Spojte se s námi


Golf

Spor PGA a LIV kopíruje vznik Super Bowlu. Peníze a touha změnily dějiny amerického sportu

Budoucnost světového profesionálního golfu stojí na hraně nejistoty. Zuřící válka mezi PGA Tour a LIV Golf počítá zatím jen oběti, tak už to ostatně u války bývá. Ačkoliv se zdá být současná situace naprosto bezvýchodná, události sportovní historie ukazují jistou naději.

Publikováno

dne

Budoucnost světového profesionálního golfu stojí na hraně nejistoty. Zuřící válka mezi PGA Tour a LIV Golf počítá zatím jen oběti, tak už to ostatně u války bývá. Ačkoliv se zdá být současná situace naprosto bezvýchodná, události sportovní historie ukazují jistou naději. Ta naděje se skrývá v Super Bowlu, který je považován za absolutní vrchol na americké sportovní scéně. Kdysi dávno tomu tak ale zdaleka nebylo.

Pro kontext. Na jedné straně silný hráč s názvem PGA Tour, který se odmítá o Everest golfového profesionálního světa dělit. Na té druhé stojí LIV Golf, inovativní produkt, který má v investičním banku téměř bezedný zdroj saúdskoarabských financí a chce se stát tím nejlepším a nejatraktivnějším, co lze fanouškům golfu ve světě nabídnout.

Situace mezi PGA Tour a LIV Golf je nejen že vyostřená, ale stále ve svém válečném i mediálním konfliktu graduje. Bezesporu se dá označit za největší krizi v historii tohoto sportu. Mnoho odborníků se nad současnou situací vážně zamyslelo, aby následně uvedlo, že se v současnosti jedná o neřešitelný problém, bez sebemenšího náznaku řešení.

Ty nejzásadnější otázky v celém konfliktu se rozhodnou za zavřenými dveřmi v soudní síni. Kdy? Tak na to nelze odpovědět už vůbec. Někteří hovoří až o několikaletém procesu.

Golfový profesionální svět klečí na kolenou a začíná strádat. Doposud nejnablýskanější okruh PGA Tour postupně ztrácí pevnou půdu pod nohama. Už přišla o řadu elitních hráčů, hlásí také první ztráty v oblasti sponzorství i divácké sledovanosti. Ani tak ale PGA nehodlá ustoupit. Ani o píď.

Svůj pevný postoj zakládá v mediálním světě především na morálních zásadách, investované peníze do nového projektu ze saúdskoarabských zdrojů označuje za krvavé. Lze najít společnou řeč?

Šéf PGA Jay Monahan tvrdí, že za žádných okolností. Šéf LIV Greg Norman se zase vyjádřil, že jejich produkt roste a že už ve své snaze o případnou spolupráci ztratil trpělivost.

NADĚJE LEŽÍ V HISTORII

Máte pocit, že se jedná o problematiku, která vygradovala následkem moderní doby, kdy se ze sportu stal pouhý byznys? Že někdy v minulosti by nebylo něco takového možné? V tom případě jste na omylu. Ovšem, abychom našli spojitost, musíme se vrátit až do roku 1960.

Podívejte se, jak velkou událostí je finále amerického fotbalu NFL zvané Super Bowl. Nemusíte být fanoušci fotbalu, ale zcela určitě jste se s tímto výrazem už někdy setkali. Super Bowl je největší událost v kombinaci sportu a byznysu. Nic velkolepějšího v tomhle ohledu v USA nenajdete. 

Odhadem se na tento cirkus na začátku roku 2022 dívalo 150 milionů diváků na světě. Jen pro srovnání, větší show je určitě finále mistrovství světa v klasické kopané, což přitáhne k televizním obrazovkám zhruba půl miliardy diváků. Ale o to tady teď vůbec nejde.

V roce 1960 bylo totiž všechno úplně jinak. V té době nebyl americký fotbal v USA zdaleka tak populární, jako je teď. Odhadem se nacházel až na čtvrté příčce v kategorii nejpopulárnějších sportů v zemi. Už tehdejší NFL náhle poznala na sportovním trhu nového konkurenta s názvem AFL.

O vznik AFL se postaral texaský miliardář a podnikatel Lamar Hunt, jehož rodina vydělávala obrovské peníze v ropném průmyslu. Hunt by se dal dnes označit jako předseda a generální ředitel LIV Golf ze Saúdské Arábie Yasir Rumayyan. Jeho záměr byl takový, že chtěl založit rozšiřující se franšízu v Dallasu v Texasu nebo koupit už existující organizaci NFL a do Dallasu ji přestěhovat.

NFL však v té době neměla zájem o expanzi, takže Hunt při každém ze svých pokusů vstoupit do NFL narážel na tvrdý odpor, připomínající dnes v golfovém světě odpor komisaře PGA Tour Jaye Manahana. Znechucený Hunt se tak dostal k myšlence, že si založí svou vlastní profesionální fotbalovou ligu, která by konkurovala NFL, odhodlán dosáhnout úspěchu za každou cenu.

Také dnešní stvořitelé LIV se prostřednictvím saúdskoarabských finančních zdrojů pokusili investovat do stávajícího profesionálního golfového ekosystému, nakonec však jejich myšlenka zakotvila na vzniku vlastní organizace LIV Golf. Představitelé LIV zkrátka viděli ze strany PGA Tour a DP World Tour od začátku odpor, který by jim neumožnil dosáhnout svých snů.

Ať se to líbí někomu nebo ne, saúdské a texaské peníze tady hrají úplně stejnou roli. Oba zdroje pocházejí z těžby a prodeje ropy, oba zdroje chtějí financovat produkt, který se chce stát v oblasti sportu miliardovým byznysem.

NFL se sice později o výše zmíněném záměru Hunta dozvěděla, změnila názor a chtěla dát texaskému magnátovi zelenou. Ten však už své pokročilé myšlenky s projektem AFL považoval, pro něj, za daleko lukrativnější. Bylo příliš pozdě. Svým způsobem se dá říct, že tohle byl jeden ze zásadních zlomů pozdějšího vzestupu NFL.

Onen tým dnešních Cowboys v NFL nakonec skutečně vzniknul. Hunt však už v té době provozoval organizaci zvanou Dallas Texans. V roce 1960 se rozjela také AFL s celkem osmi novými týmy. V té době byl veřejností celý proces označován za zkázu profesionálního amerického fotbalu v USA.

Zajímavostí je, že NFL byla od začátku nějak nastavená a od svého založení používala stejný obchodní model. Majitelé NFL utráceli za své hráče co nejméně peněz, aby maximalizovali zisky pro majitelé a ligu. Tento model však fungoval, neboť až do osudného roku 1960 neměla NFL žádnou konkurenci. Ostatně, podobně jako do nedávna PGA, než se objevil LIV Golf.

Majitelé nově vzniklé AFL si však tohle moc dobře uvědomovali. Moc dobře věděli, že mají jedinečnou příležitost tohle změnit. Kromě větších výplat pro hráče přišla AFL s atraktivnějším modelem v oblasti zábavy pro diváky. A to natolik, že si mnohými kritizována soutěž našla své publikum. 

Stejně jako LIV, také AFL si tenkrát byla moc dobře vědoma toho, že především kvůli velkým počátečním nákladům utrpí v prvních letech své existence velké finanční ztráty. Byli na to připravení. Bylo tedy pro AFL zcela zásadní, aby pro své franšízy našla takové majitelé, co budou mít hluboko do kapsy a nerozhází je počáteční nevratné náklady. 

Podobnou cestou se dnes vydává také LIV. Ze svých týmů chce mít po vzoru Formule 1 „stáje“ (určitou skupinu hráčů), které bude vlastnit silný gigant, jako jsou v případě motosportu Ferari, Alpine nebo Red Bull Racing. Tito vlastníci svých týmů budou rovněž chod svých svěřenců financovat, tak aby jejich tým zůstal na špici, konkurenceschopný a usiloval o velká vítězství.

AFL navíc přišla s promyšlenou taktikou, kdy oslovila destinace, které buď z různých důvodů o franšízy NFL přišly, nebo nebyly s fungováním tradiční soutěže spokojeny. Podobně, jako když LIV v těchto týdnech ohlašuje události na místech, kde by se nejlepší golf s elitními hráči jinak nikdy nedostal. Například Australan Cameron Smith mohl do nedávna o podobné akci ve své rodné zemi jenom snít.

Všechno by však bylo naprosto neudržitelné, nebýt brutálně tučného, až téměř bezedného zdroje. Jak už jsme zmínili výše, texasské miliony se po šedesáti letech jen změnily na saúdské miliony. Právě díky pevnému finančnímu základu, může LIV pomýšlet na budoucnost, přestože je dneska velkou částí golfového světa zatracován.

Zpět do historie. Ve městech, kde AFL fungovala, však došli majitelé k zamyšlení, jestli je správné a prosperitní držet své franšízy ve městech, ve kterých přímo konkurují NFL.

V roce 1963 nakonec Lamar Hunt přestěhoval Dallas Texans do Kansas City, podobnou cestou se vydali i další majitelé. Takže zatímco organizace, které označili majitelé k neudržení, se přestěhovaly, tak jiné organizace, které měly dostatečnou naději se ve svých městech udržet, zůstaly.

Jinak ale AFL zacílila i na destinace, kde NFL postupně skomírána. Podobně si počíná ve svém podnikatelském plánu také LIV.

MEDIÁLNÍ TLAK JAKO PŘES KOPÍRÁK

Opakování historie pokračuje. NFL byla už samozřejmě zaběhlá, takže měla také vybudovaný monopol na mediálním trhu. Většina profesionálních fotbalových redakcí v té době pokračovala v psaní pomlouvačných sloupků očerňujících AFL jako „podřadný“ nebo „druhořadý“ produkt. Tak dokonale a urputně, že své publikum udrželi převážně na své straně ještě několik dalších let.

S úplně stejným nasazením, jako to dělají v prvním roce existence LIV média, která léta pracují pro PGA Tour. Jay Monahan a spol však k celé taktice ještě přidávají další hodnotu, když stále poukazují na zemi, odkud proudí finance. Saúdská Arábie je pro mnoho amerických občanů jako červený hadr na býka, k čemuž velmi výrazně přispívají teroristické události z 11. září 2021.

Přesto, navzdory všem těmto negativním silám a mediální pomlouvačné kampani proti AFL, liga nakonec uspěla. 

Zlomovým bodem v celém příběhu je označován lukrativní podpis AFL s televizní společností NBC v roce 1965. Jednalo se o víceletý kontrakt, což naznačovalo pro AFL velmi světlou budoucnost. Dodalo to lize legitimitu, o kterou usilovala. Najednou, když začala ligu vysílat státní televize, začali se koukat i ti, kteří doposud nevěřili, že má AFL vůbec nějakou budoucnost. 

Navíc to bylo v době, kdy se pokrytí živých sportovních přenosů v USA začalo rozjíždět. AFL fungovala, vydělávala, prosperovala, byla sledována, přestože byla poslední léta označována za padoucha.

Které zásadní body tedy k rozkvětu AFL vedly? I tady můžete hledat souvislosti s rozjezdem LIV:

Peníze: Spoustu peněz z ropného průmyslu a bohatí majitelé, kteří chtějí svůj koníček mít zároveň jako byznys a zároveň se nebojí ztráty. A hlavně, jsou schopni a odhodláni prodělečný produkt udržet tak dlouho, dokud nezačne vydělávat. Klidně i několik dlouhých let.

Zapálení lidé: Bez touhy a vášně by to nešlo. Bylo potřeba takových lidí, kteří nejen že mají hodně peněz, ale jsou ve svých snech nezastavitelní. Mají vizi a nastavený cíl. Jejich práce je jejich život. Neradi prohrávají, tak jako Yasir Rumayyan, o jehož touhách prosadit své sny jsme psali už před časem.

Inovace: Nový, zábavnější styl prezentace sportu spotřebitelům, který je již léta prezentován jedním způsobem. A také zacílení na věkově mladší publikum.

Zeměpisný plán: Nabídnout svůj produkt tam, kde je o něj zájem nebo kde zkrátka chybí. V podnikatelském kontextu lehce řečeno – využít díry na trhu. Podobně, jako se dnes udělují nové franšízy třeba v NHL (Las Vegas, Seattle).

Kompenzace hráčům: Nabídnou lepší (nejen) finanční podmínky pro hráče, kteří jsou ochotni podstoupit část rizika tím, že se rozhodnou přestoupit do nové ligy. Přesvědčit je, že právě tahle cesta má budoucnost i hodnoty, které na první pohled nejdou vidět. 

Televizní smlouva: Nabídnout svůj produkt tou nejjednodušší cestou pro spotřebitele. Tohle je prakticky zatím jediný bod, který si LIV prozatím neodškrtl. Podle jejich zástupců je však taková smlouva na spadnutí. Asi se dá očekávat, že dřív nebo později k tomu zkrátka dojde. Proč? Protože peníze.

NEUDRŽITELNÝ PRODUKT

Bylo jasné, že současný model, kdy na americkém trhu konkurují dvě elitní soutěže, je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Všechno samozřejmě hrálo ve prospěch AFL, jelikož oni byli těmi bohatšími. NFL si uvědomila, že finančně konkurovat nemůže, což se nakonec možná ukázalo jako zásadní. Čeká se, jestli k podobnému zjištění dojde také PGA Tour.

Ta sice byla schopna narozdíl od NFL zvýšit odměny a příjem peněz pro své hráče. Otázkou však je, jestli se jedná o udržitelnou cestu, navíc v době, kdy z PGA prchla řada hráčů, kteří vlastně po celá ta poslední léta živila americkou Tour. 

Teď se sice snaží z velké části PGA Tour postavit nějaký nový koncept kolem legendy Tigera Woodse a Roryho McIlroye. Zároveň je si třeba ale uvědomit, že Tigera Woodse už zdravotní problémy tolik na hřiště nepustí a že Rory McIlroy je sice silný, ale zdaleka ne tak ohromně silný magnet, jako Tiger Woods. Další možné magnety navíc z vrchních pater světové žebříčku už hrají na straně LIV.

Aby NFL přežila, byla nucena změnit strategii. V roce 1966 zahájila jednání s AFL o možném sloučení obou lig. NFL došla do bodu, že buď bude muset AFL do ekosystému přijmout, nebo jejich produkt skončí v propadlišti dějin.

Členové původních dvou franšíz Dallasu, Lamar Hunt (majitel Chiefs) a Tex Schramm (prezident Cowboys), se začali scházet, aby našli společnou cestu, jak z obou podniků vytřískat co nejvíc. 8. červa 1966 bylo dílo dokonáno. Byly zachovány všechny existující franšízy pro obě ligy, které se spojily a vytvořily rozšířenou ligu nazvanou NFL. 

Až do roku 1970 byla liga rozdělena na dvě konference (AFC a NFC), jejich plán byl v následujících letech expandovat do dalších amerických měst. Nejzásadnější dohodou celého velkolepého dealu bylo, když se obě ligy dohodly, že budou hrát každoroční zápas AFL vs. NFL, kde nejlepší tým AFL bude hrát proti nejlepšímu týmu NFL. Tušíte správně, že tato událost je nyní známá jako „Super Bowl“.

Nyní stačí celý proces převést jen do moderní doby, kdy v podobném konfliktu proti sobě stojí PGA Tour a LIV Golf. Jeden docela patrný rozdíl je v tom, že LIV aktuálně necílí zdaleka jen na americký trh, ale chce vytvořit celosvětovou golfovou ligu. Podobné spojení PGA s LIV by tak pravděpodobně neznamenalo upgrade profesionálního golfu jen v USA.

O tom, jak by to teoreticky mohlo vypadat, si napíšeme třeba někdy příště. Každopádně si na závěr stačí položit prostou otázku. Stala by se moderní NFL největší sportovní událostí v USA, kdyby nepřišli jiní bohatí snílci? 

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, medium.com

Reklama

Oblíbené