Spojte se s námi


Hokej

V Dynamu působí Dědek zbrkle, v českém hokeji ale víří stojaté vody. Kdo to vůbec je?

KOMENTÁŘ – Kde se vzal, tu se vzal, jako blesk z čistého nebe spadnul do hokejového prostředí miliardář a nyní taky majitel pardubického Dynama Petr Dědek. Netrvalo dlouho, než vyšel z okolí Enteria Arény a začal se zajímat o fungování českého hokeje víc do hloubky.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Kde se vzal, tu se vzal, jako blesk z čistého nebe spadnul do hokejového prostředí miliardář a nyní taky majitel pardubického Dynama Petr Dědek. Netrvalo dlouho, než vyšel z okolí Enteria Arény a začal se zajímat o fungování českého hokeje víc do hloubky.

Pojďme si ve zkratce říct, kdo vlastně Petr Dědek je. Je to osmačtyřicetiletý podnikatel z Vrchlabí, který začínal se svým otcem v elektromontážích. Dnes se už dlouhá léta pohybuje především v realitách. 

Vlastní velkou developerskou společnost D+D Real, která buduje komerční i bytové prostory, hotely, rekreační zařízení apod. Celkem vlastní 19 firem.

Podle časopisu Forbes byl v roce 2021 na 63. pozici nejbohatších Čechů. Aktuální hodnota jeho majetku se pohybuje kolem 5 miliard korun. Další obory, ve kterých se Dědek pohybuje, jsou logistika a sport.

Ve sportu je především dlouholetý vášnivý golfista, jeho společnost figuruje i v titulárním názvu golfového turnaje D+D Real Czech Masters, který se koná tradičně ve Vysokém újezdu na hřišti Albatros a spadá do okruhu golfové European Tour. Stejně tak je vlastníkem televizního kanálu Golf Channel.

Od června 2020 je taky majoritním vlastníkem extraligového Dynama Pardubice, kterému už v lednu stejného roku finančně zásadně pomohl k extraligové záchraně. Už tam se začalo spojení, které by se dalo označit podle jeho firmy D+D (Dynamo + Dědek), rodit.

DĚDEK vs. BPA

Chvíli se Petr Dědek rozkoukával na svém písečku, brzy však už vykročil i za hranice svého klubu. Před rokem v dubnu se rozhodl, že by chtěl vlastnit se svou další firmou Relmost marketingová extraligová práva. Společnost BPA, která je jejich vlastníkem už od roku 1993, však svou pozici udržela. Dědek tak neuspěl, přestože jeho nabídka byla výrazně štědřejší.

Faktem však je, že podmínky nebyly s BPA stejné. Dědek požadoval například větší procento reklamních ploch, což se některým klubům nemuselo líbit. Hlavně těm, které mohou reklamní plochy využít pro své sponzory, čímž si zajistí do klubové kasy další finanční prostředky.

Majitel Dynama následně řekl, že nechápe rozhodnutí majitelů, kteří si vybrali nižší nabídku BPA. Ani po roce mu však celá situace nedopřeje klidné spaní.

Nyní se rozhodl spojit se s hráčskou asociací (CAIHP) a zaútočit na celý český hokej. Zaprvé – Petr Dědek i předseda CAIHP Libor Zbořil s podporou např. Michala Vondrky tvrdí, že smlouvy pro hráče jsou nevýhodné a jsou vytvářeny spíš ve prospěch klubů.

Něco podobného už v minulosti řešil i český fotbal, po čemž došlo k úpravám smluv. Jeden z problémů je ten, že i když je často extraligový hráč zmíněn jako zaměstnanec klubu, tak vlastně tak úplně zaměstnancem není. Hokejisté působí v pracovním poměru jako OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná.

O detailech, které hokejisty a hráčskou asociaci trápí, jsme psali už v předchozím článku. Svým způsobem je samozřejmě dobře, že se začíná něco dít. Výhodnější smlouvy mohou jen pomoct ke spokojenosti hráčů a zvýšení úrovně extraligy.

CAIHP JAKO MRTVÝ BROUK

Hráčské asociaci se nelíbí, že celá smlouva mezi BPA a extraligou (APK LH) vzniká bez nich, přestože oni jsou v podstatě nejdůležitější část produktu s názvem Tipsport Extraliga. V tom se dá souhlasit, tohle je špatně.

Na druhou stranu, CAIHP funguje už od roku 2013. Nejen, že mnoho lidí, kteří nejsou hlouběji zainteresovaní do dění v českém hokeji, tuhle asociaci ani nezná, ale oni nemají ani moc odkud. Přestože chce být CAIHP hráčem, se kterým se musí počítat, jejich aktivita zatím funguje spíše v roli mrtvého brouka.

Jednou o nich šlo slyšet, když vláda kvůli koronavirovým opatřením zavřela v Česku sport. Nyní, se za své téměř desetileté působení ozývají výrazněji teprve podruhé. Součástí CAIHP je asi 200 extraligových hráčů, kteří platí pravidelný členský příspěvek 6 900 korun.

Navíc to vypadá, že bez aktivity Petra Dědka by se k problému snad ani nepostavili. Michal Vondrka (člen CAIHP a aktivní útočník Motoru ČB) sice řekl, že se asociace snaží za lepší smlouvy bojovat už delší dobu, jenže do května roku 2022 o tom nikdo veřejně nevěděl. 

Pokud se podíváme třeba na sociální sítě CAIHP, na Twitteru datujeme poslední příspěvek k začátku roku 2016. Přesto si zástupci hráčské asociace stěžují, že jsou opomíjeni a nejde je vidět.

DĚDEK PROTI VŠEM

Nejsou to ale jen špatně postavené smlouvy, či problematika vysílacích práv od sezony 2023/24, kdy začne nová smlouva na pět let mezi BPA a APK platit.

Dědek usilovně tlačí na to, aby se vyházelo kompletní vedení Českého hokeje. Na prezidenta svazu Tomáše Krále a viceprezidenty Libora Zábranského, Petra Břízu a Aleše Pavlíka se chystá podat žalobu.

Podle něj dělá svaz nákupy a služby bez výběrových řízení a za nesmyslně vysoké ceny. Vedení hokeje v čele s prezidentem svazu Tomášem Králem podezírá, že se z českého hokeje ztrácí desítky milionu korun.

Vypadá to, že se ještě poměrně čerstvý sumec v českém hokejovém rybníčku chystá pořadně rozvířit už léta stojaté vody, ve kterých se český hokej postupně utápí. Drajv má solidní, jen aby to nepřehnal.

V klubu Dynama zatím víc, než schopný manažer, působí možná příliš zbrkle. Trpělivost zrovna není jeho největší přítel, jelikož dělá velmi rychlá rozhodnutí. V lednu například podepsal kanadského bouřliváka Anthonyho Camaru, aby mu po nevydařeném play-off předložil výpověď.

Už dnes je jasné, že Dynamo bude v další sezoně působit na papíře jako Dream Team, podobně jako letos Sparta. Finance na to Petr Dědek má, teď aby měl i to ostatní, co je potřeba mít k nálepce šampiona.

Zdroj: Český hokej 

Reklama

Oblíbené