Španělsko si zajistilo ve skupině B postup z prvního místa již po dvou zápasech. Do souboje s Albánií tak zkušený kouč Luis de la Fuente mohl poslat obměněnou sestavu. Hráčům však motivace rozhodně nechyběla a od úvodních minut potvrzovalo Španělsko roli papírového favorita.

Albánie zažila skvělý vstup na EURO, když proti favorizované Itálii dokonce vstřelila nejrychlejší gól na evropských šampionátech. Na bodový zisk to ale nakonec nestačilo.

Ten přišel až v následném duelu proti Chorvatsku. Přemožitel České republiky z kvalifikačních soubojů vybojoval remízu 2:2, díky které zůstala Albánie v boji o postup. O jeden z gólů se postaral sparťanský středopolař Laci.

Španělsko opanovalo oba úvodní duely, dokonce během nich neinkasovalo ani jednu branku. Svými výkony se výběr kouče Luise de la Fuenteho rozhodně dostal mezi největší aspiranty na zlato.

Do utkání s Albánií tak mohla zasáhnout výrazně pozměněná základní sestava. Kvalita týmu však zůstala obrovská, neboť na hřišti se objevili hráči jako Grimaldo, Torres, Olmo či Joselu.

Albánie se pokusila o aktivní nástup do utkání, nicméně španělský výběr nedokázala zaskočit. O úvodní branku utkání se tak ve třinácté minutě po nádherném zakončení slabší levou nohou postaral Ferran Torres.

Zbytek prvního dějství se v Merkur Spiel-Areně v Düsseldorfu odehrál především mezi šestnáctkami. Mnoho zajímavých příležitostí, které by mohly přinést gól, nebylo k vidění.

Navzdory tomuto vyprodukoval favorit utkání před odchodem do kabin osm střel, míč drželo v 58 % času. Albánie se za celý poločas dostala k jedinému ohrožení brány Davida Rayi.