Spojte se s námi


Fotbal

Stane se Newcastle nejbohatším klubem světa? V zákulisí se jedná o převodu do rukou arabské smetánky

Publikováno

dne

PSG, Manchester City a Newcastle? Tradiční anglický klub je na prahu obrovské změny. S jeho majitelem totiž jednají představitelé jednoho z nejbohatších investičních fondů na světě ze Saudské Arábie.

Současný majitel klubu Mike Ashley (uprostřed) | Zdroj: skysports.com

Dlouhé trápení fanoušků kdysi velmi úspěšného Newcastlu United se současným majitelem může být brzy u konce. Neoblíbený Mike Ashley, který klub koupil v roce 2007, totiž jedná o jeho prodeji v hodnotě asi 300 milionů liber. Zájemci jsou však ze Saudské Arábie, a tak jsou názory na možné další směřování klubu poněkud rozlišné.

Jeden tábor se raduje, že s příchodem obrovských peněz z východu se klub vrátí do evropských pohárů a na sever Anglie přijdou světoznámé hvězdy. Tomu druhému se to už ale poněkud příčí. Proplacení se mezi elitu má přece jen docela daleko od typickéo sportovního ideálu.

Newcastle by se navíc asi netěšil velké oblíbeností mezi fotbalovou veřejností. Stačí se podívat na Manchester City nebo na v Německu velmi nenáviděné Lipsko.

Kdo mají být noví majitelé?

V možném obchodu hraje velkou roli poměrně výrazná osobnost na poli Blízkého východu v oblasti peněz a investic Amanda Staveley. V minulosti třeba pomáhala šejkům z Abu Dhabi s nákupem Manchesteru City. Její společnost PCP Capital Partners je výrazně podporovaná fondem PIF a právě ten by měl v budoucnu vlastnit většinu Newcastlu, konkrétně 80 %. Staveley by měla držet dalších 10 % a zbytek připadne britským investorům z Reuben Brothers.

PIF je zkratka pro fond veřejných investic Saudské Arábie. V jeho čele je samotný korunní princ Mohammad bin Salman, jehož hlavním cílem je pozvednout ekonomicky vlastní zemi díky projektu Vision 2030. Součásti tohoto projektu je třeba i pořádání a organizace různých významných sportovních akcí, které mají světu ukázat otevřenost Saudské Arábie při obchodování.

Korunní princ Saudské Arábie Mohammad bin Salman al Saud | Zdroj: chroniclelive.co.uk

Pořízení Newcastlu se tak stane pouze kapkou v moři, i když velmi strategickou. Obzvlášť pokud vezmeme v potaz, že hodnota celého fondu se odhaduje na 250 miliard liber a před vypuknutím koronavirové krize bylo v plánu jeho hodnotu navýšit až na přibližně 313 miliard liber. To by z Newcastlu udělalo rázem klub s nejbohatším majitelem v Anglii a jedním z nejbohatších na světě.

Pro srovnání, jmění Sheikha Mansoura, který je v čele Manchesteru City, činí pouze asi 23 miliard liber. Celá možná budoucí vlastnická struktura klubu se však nejvíce podobá modelu francouzského PSG. Ten převzal národní investiční fond Kataru, jehož odhadovaná hodnota je o něco větší než toho ze Saudské Arábie (okolo 265 miliard liber).

Přes překážky ke hvězdám?

Kromě težkého vyjednávání se samotným Ashleym, který už nadějný obchod se Staveleyovou jednou shodil ze stolu, ale může být při předávání klubu do zámožných rukou z Blízkého východu ještě jeden poměrně zásadní problém. Noví majitelé totiž musí projít jistou prověrkou od vedení soutěže, aby nebyla poškozena reputace a „image“ sportu.

Jenže třeba už organizace Amnesty International upozornila, že zde je hned několik varovných znamení. Saudská Arábie podle ní zametá pod koberec problémy s porušováním lidských práv právě třeba pomocí sportu. „Reputace klubu a města může být výrazně kontroverzní, pokud takto podpoří režim v Saudské Arábii a autority, které zde například dovolují zavřít a mučit ženské aktivistky, které volají po právu řídit,“ řekl pro BBC představitel organizace Felix Jakens.

Pokud ale nakonec vše proběhne podle představ zmiňovaných zájemců, stane se Newcastle alespoň na papíře opravdu jedním z nejbohatších klubů světa. Samozřejmě nemůžeme ještě odhadnout, kolik peněz z ropného bohatství se rozhodnou noví majitelé uvolnit pro tento projekt. Dá se ovšem očekávat, že špičky Saudské Arábie nebudou chtít pozorovat plácání se Newcastlu ve druhé polovině tabulky.

Za poměrně velkou morální cenu tak možná za pár let uvidíme hráče v černobílých dresech opět bojovat o titul slavné Premier League, podobně jako tomu bylo v devadesátých letech.

Reklama

Oblíbené