Spojte se s námi


Premier League

Van Dijk posunul obranu Liverpoolu na úplně novou úroveň. Čím „Reds“ tak pomáhá?

Publikováno

dne

V pětadvaceti zápasech první poloviny minulé sezony Liverpool průměrně inkasoval 1,2 gólů za zápas, v následujících šestadvaceti jen něco málo přes půl branky na utkání. Důvod obrovské změny? Zimní přestup stopera Virgila van Dijka a letní příchod brankáře Alissona. V dnešním rozboru se podíváme na prvně jmenovaného Nizozemce. Jak si ho „Reds“ vybrali a proč je pro defenzivu takovým přínosem?

Zdroj: wikimedia

Van Dijk do Liverpoolu zamířil na základě pečlivého analytického systému, na kterém si na Anfieldu dost zakládají. Bodejť by ne, když sportovního ředitele dělá Michael Edwards, proslulý analytik. V klubu působí již od roku 2011, ale na nejdůležitější pozici ve sportovním úseku se propracoval až před třemi lety. Od té doby Liverpool při přestupech výrazně chyboval jenom jednou, a to nákupem gólmana Lorise Kariuse, jenž se nechvalně proslavil chybami ve finále Ligy mistrů.

Naopak van Dijk patří se Salahem mezi dvě největší přestupové trefy. Když před rokem v zimě do Merseyside přestupoval za na obránce rekordní sumu 79 milionů eur, leckdo si klepal na čelo. Nizozemská skála působila pouze v průměrném Southamptonu, v šestadvaceti letech mezi talenty také nepatřila a přesto se Liverpool odvážil vypálit takový balík.

Ale Edwards a spol. velmi dobře věděli, co dělají. „Reds“ potřebovali agresivního stopera, jenž bude správně číst hru, vystupovat, již na půli hřiště získávat balony a uleví tak od bránění záložní řadě. Van Dijk splňoval podmínky do puntíku. Letos v průměru na zápas zachytí neskutečných devět pasů. Joël Matip, který vedle Dejana Lovrena nastupoval dříve, nebyl dostatečně agresivní a dokázal vzít jen sedm pasů na utkání. Liverpool se tak s van Dijkem zlepšil o dvě zachycené přihrávky na jeden duel, čili o více než dvacet procent!

Nizozemský stoper při bránění využívá svou herní inteligenci a čtení hry, ale nepouští se do nebezpečných zákroků, ze kterých by mohla vzejít chyba. Letos v Premier League vyrobil jen jednu hrubku vedoucí k trefě soupeře. Také průměrně odebere pouze 1,5 míče na zápas, zato s vysokou 77procentní úspěšností, která jen potvrzuje, že se při zákrocích nepouští do rizika.

Van Dijk je nejsilnějším obráncem v Premier League co se týče vzdušných soubojů. V hlavičkování má 77procentní úspěšnost, čehož využívá nejen v defenzivě, ale i v ofenzivě. Ve 31 zápasech anglické ligy vstřelil tři branky a přidal jednu asistenci, v Lize mistrů je ještě efektivnější. Vsítil jeden gól a přihrál na dvě trefy v sedmi utkáních. Výrazně tak přispěl k porážce Bayernu Mnichov a postupu do čtvrtfinále.

Hodně podceňovanou dovedností van Dijka je rozehrávka. Nizozemský bek dokáže přenést hřiště na křídlo s milimetrovou přesností, z čehož „Reds“ hodně těží hlavně proti slabším týmům, kdy musí dobývat. Celkem průměrně rozdá 80 přihrávek na zápas, což je o třicet více než John Stones z Manchesteru City, který patří ve hře nohama mezi špičku.

I když van Dijk měří přes 190 centimetrů, je velmi rychlý. Málokdy se stane, že by ofenzivní hráč dokázal nizozemského reprezentanta přesprintovat. Nezvládl to ani Kylian Mbappé či Adama Traoré, jedni z nejrychlejších fotbalistů, se kterými se van Dijk utkal v posledním roce.

Všechny zmíněné dovednosti z Bredského rodáka dělají jednoho z nejlepších stoperů na světě, ne-li vůbec toho nejlepšího. Všechny herní složky má dokonale vyvážené, těžko lze najít slabinu, což se o jiných středních obráncích říct nedá. Navíc se i přes svůj pokročilý věk neustále zlepšuje, takže jeho vrchol kariéry ještě přijde.

Reklama

Oblíbené