Motorsport
Velká cena Japonska – Informace, program, stream
O víkendu od 22. do 24. září je na programu Velká cena Japonska, šestnáctý závod z původně třiadvaceti plánovaných. Jaký je program a kde můžete průběh celého závodního víkendu sledovat?
O víkendu od 22. do 24. září je na programu Velká cena Japonska, šestnáctý závod z původně třiadvaceti plánovaných. Jaký je program a kde můžete průběh celého závodního víkendu sledovat?
Velká cena Japonska figuruje v kalendáři Formule 1 od roku 1987. V letech 2020 a 2021 zde ale královna motorsportu v důsledku pandemie koronaviru nezávodila.
Velká cena Japonska už nám ve své historii nabídla mnohé a i Suzuka jako taková má svůj specifický příběh. Za jejím vytvořením stojí Soichiro Honda, jenž kromě toho, že se rozhodl Hondu proměnit v automobilovou velmoc, oznámil, že jeho společnost musí mít vlastní testovací dráhu.
Původní nákresy obstaral Holanďan John Hugenholtz. Vítězem prvního závodu v roce 1987 se stal Gerhard Berger, přičemž už ve svém prvním roce nabídla Suzuka velké drama. Nigel Mansell tehdy v kvalifikaci utrpěl těžkou havárii, po které nemohl zasáhnout do závodu.
A jelikož se jednalo o předposlední Velkou cenu tehdejší sezóny, dá se říct, že titul mistra světa v podstatě daroval jeho rivalovi Nélsonu Piquetovi. Nejrychlejší kolo na této trati zajel Hamilton, a to v roce 2019 časem 1:30.983.
Suzuka International Racing Course
Samotná délka trati činí 5,807 km a skládá se z osmnácti zatáček. Suzuka International Racing Course, jak zní oficiální název okruhu, nabízí pouze jednu DRS zónu, která se nachází v prostoru startu a cíle.
Na trati tedy najdeme jeden detekční bod, jenž je situován na výjezdu z patnácté zatáčky těsně před měřeným úsekem. Formule 1 vypsala Velkou cenu Japonska standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou necelých 308 kilometrů.
Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.
Velká cena Japonska – program
Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 22. září, konkrétně v 04:30, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.
FP2 odstartuje v tentýž den v 08:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 23. září, a to v čase od 04:30 do 05:30.
Úderem osmé hodiny ranní čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 07:00.
Velká cena Japonska – stream
Živé přenosy závodů F1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2, kde můžete přepínat mezi českou nebo slovenskou audiostopou. K dispozici je ale také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.
Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace F2 nebo F3.
Velká cena Japonska – kurzy a predikce
Kdo bude největším favoritem na vítězství na japonské Suzuce? V kontextu celé sezóny by to měl být samozřejmě Red Bull, po jejich velice špatné formě v Singapuru ale i nad rakouskou stájí visí menší otazník.
Sázková kancelář Tipsport nicméně na vítězství Maxe Verstappena vypsala kurz 1.30, na jeho týmového kolegu Sergia Péreze 11.00. Druhým nejrychlejším týmem by mohl být McLaren, na Landa Norrise je vypsán kurz v hodnotě 12.00.
Co se Norrise týče, je velká pravděpodobnost, že jezdec McLarenu opět získá podium. Na to je vypsán slušný kurz 2.20, na jeho týmového kolegu Oscara Piastriho pak 4.50.
Kalendář závodů F1 pro sezónu 2023
- 5. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
- 19. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
- 2. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
- 30. dubna – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
- 7. května – Velká cena Miami (Miami)
- 21. května – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
- 28. května – Velká cena Monaka (Monako)
- 4. června – Velká cena Španělska (Barcelona)
- 18. června – Velká cena Kanady (Montreal)
- 2. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
- 9. července – Velká cena Velké Británie (Silverstone)
- 23. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
- 30. července – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
- 27. srpna – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
- 3. září – Velká cena Itálie (Monza)
- 17. září – Velká cena Singapuru (Singapur)
- 24. září – Velká cena Japonska (Suzuka)
- 8. října – Velká cena Kataru (Losail)
- 22. října – Velká cena USA (Austin)
- 29. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
- 5. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
- 18. listopadu – Velká cena Las Vegas (Las Vegas)
- 26. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)
Velká cena Emilia Romagna se nakonec kvůli povodním a velmi špatné situaci v celé oblasti neuskutečnila.
Zdroj: F1
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí