Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena Francie – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž dvanáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Francie (Formula 1 Lenovo Grand Prix De France). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž dvanáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Francie (Formula 1 Lenovo Grand Prix De France). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Závod ve Francii je jedním z nejstarších v celé historii automobilového závodění. První závody se v této zemi uskutečnily už v roce 1906, přičemž Velká cena Francie je jednou z těch, která stála u zrodu oficiálního mistrovství světa Formule 1 v roce 1950.

Tehdejší podnik vyhrál Juan Manuel Fangio se svou velmi slavnou Alfou Romeo, závodní okruh se ovšem tenkrát nacházel v obci Gueux blízko Remeše.

První závod se na okruhu Paula Ricarda odjel v roce 1971, pracovat se na něm ovšem začalo už dva roky předtím, tedy v roce 1969.

Při tehdejším návrhu okruhu působili v roli konzultantů francouzští závodníci Jean-Pierre Beltoise a Henri Pescarolo. První Velkou cenu v Le Castellet vyhrál Jackie Stewart na svém monopostu Tyrrell 003.

Circuit Paul Ricard

Samotná délka trati činí 5,842 km a skládá se z patnácti zatáček. Circuit Paul Ricard, jak zní oficiální název okruhu nabízí dvě DRS zóny, a to na cílové rovince a na rovince mezi zatáčkami 7 a 8.

První detekční bod pak najdeme v nájezdu do zatáčky číslo 14, druhý se nachází před zatáčkou číslo 7. Formule 1 vypsala Velkou cenu Francie standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou téměř 310 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Francie – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 22. července, konkrétně ve 14:00, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje v tentýž den v 17:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 23. července, a to v čase od 13 do 14 hodin.

Úderem šestnácté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 15:00.

Velká cena Francie – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena Francie – kurzy

Závodní okruh, na kterém je velmi těžké cokoliv předpovídat. To je Paul Ricard a Velká cena Francie. Při nedávném podniku sezóny v Rakousku zvítězil Charles Leclerc před Maxem Verstappenem, ovšem nebýt Sainzova odstoupení v důsledku selhání motoru, mohlo mít Ferrari double.

Ve Francii se bude chtít Red Bull v čele s Verstappenem vrátit do sedla a po dvou závodech zase vyhrát Velkou cenu. Do boje o vítězství se ale postupně vrací také Mercedes. Na koho si vsadíte vy?

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Betano
Sazka
Synottip
Kingsbet
Fortuna
Tipsport
Merkurxtip
Chance
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislostHrajte zodpovědně. 18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Reklama
Betano
Sazka
Synottip
Kingsbet
Fortuna
Tipsport
Merkurxtip
Chance
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislostHrajte zodpovědně. 18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené