Spojte se s námi


Motorsport

Sprinty F1 letos opět v nové podobě! Jak vypadá letošní harmonogram a kde všude se sprinty pojedou?

Začátkem února se sešla komise F1 a schválila řadu změn, včetně nové podoby harmonogramu pro víkendy, v nichž se jezdí sprinty. Královna motorsportu zároveň před pár dny zveřejnila konkrétní časy všech 120 tréninků v rámci velkých cen. Nyní už se jen čeká, až toto rozhodnutí posvětí Světová rada motorsportu. Ta zasedne ve středu 28. února.

Publikováno

dne

Pixbay

Začátkem února se sešla komise F1 a schválila řadu změn, včetně nové podoby harmonogramu pro víkendy, v nichž se jezdí sprinty. Královna motorsportu zároveň před pár dny zveřejnila konkrétní časy všech 120 tréninků v rámci velkých cen. Nyní už se jen čeká, až toto rozhodnutí posvětí Světová rada motorsportu. Ta zasedne ve středu 28. února.

Za všechno může „parc fermé“

Podoba sprintových víkendů se od svého zavedení v roce 2021 měnila již několikrát. Nejnovější úprava reaguje na stížnosti týmů z minulého roku, kdy se formát ukázal jako nevhodný kvůli režimu „parc fermé“.

Pro méně zasvěcené fanoušky – parc fermé se z francouzštiny překládá jako „uzavřené parkoviště“. Je to oplocený prostor, do kterého po kvalifikaci a závodě piloti zavezou své monoposty kvůli kontrole a členové týmů se jich po tu dobu nesmějí dotknout, s výjimkou přísného dohledu sportovních komisařů.

Zároveň je parc fermé jakýmsi speciálním režimem, který souvisí s nastavením setupu pro kvalifikaci a závod. Výjimku tvoří pouze drobné zásahy, jako je výměna pneumatik, tankování, odvzdušnění brzd nebo vhodnější nastavení předního křídla.

Jakékoliv výraznější změny komisaři tvrdě postihují. Nejdůležitější však je, že tento speciální režim platí od okamžiku, kdy formule vyjedou z boxů do kvalifikace, a trvá až do hlavního závodu.

A právě to se projevilo při sprintových víkendech jako zásadní problém, neboť stáje musely nastavit svá auta na nedělní závod již po pátečním tréninku. Pakliže se tedy v průběhu sobotních jízd ukázalo, že nastavení vozu pro nadcházející den zvolily špatně, představovalo porušení režimu parc fermé jedinou možnost, jak neztratit hlavní závod.

Jako první na to doplatil francouzský Alpine už při premiéře v Baku, když během parc fermé prováděli jeho mechanici změny na zavěšení na Oconově A523.

O půl roku později zase startovala na okruhu Americas z boxové uličky hned čtveřice jezdců. Konkrétně to byli Kevin Magnussen, Nico Hülkenberg, Fernando Alonso a Lance Stroll. A to z důvodu, protože Haas a Aston Martin instalovaly v zakázané době na svých vozech nové komponenty.

Kritiku za tento nedomyšlený tah ale schytávalo vedení F1 ze všech stran, včetně šéfa nejúspěšnější stáje Christiana Hornera.

Letošní harmonogram F1 sprintů

V aktuálním formátu sprintových víkendů se rozstřel vrátí na pátek, kde bude následovat po volném tréninku. Samotný sprint se přesunul do sobotních dopoledních hodin. Bude tak předcházet kvalifikaci, jež rozhodne o postavení na startovní roštu nedělního (hlavního) závodu.

Nový formát sice dává smysl, nicméně Mezinárodní automobilová federace neuvedla, zda bude mezi sprintem a kvalifikací přerušen režim parc fermé.

Kdy a kde se letos sprinty pojedou?

Jak to tedy bude s režimem parc fermé zatím nevíme. Za to už známe zcela konkrétní harmonogram sprintových víkendů (viz údaje níže). V závorce za každou Grand Prix je uvedený začátek sprintového rozstřelu/sprintu. Oba údaje pak platí pro středoevropský čas.

Datum Velká cena Čas
21. dubnaVelká cena Číny02:30/04:00
5. květnaVelká cena Miami*03:30/23:00
30. červnaVelká cena Rakouska15:30/11:00
20. říjnaVelká cena USA*05:30/02:00
3. listopaduVelká cena Brazílie22:30/18:00
1. prosinceVelká cena Kataru15:30/11:00

*Ačkoliv se sprintové rozstřely pojedou v pátek a samotné sprinty v sobotu, u obou závodů v USA dochází vlivem časové pásma k posunu. To znamená, že první údaj platí pro sobotu a druhý pro neděli.

Zdroj: F1, Motorsport.com

Reklama

Oblíbené