Spojte se s námi


Hokej

Startuje 4 Nations Face-Off. Na co se můžeme těšit při setkání hokejové elity, která mezi sebe nepozvala Čechy?

Turnaj 4 Nations Face-Off přináší elitní mezinárodní konfrontaci těch nejlepších hokejistů z NHL, ale čeští fanoušci se našeho národního týmu na turnaji nedočkají. Přesto jde o událost, která nastaví laťku před blížícími se olympijskými hrami a nabídne jedinečné sportovní zážitky.

Publikováno

dne

Turnaj 4 Nations Face-Off přináší elitní mezinárodní konfrontaci těch nejlepších hokejistů z NHL, ale čeští fanoušci se našeho národního týmu na turnaji nedočkají. Přesto jde o událost, která nastaví laťku před blížícími se olympijskými hrami a nabídne jedinečné sportovní zážitky.

  • Ve čtvrtek ráno začíná turnaj 4 Nations Face-Off
  • Na turnaj nedostala pozvánku Česká republika
  • V Montrealu a Bostonu se představí hokejová elita

V Česku má tento turnaj rozporuplnou pověst. Na jednu stranu bude skvělé vidět vzájemné měření těch nejlepších hráčů z NHL, na druhou stranu ale chybí zastoupení české reprezentace. Turnaj 4 Nations Face-Off, který se koná v Bostonu a Montrealu, přesto přináší elitní mezinárodní konfrontaci na té nejvyšší úrovni, na kterou si vyplatí přivstat.

4 Nations je krátká akce, která zahrnuje pouhých devět dnů a neobsahuje vyřazovací fázi. Turnaj navíc představuje důležitý milník na cestě k olympijským hrám. Historie podobných akcí sahá až do roku 1976, kdy byl poprvé uspořádán Canada Cup, později přejmenovaný na Světový pohár. Poslední akce tohoto druhu potom proběhla v roce 2016.

4 Nations Face-Off je devátou podobnou akcí v historii

Historicky nejúspěšnější zemí v těchto turnajích je Kanada, ta jich ovládla šest z osmi. Spojené státy triumfovaly v roce 1996. Jedno vítězství potom zapsal i Sovětský svaz. Letošní turnaj sice nezahrnuje všechny hokejové velmoci, ale přesto zcela jistě nabídne kvalitní souboje mezi generacemi špičkových hráčů.

Kanadští fanoušci se těší na možnost vidět v jednom týmu Sidneyho Crosbyho a Connora McDavida společně s Nathanem MacKinnonem. Kanadu na turnaji povede trenér Jon Cooper. Mezi hlavní tahouny patří první útočná řada složená ze Sama Reinharta, Connora McDavida a Mitche Marnera. V obraně se představí třeba dvojice Devon Toews a Cale Makar.

Brankoviště hráčů s javorovým listem na prsou bude hájit Jordan Binnington, který má aktuálně mezi kanadskými gólmany vůbec nejvyšší úspěšnost zákroků. Spojené státy přivezly také silný tým v čele s trenérem Mikem Sullivanem. Útok vede trojice Kyle Connor, Jack Eichel a Matthew Tkachuk. Defenzivě by potom měl dominovat Adam Fox.

Finové postrádají elitního beka Heiskanena

Hlavním favoritem na post jedničky je zcela jistě brankář Connor Hellebuyck a v USA tajně doufají, že jim zaměstnanec Winnipegu vychytá zlato. Švédsko se může zase pochlubit jednou z nejzkušenějších obran na turnaji. Figurují v ní hvězdy jako Victor Hedman či Erik Karlsson. Na soupisce jsou také útočné talenty Elias Pettersson a William Nylander.

Otázkou ovšem zůstává, kdo nastoupí jako brankářská jednička. Hlavní kandidáti jsou Filip Gustavsson a Linus Ullmark. Šanci ovšem může dostat i Jacob Markström. Největší problém se skádáním sestavy měli zcela jistě poslední účastníci turnaje z Finska. Nejcitelnější ztrátou je elitní bek z Dallasu Miro Heiskanen, který podstoupil operaci kolena.

I přesto se Finové mohou opřít o nadstandardní hráče, kterými jsou Aleksander Barkov a Sebastian Aho. V brance by měl být jasnou volbou zkušený Juuse Saros. Ten si stoupne do klece už v pátek nad ránem středoevropského času, Finsko se střetne s USA. Turnaj startuje už ve čtvrtek ve 2:00 hodin soubojem Švédů s Kanadou.

Zdroj: Autorský článek

Reklama

Oblíbené