Motorsport
Velká cena Singapuru – Informace, program, stream
Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž sedmnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Singapuru (Formula 1 Singapore Airlines Singapore Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?
Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž sedmnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Singapuru (Formula 1 Singapore Airlines Singapore Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?
Velká cena Singapuru figuruje v kalendáři Formule 1 od roku 2008. V posledních dvou letech zde ale královna motorsportu nezávodila, jedná se tak o velký návrat na asijský kontinent, spolu s další nadcházející Velkou cenou Japonska. Ta se pojede hned o týden později.
V roce 2008 měl Singapur tu čest hostit vůbec první noční závod v historii Formule 1. Patnáctý podnik tehdejší sezóny měl nejen u jezdců a týmů velmi pozitivní oslavy. První, leč ono kontroverzní vítězství zde získal Fernando Alonso na Renaultu.
Okruh Marina Bay je po fyzické stránce jedním z nejnáročnějších v kalendáři F1. Piloti jsou v závodě schopni zhubnout až 3 kilogramy své váhy. Nejrychlejší kolo pak na okruhu Marina Bay drží Kevin Magnussen, jenž v sezóně 2018 zajel čas v hodnotě 1:41.905.
Marina Bay Street Circuit
Samotná délka trati činí 5,063 km a skládá se z třiadvaceti zatáček. Marina Bay Street Circuit, jak zní oficiální název okruhu, nabízí hned tři DRS zóny. Ta první se nachází v prostoru startu a cíle, druhou DRS zónu FIA umístila mezi zatáčky 5, 6 a 7. Poslední DRS zónu pak najdeme na rovince mezi zatáčkami 13 a 14.
Na trati tak najdeme i tři detekční body – první na výjezdu ze zatáčky číslo 4, druhý za dvanáctkou zatáčkou a třetí na výjezdu ze zatáčky číslo 21. Formule 1 vypsala Velkou cenu Singapuru standardně na 61 kol, během kterých piloti ujedou necelých 309 kilometrů.
Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.
Velká cena Singapuru – program
Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 30. září, konkrétně ve 12:00, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.
FP2 odstartuje v tentýž den v 15:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 1. října, a to v čase od 12 do 13 hodin.
Úderem patnácté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 14:00.
Velká cena Singapuru – stream
Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.
Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.
Velká cena Singapuru – kurzy
V Singapuru na okruhu Marina Bay se pojede po dvouleté přestávce, když zde Formule 1 nezávodila z důvodu pandemie koronaviru. V roce 2019 si vítězství připsal Sebastian Vettel, a to ještě v barvách Ferrari. Italská stáj tehdy zajela double, jelikož pro druhou příčku si dojel Charles Leclerc.
Na stupních vítězů tuto dvojici tehdy doplnil Max Verstappen. Jak ale může skončit letošní Velká cena? O titulu je prakticky rozhodnuto, přičemž i forma aktuálního lídra pořadí (Verstappena) je neuvěřitelná. Pokud Ferrari zajede dobrou kvalifikaci, má na městském okruhu šanci uspět.
To samé se pak dá říct také o Mercedesu, který vyhlíží šanci na první vítězství v letošní sezóně. Největším favoritem však na zisk prvenství však opět bude Verstappen na Red Bullu.
Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022
20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)
S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.
-
Fotbalpřed 7 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 9 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord