití státní vlajky s názvem firmy. Jak to vlastně se správným použitím tohoto státního symbolu je podle zákona?

500 Kč zdarma s promo kódem: BIGBONUSCZ

dalších 3000Kč za vklad + extra free spiny

Chci bonus
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
  • Český tým vstoupil v Davis Cupu úspěšně do klání s Jižní Koreou
  • Mnoho fanoušků zaujalo využití české vlajky jako reklamního sdělení
  • Na státní vlajku je přitom podle zákona zakázáno umisťovat text

Vstup českých tenistů do utkání kvalifikačního kola Davis Cupu byl jednoznačně úspěšný. Náš tým je proti Jižní Koreji velkým favoritem a v obou pátečních dvouhrách to bylo jasně patrné.

Proti Jiřímu Lehečkovi se nejdříve postavil hráč ze čtvrté stovky rankingu Campana Lee. A český tenista i přes slabší začátek, kdy se docela trápil s prvním servisem, s přehledem zvítězil. Po setech dvakrát 6:3 získal uklidňující první bod pro české barvy.

Na výkon Lehečky následně navázal Tomáš Macháč, který zdolal svého soupeře Kwona pro změnu dvakrát 6:2. Češi tak splnili předpoklady a před sobotním programem drží spolehlivý náskok.

Utkání českého týmu sledovala plná RT Torax Arena v Ostravě. V hledišti bylo tradičně vidět mnoho českých vlajek a jedna z nich přitáhla docela významnou pozornost.

Vlajka není reklama

Je běžné, že se ne bílou část státní vlajky při sportovních akcích píší jména obcí. V Ostravě si ale mnozí fanoušci povšimli tohoto státního symbolu „vylepšeného“ o jméno firmy.

Jak se k podobnému počínání vyjadřují zákony České republiky, se podíváme za malý okamžik. Tento způsob využití státní vlajky se rozhodně nesetkal s pozitivním ohlasem ani u samotných fanoušků.

Ti jej na sociálních sítích naváhají označit za strašné buranství a převážně jej odsuzují. V komentářích se najdou i ostřejší slova.

Pokud někdo ale toužil přitáhnout pozornost i negativním počínáním, tak to v tomto případě jednoznačně vyšlo. Zákon přitom o použití státní vlajky hovoří jasně.

Využití státní vlajky

Fyzické osoby mohou užít vhodným a důstojným způsobem kdykoliv. O takovém použití ve zmíněném případě patrně nemůže být řeč.

Zákon o užívání státních symbolů České republiky stanoví také pravidla pro užívání státní vlajky. Kromě dobře známé pozice modrého klínu a zbylých barev na vlajce je zde i další podmínka, která je velmi důležitá.

Na státní vlajce totiž nesmí být žádné další vyobrazení a nesmí obsahovat ani žádný text. Jména názvů obcí jsou tak samozřejmě navíc a křiklavý případ z ostravské haly můžeme považovat za vykřičník, který na rozšířený nešvar sportovních fanoušků upozorňuje už velice hlasitě.

Bude zajímavé sledovat, zda se bude využití vlajek na sportovních událostech měnit. V sobotních zápasech Davisova poháru ale patrně velké změny ještě neuvidíme.

Zdroj: Zakonyprolidi

Reklama

Oblíbené