Spojte se s námi


Liga mistrů

VAR v hlavní roli, 3 odpískané penalty! Měla být i po zákroku na Schicka?

Publikováno

dne

Hlavními událostmi, které se budou den po skončení odvetných zápasů osmifinále Ligy mistrů řešit, bude zcela jistě nařízení dohromady 3 pokutových kopů či role video asistenta rozhodčího, který měl na obou stadionech významnou roli. Pojďme si situace v krátkosti přiblížit.

Paris Saint-Germain 1:3 Manchester United

Penalta po ruce Kimpembeho (VAR)

Běžela poslední minuta základní hrací doby, když se hosté v bledě růžových trikotech blížili k bráně Gianluigiho Buffona. Přihrávku vhodnou ke střele obdržel pár metrů před velkým vápnem devatenáctiletý pravý záložník Diogo Dalot. Rozhodl se ke střele natáhnout a vypálit. V konečném důsledku událostí – dobře pro celý Manchester, že se uchýlil k tomuto řešení.

Na hranici velkého vápna, možná takových 10 centimetrů v něm, totiž Kimpembe, stoper domácího týmu, vyskočil, aby střelu zblokoval. Otočil se k ní zády, jak k tomu svádí instinkt, aby vás netrefila „pumelice“ do břicha či do obličeje. V takovém okamžiku ale nemáte zcela pod kontrolou vaše ruce, které se mohou potkat, byť nezaviněně, s balónem.

Přesně to se stalo – střela byla zblokována pravou rukou obránce a skončila daleko za hranicí hrací plochy. Roh? Nikoliv! Po krátké časové proluce se hlavní rozhodčí zápasu Slovinec Damir Skomina rozhodl na doporučení VAR jít shlédnout videozáznam celé situace. Poté vběhl zpět na hřiště a ukázal ve vzduchu pomyslnou obrazovku a následně na pokutový puntík. Rashford penaltu proměnil a poslal United do čtvrtfinále, byť Buffon směr střely vystihl a málem ji lapil.

Verdikt: Penalta byla přísná, ale rozhodčí si ji obhájí. Problémem je, že závisí často přímo na hlavním arbitrovi, jestli ruku posoudí jako nastřelenou či ne a jestli se mu zdá pohyb vůči balónu vědomý či nevědomý. Dále ještě závisí na tom, jestli se mu zdá vzdálenost ruky od těla moc velká či ne.

Zkrátka a dobře, lidský faktor zde rozhodl a rozhodčí na penaltu ukázal. Obhájit ji lze, poznámky Neymara o nekompetentnosti videorozhodčích jsou „mimo mísu“.

FC Porto 3:1 AS Řím

Penalta po zákroku na Perottiho

Odehrávala se 36. minuta utkání, ve kterém Porto bojovalo o postup s AS Řím. Z pohledu brankáře do pravého rohu velkého vápna proniká Perotti, „píchne“ si míč kolem obránce Militaa a chystá se směřovat s míčem do oblasti puntíku označující pokutový kop, možná vystřelit, možná přihrát spoluhráči. Militao se snaží balón vypíchnout, nicméně nepovede se mu nic jiného než nešťastně trefit nohy Perottiho.

Kontakt to není příliš velký, stačí ale k tomu, aby se Argentinec sesunul k zemi. Paradoxní na celé situaci je, že při pádu uhodí rukou do hlavy právě Militaa. Turecký rozhodčí Cakir neváhá ani sekundu, píská a signalizuje penaltu. Tu proměňuje De Rossi a srovnává stav na 1:1.

Verdikt: Je otázkou, nakolik situaci Perotti přihrál či nikoliv, faktem zůstává, že zákrok obránce Porta byl nešikovný a nohy Argentince ve službách AS trefil, nejdříve jeho levou nohu, pak i pravou. Penalta byla jasná a opodstatněná.

Penalta po zákroku na Fernanda (VAR)

Druhá polovina prodloužení zápasu gradovala, v čase 112:55 se rozhodl z dálky poslat střílený centr do vápna AS z pravé strany hřiště Uruguayec Perreira. Jeho projektil doputoval až na zadní tyč, kde se k jeho teči hrnul Brazilec Fernando. Bohužel pro hosty byl lehce zezadu za dres poražen Florenzim a s rukama nad hlavou spadl k zemi.

Turecký arbitr, opět na doporučení videoasistenta, šel akci přezkoumat. A po dvouminutové odmlce se rozhodl pro penaltu! Florenzimu udělil žlutou kartu a Porto mělo šanci 3 minuty před koncem zápasu rozhodnout! Telles se nemýlil a poslal Porto do čtvrtfinále.

Verdikt: Penalta přísná, ale opět správně posouzená. Nutno říci, že naprosto zbytečná, kdyby udělal Florenzi krok namísto tahání za dres svého soupeře, byl by v pohodě nebezpečí odvrátil. Je také pravděpodobné, že i kdyby se Fernando natahoval do maximální možné vzdálenosti, míč by trefit nestihl.

Zákrok na Patrika Schicka (VAR)

V samotném závěru se ještě pokoušeli hráči AS vymodlit penaltu i pro své mužstvo. A nutno dodat, že nejblíže k ní měl Patrik Schick, kterému „cvrnknul“ do nohy útočník Porta Marega v posledních sekundách zápasu, když Schick stíhal míč mířící mimo hřiště v rohu velkého vápna. VAR situaci přezkoumával, ale rozhodl se rozhodčímu pokutový kop nedoporučit.

Verdikt: Při nastaveném metru hlavního rozhodčího to bylo poněkud překvapivé rozhodnutí, neboť hráč Porta českého reprezentanta viditelně kopačkami zasáhl. Domnívám se, že mimo vápna by toto bylo zapískáno v 9 případech z 10. Třetí penalta v zápase však již odpískána nebyla.

Reklama

Oblíbené