Spojte se s námi


Ostatní

Tak jsme se dočkali! Zbývá týden do zahájení LOH v Tokiu

Nejočekávanější sportovní akce roku je konečně tady. Japonsko odložilo termín kvůli koronaviru. Sportovní fanoušky tak čekají dvě olympiády za sebou. Co všechno Japonsko nabídne? Může někdo z Čechů přivést zlatou medaili?

Publikováno

dne

Nejočekávanější sportovní akce roku je konečně tady. Japonsko odložilo termín kvůli koronaviru. Sportovní fanoušky tak čekají dvě olympiády za sebou. Co všechno Japonsko nabídne? Může někdo z Čechů přivést zlatou medaili? Starodávná a zároveň moderní metropole vítá všechny sportovce a fanoušky světa.

Hned na úvod chci napsat, že se na hry velmi těším. Japonci jsou známí svou pilností, robotickou dokonalostí a estetikou. Naposledy jsem měl takový dojem z her v Londýně v roce 2012. Hry se budou konat od 23. července a skončí 8. srpna.

Časový posun bude o sedm hodin ke středoevropskému času. To znamená, že soutěže začnou po půlnoci a budou probíhat v ranních a odpoledních hodinách, což je pro nás stará písnička. Ostatně, není to tak dávno, co se konaly hry v Naganu.

Slavnostní zahájení i zakončení se budou konat na Olympijském stadionu s kapacitou pro 68 000 diváků. Největším stadionem je Yokohama, který bude hostit turnaj fotbalistů do 23 let (pozn. 3 hráči mohou být starší), nejmenším areálem je naopak Střelnice Asaka s kapacitou pro 3 200 diváků).

Když už píšu o divácích, letos budou hry zcela bez diváků kvůli opatřením proti COVID – 19. Původně se počítalo s variantou, že se hry nebudou vůbec konat, naposledy byly hry zrušeny kvůli světovým válkám.

Pokud se nic nezmění, ceremoniál se ponese v duchu tradic, ale také moderního Japonska. Nebude chybět technologie uchopená všemi možnými způsoby. Japonci jsou hravým národem, velké zastoupení zde budou mít videohry. Maskotem by mohla být slavná postavička instalatéra Maria.

Japonsko jasně vyhrálo před ostatními pořadatelskými zeměmi. Původně se Tokio jmenovalo Edo, díky šógunům a nové politické situaci, se stalo toto město hlavním pro celou Japonskou říší.

Název Tokio nese od 3. září 1868. Dokonce jeho partnerským městem je obec Loděnice u Berouna. Tokio hostilo hry v roce 1964, následovaly zimní olympiády v Sapporu (1972) a Naganu (1998). Sada medailí je vyrobena z recyklovaných mobilních telefonů.

Když se řekne Tokio, vybaví se mi toho hodně. Hustá doprava a aglomerace. rychlé vlaky, korporátní firmy, herny, hazard, erotika, přístavy, suši, saké, katany, gejši, kimona, cvičící lidé v parku, japonští psi, muzea historie, umění, chrámy atd. Na sportovce čeká olympijská vesnice.

Nedá se předpokládat, že sportovci nasají atmosféru tak, jako v Riu nebo Londýně. Částečná izolace bude mít na výkony vliv.

Nejpočetnější výpravu budou mít Američané. Rusko budou opět startovat pod názvem ROV. Už nyní je jasné, že se do Tokia nepodívá Zuzana Hejdová, Peter Sagan, Roger Federer, Angelique Kerber nebo Bradley Beal.

Nadešel čas, abychom věnovali pozornost české výpravě. O medaile se porve Lukáš Krpálek, tenistka Barbora Krejčíková, Kajakář Josef Dostál a také mužstvo českých basketbalistů, kteří zářili na posledním MS. Poslední hry čekají Barboru Špotákovou, (už páté!) která ještě jednou bude házet oštěpem mezi světovou elitou.

Mladý šermíř Jakub Jurka se dostal na olympiádu stejně jako jeho dědeček, který byl oceněn titulem Šermíř století. Svou pozornost si zaslouží beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová. Vodní živel naopak zkusí zkrotit Jiří Prskavec. Na svůj skalní i životní vrchol bude číhat Adam Ondra. A mnoho dalších nadějí.

Co se týče mého odhadu, už roky dávám tip, že naši získají maximálně 6 medailí. Rád se budu mýlit. Ačkoliv jsem sportovní optimista, myslím si, že z Tokia nikdo nepřiveze zlatou medaili. Nedávný kurz činil hodnotu 3.50.

Vypsané kurzy (k aktuálnímu datu) na favority a některé jednotlivé sporty vypadají takto:

Fotbal – muži: Španělsko 3.10

Fotbal – ženy: USA 1.75

Basketbal – muži: 1.35

Basketbal – ženy: 1.10

Basketbal 3×3 – muži: Srbsko 2.25

Basketbal 3×3 – ženy: USA 2.00

Baseball – muži: Japonsko 2.30

Házená – muži: Dánsko 3.50

Házená – ženy: Norsko 2.35

Plážový volejbal – muži: A. Mol/ Sorum 2.80

Plážový volejbal – ženy: Alix/April 5.00

Judo nad 100 kg – muži: Krpálek 5.00

Pozemní hokej – muži: Austrálie 4.00

Pozemní hokej – ženy: Nizozemsko 1.84

Rugby sedmičkové – muži: Nový Zéland 3.00

Rugby sedmičkové – ženy: Nový Zéland 1.30

Softball – ženy: USA 1.50

Veslování skif – muži: Zeindler 2.40

Veslování skif – ženy: Prakatsen 2.30

Veslování dvojskif – muži: Čína 2.30

Veslování párová čtyřka – muži: Nizozemsko 1.50

Veslování čtyřka bez korm.  – muži: Velká Británie 1.80

Veslování dvojka bez korm. – muži: Chorvatsko 1.12

Veslování dvojskif LV – muži: Irsko 1.37

Veslování osma s korm. – muži: Velká Británie 2.20

Veslovaní dvojskif – ženy: Rumunsko 2.20

Veslování čtyřka bez korm. – ženy: Austrálie 2:35

Veslování osma s korm. – ženy: Nový Zéland 2.70

Vodní pólo – muži: Srbsko 3.85

Vodní pólo – ženy: USA 1.10

Volejbal – muži: Brazílie 3.25

Volejbal –  ženy: Čína 3.35

Vzpírání do 61 kg – muži: Fabin 1.50

Vzpírání do 49 kg – ženy: Zhihui 1.30

Lezení kombinace – muži: Ondra 2.90

Nezbývá tedy než dát si kávu a něco dobrého, k tomu přidat českou vlaječku a sledovat, jak si povedou naši olympionici. Naše redakce Ruik vás bude informovat pravidelným servisem. XXXII hry v Tokiu bude vysílat ČT Sport, která se letos obejde bez expertů na daný sport kvůli podmínkám. Prozatím sportu zdar a Sayonara!

Zdroj: Wikipedia, Chance

Reklama

Oblíbené