Hokej
Rozbor sporných situací v 5. semifinále Sparta – Třinec: Gól z ofsajdu a neuznaný gól Sparty
Tahle série má grády a bude mít, dokud neskončí. Také páté semifinálové utkání Tipsport Extraligy mezi Spartou a Třincem nabídlo hromadu minipříběhů, které si zaslouží detailnější rozbor. Nejemotivnější moment nastal v samotném závěru, kdy se Pražané marně dvakrát radovali z vyrovnávajícího gólu.
Tahle série má grády a bude mít, dokud neskončí. Také páté semifinálové utkání Tipsport Extraligy mezi Spartou a Třincem nabídlo hromadu minipříběhů, které si zaslouží detailnější rozbor. Nejemotivnější moment nastal v samotném závěru, kdy se Pražané marně dvakrát radovali z vyrovnávajícího gólu. V táboře Ocelářů zase vzbudila rozruch těsná ofsajdové situace v závěru první třetiny, po které Sparta dala gól.
Páté semifinále těchto dvou velkých adeptů na Masarykův pohár se už obešel bez hraničních faulů, emoce v něm ale rozhodně nechyběly. Sám třinecký obránce a střelec branky na 0:2 Marian Adámek po zápase řekl, že se jedná v zápasech někdy o doslova infarktové momenty.
My se níže podíváme na dvě situace, které značně ovlivnily děj a vlastně i konečný výsledek utkání, ve kterém Oceláři zvítězili těsným rozdílem 3:2.
Gól z ofsajdu – nejspíš ano
Ttřinečtí hokejisté doslova ovládli úvodní třetinu zápasu, dobře rozehranou partii si zkomplikovali až v samotném závěru druhé dvacetiminutovky. Filip Chlapík vstřelil po jemné teči kontaktní branku necelou vteřinu před sirénou.
Hned v následné přestávce se ale začalo na sociálních sítích řešit, jestli celé situaci nepředcházel ofsajdový přechod Sparty přes modrou čáru. Podle všech následných rozborů to vypadá, že tomu tak skutečně bylo. Přesto, gól platil. Důvod?
Ten má zcela jednoduché vysvětlení. Jednalo se o opravdu velmi těsnou a hraniční situaci, kterou musejí rozhodčí na ledě posoudit ve zlomku sekundy. Svým způsobem by se dalo říct, že vidět naprosto přesvědčivě celou situaci v rychlosti na ledě je takřka nemožné. Čárový sudí mohl situaci klidně fouknout. Pokud by ale následné záběry mluvily proti němu, přišel by zase lynč z druhé strany.
Na tohle existuje jen jedna jediná cesta – Coach Challenge na ofsajdy. Proč stále není? Proč stále každý rok dokola musí fanoušci tyhle věci rozebírat, řešit a handrkovat se? Pravda je však taková, že si za to mohou jen a pouze samy kluby. Už léta odmítají investovat do kamerové techniky, aby se tato výzva mohla uvézt do praxe.
Neuznaný gól – správně
Ještě větší rozruch přišel v závěru utkání, kdy Sparta hrála bez brankáře a tlačila se do vyrovnání. A nakonec se i na chvíli dočkala, když prostrčil kotouč před Kacetla obránce Michal Moravčík. O2 aréna vybuchla nadšením, pozornější divák si ale musel všimnout, že se něco děje.
Třinečtí hokejisté okamžitě reklamovali nedovolené bránění brankáře. Daleko přehlednější byla situace z televizních obrazovek, kde jsme mohli slyšet výroky samotných rozhodčích: „My se teď jdeme podívat, jestli puk přešel brankovou čáru. A pak, jestli to uznáme, můžete si vzít challenge,” vysvětloval sudí přímo na ledě.
A tak se taky stalo. Po prvním zkoumání ukázali muži v pruhovaném do středu kluziště a gól v tuto chvíli platil. Pak přišla na řadu avizovaná trenérská výzva Ocelářů. Tentokrát už rozhodčí zkoumali situaci v brankovišti.
Po chvíli naprosto správně dle pravidel vyhodnotili, že sparťanský útočník Jani Lajunen zavadil nohou v brankovišti o beton brankáře Ondřeje Kacetla, navíc bez přičinění třineckého bránícího hráče – gól neplatil.
Kluby si musí sednout a nastavit pravidla
Co ale nejvíce rozohnilo fanoušky Sparty bylo to, že prakticky dvakrát sudí gól uznali, ale napotřetí ne. A přichází tak logická otázka. Opravdu nemohou při zkoumání videa rozhodčí prozkoumat dvě situace najednou? Kdo totiž seděl u televizní obrazovky, měl díky mikroportům rozhodčích o celé situaci dokonalý přehled.
Ale fanoušci v O2 aréně už na tom byli jinak. Nemohli ve varu čtrnácti tisíc fanoušků ani tušit, proč se gól zkoumal dvakrát, proč byl původně uznán a podruhé ne. Tady opět narážíme na pravidla. Celé to vypadá na první pohled nesmyslné a matoucí. Pokud se ale budeme řídit napsaným pravidlům, proběhla celá situace naprosto bez jediné výtky správně.
Možná by bylo v létě na čase otevřít debatu, jak k těmto situacím přistupovat. Jednou z cest by mohla být lepší komunikace směrem k divákům přímo v aréně. Zkrátka tak, aby fanoušci věděli, proč se daná situace zkoumá a jaký bude případný další postup. Třeba formou multifunkční kostky nad ledem.
Tak či tak, je třeba si uvědomit, že strůjci Herního řádu Tipsport Extraligy jsou kluby samy. Jak bude v tomto ohledu česká nejvyšší soutěž fungovat příští sezonu, je jen na nich. V létě možná bude na schůzi APK rušno. Mělo by, jinak se nikdy nikam nepohneme.
Zdroj: Tipsport Extraliga
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí