Evropská liga

Real Madrid pošesté ovládl Superpohár UEFA. Mbappé při své premiéře vstřelil gól

Prvním soubojem o významnou mezinárodní klubovou trofej sezony je tradičně Superpohár UEFA. Poslední vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy se tentokrát utkali na Národním stadionu ve Varšavě. Real Madrid ve středu večer potvrdil předpoklady a porazil Atalantu 2:0. Trefili se Federico Valverde a debutující Kylian Mbappé.

350Kč zdarma s promo kódem: BIGPROMOCZ

• V dresu favorizovaného Realu Madrid poprvé nastoupil Mbappé
  • Nabitá madridská ofenziva se v prvním poločase trápila
  • Góly Valverdeho a Mbappého z druhé půle zařídily Realu šestý triumf v Superpoháru UEFA

Zatímco Bílý balet se coby pětinásobný šampion zúčastnil této jednozápasové soutěže konané od roku 1973 již podeváté, pro klub z Bergama se jednalo o superpohárovou premiéru. Historie vzájemných střetnutí těchto celků není příliš bohatá. Před třemi lety Real vyřadil Atalantu v osmifinále Ligy mistrů po výhrách 1:0 a 3:1.

Také tentokrát šlo mužstvo španělského velkoklubu do zápasu v roli favorita. V jeho základní sestavě navíc nastoupil Kylian Mbappé. Francouz tedy prožil očekávaný debut ve svém novém týmu. V závěru úvodní čtvrthodiny se ve vápně po přihrávce zprava dostal do první šance, ale protihráč jeho pokus včas zablokoval.

Fotbalisté z Madridu obecně hráli trochu častěji s míčem na kopačkách, soupeř je na své polovině však k ničemu moc nepouštěl a zároveň se sám pokoušel zahrozit v útoku. Ve 25. minutě tak došlo k zajímavé situaci, když De Roonův výrazně tečovaný kop zamířil na břevno. O chvíli později neuspěl z dálky Éderson.

Realu s hvězdnými ofenzivními hráči se ani ve zbylém průběhu poločasu vepředu nedařilo. Až v nastavení narazil míč do břevna i na opačné straně hřiště. Do té doby největší střeleckou příležitost nevyužil konkrétně Rodrygo.

V úvodu druhé půle předvedl Mbappé individuální průnik do pokutového území, ale vystřelil velmi nepřesně. Následně dvakrát ohrozila bránu Atalanta. Nejprve Thibaut Courtois vyrazil nebezpečnou Pašalićovu hlavičku a potom vyslal prudkou ránu těsně vedle levé tyče Ruggeri.

Po přestávce byl celkově k vidění svižnější fotbal. V 56. minutě nicméně také minul kýžený cíl z hranice šestnáctky střílející Bellingham. Tři minuty poté už brankář Juan Musso inkasoval. Na konci úspěšné kombinace uklidil balon do sítě po Viníciusově asistenci Federico Valverde.

Přihrávající Brazilec mohl vzápětí skórovat. Jenže argentinský gólman si proti jeho zakončení poradil účinným reflexem a pak zneškodnil i Bellinghamův samostatný únik. Angličana vychytal rovněž v 66. minutě.

Na další střelu byl už ovšem krátký. Dvě minuty nato totiž Real přehrál rozhozenou defenzivu a přišla první hvězdná chvíle Mbappého v bílém. Francouz nekompromisně zakončil a dal svůj premiérový gól v novém angažmá.

Přes určitou snahu týmu z Itálie zvrátit nepříznivý vývoj se později již žádný zásadní moment neodehrál. Real Madrid tak vstoupil do začínající sezony nejlepším možným způsobem, a to ziskem cenné trofeje. V Superpoháru UEFA triumfoval pošesté a v čele historického pořadí se osamostatnil od Barcelony a AC Milán.

Zdroj: UEFA, Nova Sport 3