Evropská liga

Viktoria v poločase dvakrát skórovala a jde si za první výhrou v Evropské lize. Plzni hrozila penalta a vyloučení, sudí ale na radu VAR nedal

Viktoria Plzeň v dosavadních utkáních uhrála pouhé dva body a z Řecka si chtěla přivézt výhru. Silný PAOK v prvním poločase statečně vzdoroval, ale do vedení se přesto dostali hosté. Trefil se Milan Havel, jehož branku kontroloval VAR. Ještě předtím hrozila Plzni penalta a vyloučení, rozhodčí ale situaci vyhodnotil v neprospěch domácích.

Viktoria Plzeň v dosavadních utkáních uhrála pouhé dva body a z Řecka si chtěla přivézt výhru. Silný PAOK v prvním poločase statečně vzdoroval, ale do vedení se přesto dostali hosté. Trefili se Milan Havel, poté i Matěj Vydra. Ještě předtím hrozila Plzni penalta a vyloučení, rozhodčí ale situaci vyhodnotil v neprospěch domácích.

• Plzeň vede v poločase 2:0
  • Viktoria mohla mít po zápase
  • Rozhodčí po zákroku Dweha penaltu neodpískal

Viktoria Plzeň je v pohárové Evropě pravidelně velkým strašákem. V dosavadní ligové fázi Evropské ligy zatím vybojovala pouhé dva body. Zatímco toho z Frankfurtu si fanoušci nadmíru cení, toho z domácího klání s Ludogorcem už nikoliv.

Ve třetím utkání pak Viktoriáni zamířili do Řecka na PAOK a v zápase nebyli favoritem. Přesto chtěli usilovat nejen o bod, ale rovnou o tři, aby zvýšili své šance na postup. A v prvním poločase k výhře nakročili nejlépe, jak mohli.

Po půlhodině hry po centru prodlužoval Prince Kwabena Adu balon na Milana Havla a ten z voleje dostal míč do sítě. Radost mu na chvíli zkazil asistent rozhodčí a jeho zvednutý praporek, video ale prokázalo, že Havel v ofsajdu nestál a Viktoria tak vedla.

Ještě větší radost měli Viktoriáni o osm minut poté, kdy jejich vedení navýšil Matěj Vydra. I tentokrát se domácí zlobili, protože počátku šance předcházel sporný zákrok, rozhodčí byl nicméně neoblomný.

Viktoria mohla mít po zápase

Vše se ale nemuselo stát. Po čtvrthodině hry se totiž domácí tým dožadoval pokutového kopu za faul Sampsona Dweha. Ten měl loktem udeřit soupeře a po několika záběrech se zdálo, že by mohl jít předčasně do sprch.

Krátce předtím totiž už jednu žlutou kartu obdržel a v tomto případě by byla druhá. Viktoria by tak dohrávala v deseti a navíc by soupeř kopal penaltu, kterou by se mohl dostat do vedení. Naštěstí pro hosty ale sudí po kontrole s VAR faul neviděl a pokračovalo se ve hře.

Viktoriáni tak vyhráli první poločas poměrem 2:0 a šli si za úvodními třemi body v rámci nového formátu Evropské ligy. K jistotě postupu je potřeba bodů osm, teoreticky se dá postoupit dle výpočtů i se sedmi.

Už ve 21 hodin vstoupí do svých třetích utkání evropských soutěží i další dva české celky. Slavia odcestovala do Španělska na Athletic Bilbao, Mladá Boleslav zase v domácím prostředí uvítá švýcarské Lugano. Větší šanci na body mají Středočeši, sešívaní ale několikrát ukázali, že na kvalitní evropské celky umí.

Zdroj: Livesport, UEFA Evropská liga