Spojte se s námi


Tenis

Startuje Australian Open, slavný tenisový turnaj s dlouhou historií

První ročník tenisového Australian Open proběhl v roce 1905 a od 16. do 29. ledna 2023 je na programu ten 111. V průběhu více než stoleté existence získal tradiční podnik velkou prestiž, ale doznal také řady změn. Jaká je jeho historie?

Publikováno

dne

První ročník tenisového Australian Open proběhl v roce 1905 a od 16. do 29. ledna 2023 je na programu ten 111. V průběhu více než stoleté existence získal tradiční podnik velkou prestiž, ale doznal také řady změn. Jaká je jeho historie?

Přestože australské mezinárodní mistrovství vzniklo o pět let později než Davis Cup, v letošním roce obě soutěže pořádají shodně 111. ročník.

Mužská reprezentační družstva totiž o „salátovou mísu“ nebojovala v letech 1901, 1910 a pak v obdobích roků 1915-1918 a 1940-1945.

Změny dějišť, názvů i povrchů

Naopak Australian Open mělo pauzu „pouze“ během světových válek, v tenisovém kalendáři konkrétně chybělo od svého vytvoření celkem osmkrát.

Úvodní, mimochodem listopadové, vydání mělo své dějiště v melbournském areálu Warehouseman’s Cricket Ground, dnes známém jako Albert Reserve Tennis Centre.

Postupně se vystřídalo poměrně hodně pořadatelských míst. K roku 2022 se 66 ročníků konalo v Melbourne, sedmnáctkrát se hrálo v Sydney, čtrnáctkrát v Adelaide, sedmkrát v Brisbane, třikrát v Perthu a jednou v novozélandských městech Christchurch a Hastings.

Mimochodem vývoj názvu by neměl zůstat bez zmínky. Do roku 1926 se jednalo o Australasian Championships, následně šlo o Australian Championships.

Od roku 1969 se vzhledem k zahájení otevřené éry tenisu a tedy nové možnosti účasti profesionálů na původně amatérském turnaji akce jmenuje Australian Open.

Rok 1972 znamenal definitivní přemístění do Melbourne, pětimilionové metropole státu Victoria na jihovýchodě Austrálie.

Šestnáct let nato přišla změna povrchu, protože z travnatých kurtů Kooyong Lawn Tennis Clubu se událost přesunula na dvorce s tvrdým povrchem v Melbourne Parku.

Další významné změny a problémy s dopravou

Když se ovšem vrátíme ještě zpátky do 20. let minulého století, připomeneme si dva důležité letopočty. Roku 1922 se poprvé účastnily ženy. Mezinárodní tenisová federace poté v roce 1924 zařadila turnaj mezi tzv. majory.

Přesto se ze začátku na momentálně jednom z nejvýznamnějších svátků bílého sportu příliš mnoho zahraničních hráčů nepředstavovalo. Důvodem byla výrazně odlehlá poloha a s tím spojené dlouhé náročné cestování.

Navíc v dávných sportovních dobách měly potíže s dopravou na klání kvůli rozlehlosti země i samotní domácí tenisté. A například když se mistrovství v roce 1906 konalo na Novém Zélandu, do tamního Christchurch přicestovali jen dva Australané.

Legendy Australian Open

V posledních několika desetiletích už dopravní komplikace samozřejmě neohrožují účast kvalitních tenistů. Největšími legendami Australian Open se stali Novak Djoković s devíti singlovými triumfy, Roger Federer se šesti či Andre Agassi se čtyřmi.

Z australských vítězů jmenujme například Roda Lavera nebo Roye Emersona.

Mezi ženami kraluje Australanka Margaret Courtová s jedenácti prvenstvími, z nichž sedm ale vybojovala ještě v amatérském období turnaje.

Otevřené éře vládne sedminásobná šampionka Serena Williamsová, dále vzpomeňme na další vítězky jako Steffi Grafovou či Moniku Selešovou.

Česká stopa

Samostatná česká historie pamatuje jedno celkové vítězství svého zástupce ve dvouhře. V roce 1998 se ze zisku Norman Brookes Challenge Cupu radoval Petr Korda.

Za Československo předtím triumfoval Ivan Lendl v roce 1989, kdy ve finále porazila krajana Miloslava Mečíře, a v následujícím ročníku trofej úspěšně obhájil.

Jedinou ženskou reprezentantkou naší země, která vyhrála soutěž v singlu na Australian Open, je Hana Mandlíková.

Daphne Akhurst Memorial Cup zvedla nad hlavu v letech 1980 a 1987. Martina Navrátilová si své tři finálové výhry připsala už pod vlajkou USA.

Ve čtyřhře tuzemský tenis oslavil více triumfů. Naposledy se to podařilo dokonce ryze českému páru. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se na nadcházejícím ročníku pokusí o vítěznou obhajobu loňského úspěchu.

Velká kontroverze z roku 2022

Právě loni se odehrála jedna z nejkontroverznějších situací v dějinách tohoto slavného podniku, protože se ho nemohla zúčastnit srbská hvězda. Přestože Djokovič odmítl očkování proti koronaviru, obdržel výjimku z povinné vakcinace.

Po příletu ovšem jeho doklad o pozitivním testu z prosince 2021, tedy v nedávné době prodělané koronavirové nákaze, a schválené povolení byly zpochybněny.

I přes odvolání mu úřady vízum „ve veřejném zájmu“ odebrali a velkého šampiona z Austrálie vyhostili.

Zajímavější dělá 111. vydání Australian Open účast obhájce titulu. Tím je Rafael Nadal, který má aktuálně na svém kontě 22 grandslamových prvenství, tedy o jedno více než právě Djokovič.

Melbourne Park

Na závěr si blíže představme již zmiňované dějiště. Melbourne Park, původně nazvaný Flinders Park, je moderní tenisový areál ležící v komplexu Melbourne Sports and Entertainment Precinct.

Prestižní akce, pořádaná organizacemi Tennis Australia a ITF a patřící mezi turnaje velké čtyřky, se tu v posledních letech koná na tvrdém povrchu dodávaným firmou GreenSet Worldwide.

Jsou zde mj. k dispozici tři dvorce se zatahovací střechou. Konkrétně jde o Rod Laver Arenu pro 14 820 diváků, John Cain Arenu, na jejíž tribuny se vejde deset a půl tisíce lidí a Margaret Court Arenu s kapacitou 7 500 míst.

Australian Open se tradičně těší velkému zájmu příznivců tenisu. Rekord návštěvnosti padl před třemi lety, kdy se na zápasy přišlo podívat celkem přes 812 tisíc fanoušků.

Uvidíme, jak bude po dvou koronavirových ročnících plných omezení vypadat ten letošní, a to jak z hlediska zaplněnosti hledišť, tak z pohledu výkonů účastníků a výsledků jednotlivých utkání v různých kategoriích.

Zdroj: Australian Open

Reklama

Oblíbené