Fotbal
Taktické review: Barcelona vs. Espanyol – Xaviho první dojem i s odřenýma ušima pozitivní
Barcelona zahájila novou éru. Elán do žil fanoušků i hráčů dostal návrat klubové legendy Xaviho. Nikoliv na hřiště, ale na trenérskou lavičku. Své působení začal ukončením čtyřzápasového čekání na výhru, které po sobě zanechal Ronald Koeman.
Zdroj: Doha Stadium Plus Qatar/Flickr, CC BY 2.0
Barcelona zahájila novou éru. Elán do žil fanoušků i hráčů dostal návrat klubové legendy Xaviho. Nikoliv na hřiště, ale na trenérskou lavičku. Své působení začal ukončením čtyřzápasového čekání na výhru, které po sobě zanechal Ronald Koeman. Jak vypadala v derby nová Barcelona?
Al-Sadd pod Xavim
Začněme herním stylem, kterým se pod mladým trenérem prezentoval jeho první tým, katarský Al-Sadd. Do klubu se přesunul z Barcelony v roce 2015, tehdy ještě jako hráč. Po ukončení aktivní kariéry se dal ihned na dráhu trenérskou, a to právě v Al-Saddu.
Úvodní sezóna 19/20 se jako vydařená rozhodně hodnotit nedala. Al-Sadd jakožto obhájce titulu skončil až na 3. příčce s pěti porážkami. Loňský sezóna už ale byla jiná písnička.
Xaviho svěřenci ani jednou nepocítili pocit porážky a dominantním způsobem ovládli Katarskou ligu. V aktuálním ročníku klub opouštěl na první příčce rovněž neporažen.
Nejčastějším rozestavením byla formace 3-4-3, s křídly na úrovni útočníka roztahující hru a čtvercem záložníků operujících pod hrotovým útočníkem. Hlavními rysy Xaviho fotbalu bylo držení míče a široké hřiště. Vždy se snažil, aby bylo hřiště co nejširší a nejdelší, stejně tak jako soupeřova defenzíva.
Chtěl, aby měli jeho svěřenci co nejčastěji balón na kopačkách a zároveň dostatek prostoru na tvoření gólových příležitostí, což se rozhodně dařilo. V letošní sezóně je totiž průměrný počet vstřelených branek na zápas roven čtyřem.
Barcelona vs. Espanyol | Hra na balónu
Katalánský celek se v sobotním Barcelonském derby příliš nemusel zaobírat výstavbou hry. Espanyol byl zalezlý v hlubokém bloku ve formaci 5-4-1, příležitostně 4-1-4-1 v případě vystoupení středního obránce. Stačilo tak jen pár přesných přihrávek a Xaviho svěřenci se ocitli v roli obléhajících.
Barcelona šla do utkání ve formaci 4-3-3, která se ovšem od již zmíněné 3-4-3 příliš nelišila. Na pravém křídle si svůj debut v barcelonském dresu odbyl teprve 17letý Akhomach, jehož hlavní úlohou bylo právě roztahovat hru a až na autové čáře držet šířku hřiště, zatímco hlavní těžiště hry bylo na straně levé.
Tam působil na kraji ofenzívy Gavi, který měl však v zádech na rozdíl od Akhomacha rychlého a ofenzivního Albu, který měl nespočet náběhů jak do tandemů, tak rovnou za obranu. Na pozici pravého obránce byla naopak Mingueza, který se stahoval více do středu a držel obrannou stabilitu týmu. Chvílemi i se stopery tvořil obranou trojici.
S vědomím, že mají za sebou až tři hráče bránicí případným protiútokům se mohlo dopředu hnát i duo záložníků De Jong a Nico, kteří operovali v tzv. half spaces. Tedy prostorech tvořených mezi roztáhlými křídelníky a hrotovým útočníkem, kterým byl v sobotním derby Depay.
Útočná trojice tak společně s dvěma záložníky tvořili útočnou pětici, která ovšem byla obranou pěticí Espanyolu jednoduše dostoupena. S cílem docílit přečíslení se tak čím dál tím častěji dopředu hnal již zmíněný Alba, který buď za Gavim tvořil šestého hráče v pomyslné linii, nebo tato dvojice vytlačila De Jonga, který dostal před obrannou linií více prostoru pro tvorbu akcí zejména pro aktivního Depaye.
Vysoký počet náběhu potvrzuje i sedm ofsajdů, což je na druhou stranu velká pochvala pro kompaktní defenzívu Espanyolu. Poslední nezmíněný hráč Busquets držel osu hřiště a staral se o svižná přenesení těžiště hry z jedné strany na druhou.
Jednoduchou konkrétní roli měl v Xaviho systému i pravý křídelník. Krom držení šířky hřiště měl za úkol chodit do soubojů jeden na jednoho a posílat do šestnáctky jeden balón za druhým, což se jak Akhomachovi v první půli, tak v druhém poločase zaskakujícímu Ezzalzoulimu dařilo náramně.
Druhý jmenovaný si za jediný poločas připsal nejvyšší počet driblinků ze všech, Akhomach zase exceloval v centrovaných míčích.
Barcelona vs. Espanyol | Hra bez balónu
Xavi vyznával i v Kataru vysoký presink zakládající se na osobním bránění. Stopery společně s Depayem rozebíral Gavi. Lopeze, který z obrané pětice vystupoval na pozici pivota, obsazoval Nico, zatímco De Jong s Busquetsem rozebrali zbytek záložníků. Krajní beky pak hlídal Akhommach s Albou a o zbytek se starali zbylí obránci.
Při odkopech pak měla Barcelona většinou díky Busquetsovi a stoperům s Minguezou výškovou převahu a balón se dařilo rychle získávat na zpět a dominovat utkání. Potíže se začali objevovat až v závěr, kdy již barcelonští nestačili fyzicky a balón se nedařilo získávat nazpět tak rychle, jak by si jistě i Xavi přál.
Zhodnocení
Xaviho premiéra se rozhodně dá hodnotit jako úspěšná. Barcelona po téměř měsíci na ligové scéně zvítězila a nový systém splnil očekávání, co se týče návratu staré dobré Barcelony. Byl plný rychlých krátkých přihrávek a hlavně dominance na balónu.
Vítězství má ale mírně hořkou pachuť kvůli spoustě neproměněných šancí, které si navíc v závěru vytvořil i Espanyol. Vítězná branka Depaye navíc padla z velmi přísné penalty.
Použité zdroje: Transfermarkt, Whoscored, SofaScore, The Coaches‘ Voice, Livesport
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta