V úterý od 18:00 byly na programu Eura poslední dva zápasy v rámci skupiny D. Došlo mimo jiné i na souboj Nizozemska s Rakouskem, do nějž podstatně lépe vstoupil výběr trenéra Ralfa Ragnicka, kterým výrazně pomohl vlastní gól.

Nizozemsko zažilo úspěšný vstup na evropský šampionát, neboť dokázalo otočit souboj s Polskem a připsalo si velmi důležité tři body.

Následně uhrálo bezgólovou remízu s Francií, kterou můžeme zařadit k největším favoritům na celkový triumf. Díky tomu mohlo mužstvo kouče Ronalda Koemana pomýšlet i na postup z prvního místa.

Rakousko rozhodně v dosavadním průběhu turnaje patří k nejpříjemnějším překvapení. Po těsné prohře s Francií totiž zaslouženě porazilo Polsko a udělalo obrovský krok k postupu do vyřazovací části.

Pokud se podíváme do historie vzájemných zápasů, zjistíme, že od roku 2002 jde již o sedmé měření sil. Ve všech předešlých šesti duelech se z vítězství radovalo Nizozemsko.

Do závěrečného zápasu v rámci skupiny D ale vstoupilo podstatně lépe Rakousko, jenž v podstatě svému soupeři nepůjčovalo míč. V šesté minutě se dostal mírný outsider do vedení, když si nešťastně srazil míč do vlastní brány Donyell Malen.

Nizozemsko postupně přebíralo otěže zápasu na Olympijském stadionu v Berlíně. Ve 23. minutě měl vyrovnání na noze právě Malen, jenže netrefil míč podle svých představ a předešlé zaváhání tak nedokázal odčinit.

Ve 35. minutě se trenér Koeman rozhodl pro oživení hry a poslal na hřiště Xaviho Simonse, jenž nahradil nepříliš viditelného Veermana. V následujících minutách se ale nic podstatného nestalo a Rakousko tak do kabin odcházelo s jednogólovým náskokem.

Zdroj: UEFA, EURO 2024