Spojte se s námi


Fotbal

Příprava na EURO v USA proti latinsko-americkým soupeřům naštěstí nebude

Publikováno

dne

Odborníci kroutili hlavou, jakou česká fotbalová reprezentace zvolila přípravu na EURO 2020, kde ji čekaly britské týmy Anglie a Skotska, které měl doplnit poslední kvalifikant. V USA se měla střetnout s Hondurasem a Mexikem, což by podle názorů expertů zrovna nebyl ten nejlepší způsob, jak se nachystat na evropské protivníky na půdě britských stadionů.

Už když předseda Martin Malík, který, jak přiznal, stál na hřišti někdy v žákovských letech a nad jeho odborností se dá pochybovat, oznámil, že reprezentace přijala pozvání na dva zápasy do USA, fotbaloví experti se divili. Zvláště když se měli svěřenci Jaroslava Šilhavého střetnout v Miami (Florida) s Hondurasem a v Charlotte (Severní Karolína) s Mexikem, což jsou na evropský šampionát ´ideální´ sparingpartneři.

Šlo by o destinaci a zvolené protivníky, jací nemají v československé a české fotbalové historii obdoby. Od roku 1980, kdy se EURO poprvé hrálo v osmi účastnících a odpadlo tak čtvrtfinále, které bylo na pořadu na jaře, nikdo takovou přípravu nevymyslel.

Před EURO 1980 sice československý výběr absolvoval v zimě dohodnuté turné v Austrálii, ale pak se choval rozumně ohledně toho, co ho čekalo: v základní skupině Spolková republika Německo, Nizozemsko a Řecko.

Představil se ve Švýcarsku (0:2), ve Španělsku (2:2), doma přivítal Maďarsko (1:0) a Rumunsko (2:1). Výsledkem byla bronzová medaile s jedinou prohrou v základní skupině s budoucími šampiony Spolkovou republikou Německo 0:1.

V samostatné české éře si reprezentace došla pro stříbrnou pozici na EURO 1996 v Anglii, když neočekávaně zvládla skupinu ´smrti´ Německo, Itálie a Rusko. V přípravě měla jen evropské soky Turecko (3:0) a Irsko (2:0) doma, venku Rakousko (0:1) a Švýcarsko (2:1). Forma vyvrcholila ve Wembley.

Před ME 2000 sice absolvovali vybraní hráči turnaj Carlsberg v Hongkongu, ale pak už přišla vzhledem k silné skupině odpovědnost (domácí Nizozemsko, mistr světa a budoucí evropský šampion Francie, vždy nebezpečné Dánsko) a neopustili starý kontinent: sice Austrálie, ale doma (3:1), následně Izrael (4:1) – ač asijská země hraje v evropské zóně – Německo venku (2:3).

Skvostný tým trenéra Karla Brücknera, jenž na EURO 2004 odjížděl s největšími ambicemi, rovněž se v přípravě nevydal za oceán. Přijal pozvání do Itálie (2:2) a Irska (1:2), doma pohostil Japonsko (0:1), Bulharsko (3:1) a Estonsko (2:0), což mělo ke složení protivníků na ME v Portugalsku – Lotyšsko, Nizozemsko, Německo – logiku.

Jen ryze evropské týmy měla příprava před ME 2008 Polsko (0:2), Dánsko (1:1), Litva (2:0) a Skotsko (3:1), na turnaji čekali na české hráče Švýcarsko, Portugalsko a Turecko. V roce 2012 šlo o Irsko (1:1), Izrael (2:1) a Maďarsko (1:2), postup přes Rusko, Řecko a Polsko byl pak přivítán s velkou radostí.

Před posledním vystoupením před čtyřmi lety ve Francii, kde čekaly Španělsko, Chorvatsko a Turecko, poměřila reprezentace síly se Skotskem (0:1) a Švédskem (1:1), na soustředění v Rakousku s Maltou (6:0) a Ruskem (2:1), loučila se s fanoušky doma s Jižní Koreou (1:2).

Letošní odskok do USA sice sliboval silný exotický zážitek, ale hrozilo, že mnoho hráčů se omluví, neboť budou mít povinnosti v mateřských klubech. Experti na fotbal však v časově náročném přesunu a střetnutí s latinskoamerickými výběry neviděli ani herní přínos.

Zda šlo o dobrý nápad, se už neprokáže, epidemie koronavirusu odsunula EURO na příští rok a USA mají uzavřené hranice, nikam se neletí. A znovu se objevila výhrada, zda je moudré, aby reprezentaci měl v gesci místopředseda za Čechy Roman Berbr, jenž z fotbalového prostředí znal jen funkci rozhodčího, kterou ovšem především z morálních důvodů nezvládl, a nyní ´umí´, jak se sám holedbá, jen valné hromady. Příprava v USA před evropským šampionátem je toho důkazem.

Reklama

Oblíbené