Velká smůla pro Spartu! Birmančevič v úvodu zápasu o Ligu mistrů neproměnil penaltu. Vindahl předvedl klíčový zákrok poločasu

Pražská Sparta se rve o Ligu mistrů proti švédskému Malmö. Hned v úvodu odvetného utkání čtvrtého předkola ale nastala velká smůla pro pražský tým, protože Veljko Birmančevič neproměnil pokutový kop. Letenští mají dvoubrankový náskok, bude mít tato situace na konečný postup nějaký vliv?

• Sparta chce postoupit do základní fáze Ligy mistrů
  • V základní sestavě nastoupili Victor Olatunji a Tomáš Wiesner
  • Hned v úvodu utkání Veljko Birmančevič neproměnil pokutový kop

Do odvetného utkání čtvrtého předkola Ligy mistrů vstoupila Sparta ve velmi dobré výchozí pozici. Díky vlastní brance Stryger Larsena a trefě Matěje Ryneše si totiž z Malmö přivezla solidní dvoubrankový náskok a byla velkým favoritem na postup.

O víkendu se ovšem svěřenci Larse Friise na klíčový duel podzimu moc dobře nenaladili. V ligové soutěži totiž Sparta poprvé ztratila body, když remizovala na Letné se Slováckem 2:2. Malmö bralo také remízu 2:2 na hřišti Kalmaru.

Domácí do utkání vyrukovali s očekávanou sestavou, na hrotu pouze Jana Kuchtu nahradil podle očekávání Victor Olatunji. Vlevo ve stoperské trojici pro změnu nenastoupil Jaroslav Zelený, ale dánský mazák Asger Sörensen. Pravou stranu potom obhospodařoval Tomáš Wiesner.

Birmančevič neproměnil pokutový kop

Ještě než francouzský sudí Turpin poprvé pískl do píšťalky, viděla zaplněná Letná povedený transparent hlásající anglický nápis, že sny se plní. Domácí fanoušci tak chtěli dát najevo, že na Ligu mistrů čekají opravdu dlouho, bez jednoho roku to už je dvacet let.

Hráči také vzdali během minuty bouřlivého potlesku hold nedávno zemřelému švédskému trenérovi Svenu Göranu Erikssenovi, který je spojený i s českým fotbalem. Během svého působení v Laziu Řím totiž vedl na přelomu století Pavla Nedvěda a Karla Poborského.

Začátek zápasu sice sedl více hostujícím Švédům, ale v 16. minutě sudí odpískal po rohovém kopu pokutový kop, který následně posvětil i videorozhodčí. K exekuci se postavil nejlepší hráč Letenských Veljko Birmančevič, ale proti svému bývalému klubu „desítku“ neproměnil. Velká smůla, překopl.

Liga mistrů je i přes Srbovo zaváhání stále pro pražský tým opravdu blízko. Sparta by si měla takto dobře rozehrané dvojutkání už pohlídat a po dlouhých devatenácti letech nakouknout do milionářské soutěže.

V dalším průběhu první půli mělo naopak Malmö obrovskou šanci na to dát první gól. Ve 25. minutě se totiž faulu ve vápně dopustil Martin Vitík, rozhodčí Turpin následně poskytl švédskému týmu možnost penalty. Anders Christiansen ji ovšem neproměnil, Peter Vindahl předvedl brilantní zákrok.

Zdroj: UEFA, Nova Sport 6