Spojte se s námi


Chance Liga

U Slavie se chýlí čas k návratu ke staré formaci. Jak by mohla vypadat sestava v klasičtějším rozestavení?

Čas vrátit se ke kořenům? To nejspíš nastává ve Slavii. Formace 3-4-3 už nemá týmu co nabídnout a nabízí se návrat ke klasičtější formaci se čtyřmi obránci.

Publikováno

dne

Čas vrátit se ke kořenům? To nejspíš nastává ve Slavii. Formace 3-4-3 už nemá týmu co nabídnout a nabízí se návrat ke klasičtější formaci se čtyřmi obránci.

Od chvíle, co Jindřich Trpišovský do Slavie přišel, v drtivé většině zápasů se držel formace 4-2-3-1. V některých, zejména pohárových zápasech, se snažil soupeře zaskočit třeba formací 4-4-2 v diamantu či 3-5-2, převážně se ale držel čtyř obránců.

Jenže na jaře byla Slavia v problémech. Před derby se Spartou měla velké zdravotní problémy a hned několik hráčů ze základu nemohlo nastoupit. Sparta navíc od začátku jara přešla na formaci 3-4-3 a nenašla přemožitele.

Jindřich Trpišovský tak využil momentu překvapení, postavil rovněž formaci 3-4-3 a díky osobnímu bránění po celém hřišti získal Slavii výhodu.

Tato formace se Trpišovskému tak zalíbila, že jí ponechal ve zbytku sezóny i na startu té nové. Pro klasickou se čtyřmi beky sáhl jen v předkolech Evropské ligy.

Jenže podle výkonů to postupně vypadá, že tato formace už nemá Slavii moc co dát. Soupeři se stačí zatáhnout do bloku a jen čekat. Sešívaným chybí moment překvapení, chybí jim kreativní volný hráč a většinou jen obehrávají kolem vápna bez velkého úspěchu.

Středová dvojice Zafeiris – Oscar sice šlape dobře, ale ve dvou lidech nejde vždy přehrát trojici soupeřů a navíc Zafeiris se poté moc nedostává k vápně soupeře a hraje daleko od brány, kde není tak nebezpečný.

Slavii vždy zdobili krajní beci. Ať už to byl Bořil s Coufalem, nebo poté Bořil s Bahem či následne Jurásek s Masopustem, Trpišovským znakem totálního fotbalu bylo, když jeden bek centroval a druhý na zadní tyči zakončoval.

S přechodem na tři stopery by se očekávalo, že se halfbeci budou dostávat do vápna ještě víc. Jenže se děje pravý opak. Provod s Douděrou jsou často přikovaní u lajny a útok tolik nepodpoří.

Dvojice útočníků Jurečka s Tijanim byla v Teplicích utopená. Ani jeden týmu nepomohl sklepnutým balónem, míč nepodrželi, moc přihrávek ale také nedostali.

Návrat ke kořenům

Proto se nabízí návrat k tomu, co Trpišovskému od začátku fungovalo a Slavia s tím drtila jednoho soupeře za druhým. Pevný a kreativní střed zálohy podpořený náběhy od křídel a beků.

Slavia se uchýlila ke stroperské trojici i vzhledem k tomu, že jí v minulé sezóně často chybovala stoperská dvojice, ať už to byl Ousou, Kačaraba či Santos. Stáhl se tak Holeš, jenž ale zase chybí ve středu pole.

S Ogbuem a případně Vlčkem či brzy navrátivším Sinyanem by se mohl kapitán vrátit do středu a sešívaní opět přejít na formaci 4-2-3-1. Jak by mohla vypadat?

Mandous
Masopust – Ogbu – Vlček/Sinyan – Provod
Holeš – Oscar
Zafeiris
Jurásek – Chytil/Tijani – Jurečka

V případě, že by chtěl Trpišovský přeci jen udržet Holeše v obranné čtyřce, nabízí se Petr Ševčík do středu pole, nebo i posun Lukáše Provoda, na jeho místo by zaskočil Andres Dumitrescu či Jan Bořil. Na obou křídlech se může libovolně dosadit i Ivan Schranz či Conrad Wallem.

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Oblíbené