Spojte se s námi


La Liga

V sobotu došlo na střetnutí dvou velezkušených trenérů v španělské lize

Publikováno

dne

Na Ipurúe proti sobě nastoupily o minulém víkendu celky Barcelony a Eibaru a jejich lodivodové mají dohromady vůbec nejvíce odkoučovaných zápasů ze všech ostatních stále aktivních trenérů v nejvyšší soutěži ve Španělsku.

Této zajímavosti si všiml deník Mundo Deportivo a dodává i konkrétní čísla. Ernesto Valverde a José Luis Mendilibar mají na svém kontě dohromady 802 utkání, z nichž 433 náleží prvně jmenovanému a 368 druhému. Více má akorát Víctor Fernández a to 544, ovšem ten vede druholigovou Zaragozu.

V celkovém žebříčku je barcelonský kouč 10. a jeho kolega, jenž vede Eibar jednadvacátý. Na čele je Luis Aragonés, který stihl odvést neuvěřitelných 757 zápasů. Blíže k nim má Valverde, jenž působí v kruzích Primera División 13 sezon – o jednu méně, než Mendilibar.

Svůj debut zažil pětapadesátiletý rodák z Viandaru de la Very v srpnu 2003 za Athletic, když na starém San Mamés prohrál 0:1 právě s Barcou. Od té doby vedl pět prvoligistů – již zmíněné Bilbao (ve dvou štacích, 228 utkání), Espanyol (76), Villarreal (20), Valencii (24) a Barcelonu (84).

Jeho bilance je jednou z nejlepších v historii – 206 vyhraných zápasů, 105 remízových a 121 porážek, což jej v pořadí dostalo na 5. místo. Dodejme, že už dvakrát se radoval ze zisku mistrovského titulu. Ten třeba Mendilibarovi chybí. Kuriózní je, že také on začínal u Los Leones.

Stalo se tak v roce 2005 a rovnou v derby s Realem Sociedad, které červeno-bílí vyhráli 3:1. Ačkoliv má osmapadesátiletý trenér narozený v Zaldibaru více odkoučovaných ročníků, v počtu zápasů za Valverdem zaostává. Za Athletic totiž například zaznamenal pouhou desítku klání.

Nejvíce jich zažil v Eibaru (160), dále u Realu Valladolid (96) a v Osasuně (94). Zbývajících 8 nasbíral v Levante. V rámci bilance na tom není tak vesele, jako Txingurri, když vyhrál 112 kol, ve stotřech remizoval a 153krát okusil hořkost prohry. Po sobotním měření sil byl ale spokojen.

V prvních minutách hrál Barca tak dobře a lehce s míčem, až jsme dostali strach. Pokud soupeř hraje takto dobře, znamená to, že i nám se něco povedlo. Barcelona si vedla dobře bránila a díky svým dovednostem si poradila s naší taktikou. Chci jí pogratulovat a teď myslet na Valladolid.

Z prvního dotyku se hostům dařilo trefit míč a byl to jeden z klíčů. Proti tomu jsme nic moc neudělali a to díky Barce. V prvním poločase jsme neměli tolik příležitostí, ale věděli si rady a dostali pouze jednu branku. Hodně jsme běželi na vlastní polovině a unavili se, což šlo poznat.

Druhý gól byl něčím, co dovede jen Barca. Nevíte, odkud přišel balón a najednou je v síti. Když se něco nedaří, je dobré udělat změny. Měl jsem k nim sáhnout a něco změnit. Neměli jsme příležitosti a soupeř dohrával v pohodě. Není to chyba hráčů, ale má. Nesleduji, jaký jsem naposledy postavil tým.

Rozhodl jsem se, že po dvoutýdenní pauze bude toto sestava, která by ublížila Barceloně nejvíce, nicméně nestalo se tak. Když jsme centrovali z pravé strany, hráči nalevo jej nestihli a naopak. K tomu se moc nevedlo ani středopolařům. Strach z Barcelony měl také svůj vliv.

Záložníci se dívali více dozadu, než dopředu a nechávali jsme příliš mnoho místa v obraně a ve středu pole. Griezmann a Jordi Alba toho dobře využili, stejně jako Messi a Sergi Roberto. Nedařilo se nám dostat míč na polovinu soupeře. Není normální, že Barca prohrála tolik zápasů v prvních kolech.

Bylo logické, že bude hrát tak, jako dnes (vyjádření proběhlo včera, pozn. přek.). Suárez a Messi neodcestovali na srazy národních týmů a šlo to vidět. Barcelona má skvělého kouče a to nejlepší, co se mohlo tomuto týmu stát,“ vyprávěl krátce po závěrečném hvizdu.

Reklama

Oblíbené