Spojte se s námi


Fotbal

Proč odchází hráči z Portugalska za přemrštěné částky? Velká trojka dál chytá do pasti evropské velkokluby

Přestupní částka Darwina Nuneze roste přímou úměrou s rostoucími spekulacemi. Je jasné, že ať už zamíří kamkoli, bude jeho transfer patřit k těm nejdražším. Mluví se o zájmu několika věhlasných klubů v čele s Manchesterem United.

Publikováno

dne

Přestupní částka Darwina Nuneze roste přímou úměrou s rostoucími spekulacemi. Je jasné, že ať už zamíří kamkoli, bude jeho transfer patřit k těm nejdražším. Mluví se o zájmu několika věhlasných klubů v čele s Manchesterem United. Pojďme si však uvést do souvislosti to, co dělá Os Três Grandes úspěšnými kluby v průběhu přestupových oken a jak stanovují tak vysoké ceny pro své hráče.

Porto, Benfica a Sporting mají v první řadě propracované tréninkové centra. Investují nemalé finanční prostředky do individuálního i kolektivního rozvoje hráčů. Kromě toho má každá akademie svou jedinečnost. Například mládežnické centrum Sportingu vždy pracuje na tom, aby z jejich líhně odcházeli hráči s perfektním vedením míče.

Ať už se jedná o stopery nebo útočníky. Kromě toho portugalská Primeira Liga nemá ani zdaleka podobné příjmy z televizních práv jako třeba kluby z Premier League nebo Bundesligy. Velká trojka je proto nucena vydělávat na prodejích svých hráčů a stává se na tomto příjmu extrémně závislá.

Premier League má také důležitou roli při udržování vysokých přestupových částek. Za posledních deset let zamířilo z portugalské soutěže až 68% přestupujících hráčů do anglických klubů. Ty mají mnohem větší příjmy a mohou si dovolit platit přemrštěné ceny, které požadují Os Três Grandes.

Navíc používají účinnou taktiku, aby ospravedlnili hodnotu svých hvězdných hráčů. Fotbalisté trénují v klubu, jsou začleněni do taktického systému, který maximalizuje jejich potenciál a úroveň individuální hry. Na tyto věty zahraniční skauti často ve svých analýzách poukazují.

Mnoho hráčů přicházející do Sportingu, Benfiky nebo Porta si musí zvykat na nové taktické schéma, které je velice rozdílné od toho, na co byli do té doby zvyklí. Jejich následný přestup do Anglie nebo dalších zemí je proto o mnoho snazší. Jsou tedy připraveni mnohem lépe na své další angažmá. Sportovní ředitelné to vědí, a proto ceny zůstávají nadále tak vysoké.

Existuje tedy zavedený obchodní model – životně důležité příjmy, kultura soutěže a DNA tří klubů (akademie, taktika), které ovlivňují cenu takřka všech hráčů Primeira Ligy. Existuje však další méně známý bod, který hraje zásadní roli při udržování cen hráčů tak vysoko.

Agenti, jenž se pohybují okolo portugalských nebo jihoamerických hráčů žádají provize, které podle počtu zprostředkovatelů výrazně zvyšují konečnou cenu hráče. Kromě toho Porto, Sporting a Benfika má tři vynikající a inovativní skautská oddělení.

Díky velkému množství skautů, kteří pro ně pracují, se jim daří podepisovat jihoamerické hráče dříve než anglicko-italsko-francouzsko-německé kluby. Proto tržní hodnota těchto fotbalistů ještě o tuto skutečnost stoupá.

Mezi všemi těmito nástroji mají tyto tři kluby přeci jen něco, co je od sebe odlišuje Za zmínku stojí excelentní akademie Sportingu, obrovská síť skautů Porta a transfery s vysokou přidanou hodnotou pro Benficu. Vše za jediným účelem: udržovat životaschopný ekonomický model.

Zdroj: Twitter

Reklama

Oblíbené