Velký přehled všech finále mistrovství Evropy: První vítěz překvapí, největší šok v roce 1992 i velké české úspěchy

V neděli se dozvíme, kdo se stane sedmnáctým mistrem Evropy v kopané. Pojďme se podívat, jak na předešlých šampionátech vypadaly finálové zápasy a kdo je vyhrával. Jistě překvapí hned první vítěz, stejně jako šok z roku 1992. Potěší velké české úspěchy.

• Prvním vítězem se stal Sovětský svaz
  • Nejúspěšnějším týmy jsou Německo a Španělsko
  • Češi slavili se Slováky zlato a dva bronzy, samostatně stříbro a bronz

1960, Francie: finále SSSR vs. Jugoslávie 2:1 v prodloužení

Na první šampionát starého kontinentu se sjely do Paříže a Marseille čtyři týmy včetně Československa, které bylo nakonec třetí. Ve finále porazil Sovětský svaz díky brankám Metreveliho a Ponědělnika v prodloužení Jugoslávii. Ta přitom vedla trefou Galiče.

1964, Španělsko: finále Španělsko vs. SSSR 2:1

Sověti se dostali i na druhý turnaj, ze kterého si nakonec odvezli stříbrné medaile. Ve finálovém utkání totiž nestačili na domácí Španělsko. Na madridském Santiago Bernabéu výhru vystřelili Pereda a Marcelino. Třetí skončili po výhře nad Dánskem Maďaři.

1968, Itálie: Itálie vs. Jugoslávie 1:1, opakovaný zápas 2:0

Třetí turnaj se poprvé oficiálně jmenoval mistrovství Evropy, ne už Pohár evropských národů. Jeho závěrečný souboj přetavila v první zlato Itálie. Kvůli remíze z úvodního střetnutí s Jugoslávií se utkání opakovalo a Riva s Anastasim rozhodli o triumfu domácích.

1972, Belgie: Německo vs. SSSR 3:0

Přesvědčivou výhrou nad Sovětským svazem získali svůj první historický titul fotbalisté Německa. Ve finále v Bruselu řádil Gerd Müller, dvě branky kanonýra Bayernu doplnil záložník Mönchengladbachu Herbert Wimmer.

1976, Jugoslávie: Československo vs. Německo 2:2 (5:3 na penalty)

Zlatá chvíle Československého fotbalu. Na branky Švehlíka a Dobiáše dokázali Němci vždy zareagovat, prosadili se Müller a Hölzenbein. Penaltový rozstřel asi připomínat nemusíme, vršovický dloubák Antonína Panenky je známý po celém světě.

1980, Itálie: Německo vs. Belgie 2:1

Druhý německý titul vystřelil proti Belgii nástupce Müllera Horst Hrubesch. Kanonýr Hamburku se zasloužil o obě trefy. Rozhodl v 88. minutě, když třináct minut před tím srovnal z penalty Vandereycken. Bronz získali Čechoslováci, šampionát měl poprvé osm týmů.

1984, Francie: Francie vs. Španělsko 2:0

Francouzi se dočkali premiérového titulu až na sedmém šampionátu. Na domácím mistrovství porazili ve finále Španělsko. Brankově se prosadili Michel Platini, celkově s devíti trefami nejlepší střelec, a tehdejší záložník Monaka Bruno Bellone.

1988, Německo: Nizozemsko vs. SSSR 2:0

Dalším týmem, který se mohl chlubit titulem mistra Evropy, se v roce 1988 stalo Nizozemsko. Mužstvo kolem Franka Rijkaarda a Hanse van Breukelena přehrálo v posledním duelu Sovětský svaz 2:0. Góly v Mnichově slavili Marco van Basten a Ruud Gullit.

1992, Švédsko: Dánsko vs. Německo 2:0

První šampionát na severu Evropy přinesl asi největší překvapení v historii. Dánové se na turnaj dostali až jako náhradník za Jugoslávii, ve které se už druhým rokem válčilo. Tým kolem Briana Laudrupa, Henrika Larsena a gólmana Schmeichela porazil ve finále Němce.

1996, Anglie: Německo vs. Česká republika 2:1 (zlatý gól v prodloužení)

Druhý titul už samostatné Česko nepřidalo. Více než překvapivou jízdu anglickým turnajem svěrenci Dušana Uhrina st. zakončili proti Němcům. Vedení zajistila penalta Patrika Bergera, ale sen o zlatu zmařil dvougólový Oliver Bierhoff. Poprvé se hrálo v šestnácti týmech.

2000, Belgie a Nizozemsko: Francie vs. Itálie 2:1 (zlatý gól v prodloužení)

Po premiérovém zlatu z mistrovství světa (1998) vyhrála skvělá francouzská generace Blanca, Deschampse, Zidana či Henryho i následující evropský šampionát. Finále rozhodl zlatý gól v prodloužení, který trefil David Trézéguet. A to Wiltord srovnal až v čase 90+4!

2004, Portugalsko: Řecko vs. Portugalsko 1:0

Další velký turnaj české reprezentace překazilo v semifinále Řecko. A právě potomci slavné antické civilizace překazili také sen Portugalska o prvním titulu. O triumfu modrobílých barev rozhodl v 57. minutě Angelos Charisteas. Trenér Otto Rehhagel se stal nesmrtelným.

2008, Rakousko a Švýcarsko: Španělsko vs. Německo 1:0

Šampionát pořádaný v alpských zemích dospěl do závěrečného utkání, které stejně jako před čtyřmi lety rozhodl jediný gól. O druhý španělský titul se proti Německu postaral střelec Liverpoolu Fernando Torres. Nejlepším střelcem mistrovství byl jeho parťák David Villa.

2012, Polsko a Ukrajina: Španělsko vs. Itálie 4:0

Na první obhajobu se na mistrovství Evropy čekalo až do roku 2012. Zlatá španělská generace kolem Casillase, Piqueho, Ramose, Xaviho či Iniesty vyřídila Italy jednoznačně 4:0. Ve finále se opět prosadil Torres, dále David Silva, Jordi Alba a Juan Mata.

2016, Francie: Portugalsko vs. Francie 1:0

Dominance pyrenejského poloostrova pokračovala také ve Francii. Domácí ve finále přehráli Portugalci. Jedinou trefu utkání zařídil v prodloužení Éder. Jeho kolega Ronaldo se na šampionátu prosadil třikrát, stejně jako Nani. Poprvé se hrálo ve formátu 24 týmů.

2020 (2021), Evropské státy, Itálie vs. Anglie 1:1 (3:2 na penalty)

Kvůli pandemii covidu byl předposlední šampionát hraný po celé Evropě o rok odložen. Do souboje o zlato se dostala vůbec poprvé Anglie, ale po penaltovém rozstřelu se podruhé radovali Italové. Albion přitom vedl od 2. minuty díky Shawovi, srovnal Bonucci.

2024, Německo, Anglie vs. Španělsko ???

Právě vrcholící mistrovství uvidí ve finále, které hostí Berlín, opět Anglii, vyzve ji Španělsko. Hráči z Pyrenejského poloostrova se mohou případným čtvrtý titulem stát vůbec nejúspěšnějšími v historii. Překazí jim to premiérovým zlatem kolébka fotbalu?

Nejúspěšnější týmy v historii Mistrovství Evropy (které mají alespoň jedno vítězství):