Španělé s Francií prohrávali, ale díky rychlému obratu postoupili do finále mistrovství Evropy

První semifinálové utkání letošního mistrovství Evropy ve fotbale odehráli Španělsko a Francie. Do vedení šli v úvodu sice reprezentanti země galského kohouta, celek z Pyrenejského poloostrova však brzy předvedl klíčový obrat. Trojnásobní evropští šampioni tak mají po dvanácti letech na dosah další titul.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024

Vsaď teď
  • Španělé bez tří hráčů základní sestavy v prvním poločase otočili skóre
  • Ve druhé půli náskok udrželi
  • Finále si zahrají poprvé od roku 2012, mohou dosáhnout na rekordní triumf

Španělé nastoupili do důležitého úterního zápasu v Mnichově s nepříjemnými absencemi. Kvůli zranění nemohl hrát záložník Pedri, z důvodu karetních trestů obránci Carvajal a Le Normand. V základní sestavě se tak vedle ostatních objevili Navas s Fernándezem v defenzivní řadě a Olmo v té středové.

První velkou šanci duelu měl po pěti minutách jejich spoluhráč Ruiz, jenž po Yamalově centru hlavičkoval těsně nad břevno. Ještě před koncem úvodní desetiminutovky se měnilo skóre, avšak na opačné straně.

Prémiérový francouzský gól z otevřené hry na turnaji vstřelil Randal Kolo Muani, na jehož hlavičku po Mbappého asistenci španělský brankář nedosáhl. Platnost vedoucího zásahu pak ještě potvrdil VAR.

Ve 21. minutě bylo vyrovnáno, protože se trefil nejmladší fotbalista na hřišti a vůbec celkově v historii evropských šampionátů. Lamine Yamal, který se nezalekl několika bránících protihráčů, napřáhl zpoza vápna a i díky odrazu od tyče poslal míč do sítě.

O čtyři minuty později už Španělé vedli. Dani Olmo se v pokutovém území šikovně vyhnul soupeřům, vystřelil a Jules Koundé si v malém vápně srazil balon do vlastní brány. Trefu nicméně statistici nakonec připsali původnímu střelci.

Rovněž zbytek poločasu nabídl poměrně zajímavý útočný fotbal, ale nikdo, včetně kapitána Francie Mbappého, který se tentokrát obešel bez masky chránící jeho zlomený nos, se již neprosadil.

Po přestávce došlo k prvním brankářským zákrokům utkání. V 53. minutě si Unai Simón pohlídal hlavičkový pokus Tchouaméniho, v 56. Mike Mignan zneškodnil Williamsovo zakončení. Dobrou příležitost pak v 63. minutě promarnil nepřesně hlavičkující Upamecano.

Francouzi se samozřejmě také v další fázi střetnutí snažili úspěšně zaútočit a ohrožovat španělskou svatyni. Pomoci jim k tomu měla i střídání, během nichž na trávník vyběhli například útočníci Griezmann či Giroud. Jejich protivníci však taktéž předvedli několik dalších slibných ofenzivních akcí.

Stav 2:1 ovšem vydržel až do konce, a tak si reprezentace Španělska po dvanácti letech zahraje finále Eura. V neděli v něm bude cílit na rekordní čtvrtý triumf. O titul se střetne s Anglií, nebo Nizozemskem.

Zdroj: UEFA, ČT sport