Spojte se s námi


Fotbal

Taktický rozbor Realu Madrid a Liverpoolu před finále LM: Kde týmy hrozí a kde mají slabiny?

Real Madrid vs. Liverpool. Finále Ligy mistrů. Největší zápas na klubové scéně, dva nejlepší týmy letošního ročníku. Španělský celek chce získat čtrnáctou trofej Champions League, Liverpool bojuje o šestou. Podívejte se na taktický rozbor obou týmů.

Publikováno

dne

Real Madrid vs. Liverpool. Finále Ligy mistrů. Největší zápas na klubové scéně, dva nejlepší týmy letošního ročníku. Španělský celek chce získat čtrnáctou trofej Champions League, Liverpool bojuje o šestou. Podívejte se na taktický rozbor obou týmů.

Liverpool má fantasticky propracovaný presink, který má ve svém DNA už 7 let, kdy přišel „mistr presinku“ Jürgen Klopp. To není úplně dobrá zpráva pro Real Madrid, protože i přes všechny jeho nesporné kvality už to není stejný tým jako v letech 2016-2018, kdy si úmyslně na sebe nechával soupeře nalézt a poté díky genialitě Kroose, Marcela a Isca z presinku vyjížděl do otevřené obrany.

Od finále 2018 byl Real Madrid vyřazen z Ligy mistrů vysoce presujícími týmy, jako byly Ajax (2019), Manchester City (2020) a Chelsea (2021). I tuhle sezónu měli Los Blancos s vysokým presinkem soupeřů poměrně velké problémy, nakonec se ale do finále probojovali.

Presink Liverpoolu

Liverpoolu bylo v Lize mistrů napočítáno 632 pokusů o presink, což je nejvíc ze všech týmů v soutěži. Reds rádi brání vysoko a snaží se získat míč ihned na útočné polovině, aby sám soupeř nemohl zaútočit, což by vzhledem k vysoce postaveným krajním obráncům mohlo být smrtící.

Liverpool nastupuje ve formaci 4-3-3, při držení balónu se formace změní na 2-1-4-3 se stopery držícími polovinu hřiště a krajními beky těsně pod křídly. Zatímco v presinku je Liverpool skvělý, v represinku je asi nejlepší na světě. Až to někdy vypadá, že Salah a spol. někdy úmyslně ztratí míč, aby jej mohli okamžitě získat zpět.

Vezměme si za příklad zápas Liverpoolu s Tottenhamem. Když Reds drželi míč, Conteho svěřenci díky pevné obraně nepouštěli soupeře do šancí, Liverpool se tak uchyloval k centrům do vápna na Maného, který byl velmi dobře pokrytý a neměl moc šancí se prosadit.

Jenže pokaždé, když Spurs získali míč na vlastní polovině, tam přicházel problém. Dostat se z represinku Reds je totiž extrémně těžký úkol, jakmile hráč Spurs vypíchl míč, okamžitě se k němu seběhlo několik hráčů Liverpoolu a získali míč zpět. Díky tomu tak Reds získávali balón v nebezpečných prostorech a otvírala se vrátka pro ofenzivu.

Jenže i tento zápas, kde měl Liverpool jasnou převahu, skončil nakonec 1:1. Spurs si vytvořili prakticky jedinou příležitost, kterou však proměnili. Tottenham dokázal účinně využívat prostoru za vysunutými beky Liverpoolu, což by mohl zvládnout i Real Madrid, jehož křídla a zejména Vinícius jsou smrtící.

Rohové kopy

Dalším klíčovým momentem budou rohové kopy, zejména ty Liverpoolu. Není žádným tajemstvím, že Real Madrid má v letošní sezóně s bráněním rohů obrovské problémy. Naopak Reds na ně díky skvělým hlavičkářům (Van Dijk, Konaté, Fabinho) a skvělým exekutorům (TAA, Robertson) hodně spoléhají.

Los Blancos často nejen při rozích, ale i při centrech nechávají volné hráče ve vápně, nejčastěji tak v sezóně inkasují právě z těchto situací. To si ve finále nesmí dovolit, protože by to bylo pro obranu smrtící.

Salah vs. Mendy

Klíčovým duelem bude i souboj mezi Mohamedem Salahem a Ferlandem Mendym. Egyptský křídelník je nejnebezpečnější hráč Liverpoolu, naštěstí pro Real ale Mendy patří k nejlepším levým bekům světa, co se defenzivy týče. Do ofenzivy už je to sice horší, ale dozadu působí jako zeď. Rychlý, silný, skvěle předvídá a takřka nepřemožitelný v souboji jeden na jednoho.

Jenže Salahovi bude vypomáhat i Alexander-Arnold a to už může činit velký problém. Vinícius totiž často zůstává na polovině hřiště a do bránění se příliš nezapojuje. Mendymu tak musí vypomáhat ze středu hřiště nejen Toni Kroos, ale zároveň i stoper David Alaba.

Salah je totiž vyhledáván spoluhráči takřka neustále. V letošním ročníku Ligy mistrů dostal na kopačky už 114 progresivních přihrávek, což je víc než kterýkoli jiný hráč. Na druhé straně hřiště bude klíčový souboj mezi Viníciusem a Trentem Alexanderem-Arnoldem, o kterém jsme blíže psali zde.

Síla lavičky

Real Madrid pravidelně dominuje v závěrech zápasu, i díky tomu jsme mohli sledovat úžasné comebacky proti PSG, Chelsea nebo Manchesteru City. Ostatně to sám uvedl na tiskové konferenci trenér Klopp. „Pokud se podíváme na poslední minuty zápasů Realu, tak jsou neporazitelní,“ smekl před soupeřem.

To je vše možné zejména díky energii, která proudí na hřiště z lavičky. Nejčastěji jsou to dva mladíci, Eduardo Camavinga a Rodrygo, kteří rozproudí utkání a převezmou otěže do vlastních rukou. S příchodem těchto hráčů, ale i třeba Lucase Vazquéze, hráči na hřišti chytnou druhý dech a Bílý balet začne dominovat.

Sám Carlo Ancelotti už takhle přemýšlí dopředu a spoléhá na plán B. „Mám jasno o sestavě, musíme jen promyslet, které hráče chceme aby zápas začali od začátku a kteří hráči jej dokončili,“ uvedl italský kouč.

K tomu můžeme přihodit jednu velice zajímavou statistiku. Pokud ve vyřazovací části Ligy mistrů nebyl na hřišti Camavinga, je celkové skóre Realu 5:8. Pokud však na hřišti energický Francouz byl, je skóre pro Real Madrid 10:2! Tak velký vliv a přínos má na hru královského klubu čerstvě 19letý mladík. Dokáže Real Madrid sílou lavičky opět zlomit stav utkání?

Zdroj: Managing Madrid, Twitter

Reklama

Oblíbené