Fotbal
Příběhy věrných: Strojově přesný Xavi strávil v Barceloně sedmnáct let
Je plno hráčů, kteří se v žádném fotbalovém klubu příliš neohřejí a než se nadějete, oblékají barvy jiného celku. Naopak pomálu je takových, kteří prakticky celou profesionální kariéru zasvětí jednomu klubu a stanou se synonymem klubového srdcaře, byť nemusí vždy platit za nejzářivější hvězdy klubu.
Je plno hráčů, kteří se v žádném fotbalovém klubu příliš neohřejí a než se nadějete, oblékají barvy jiného celku. Naopak pomálu je takových, kteří prakticky celou profesionální kariéru zasvětí jednomu klubu a stanou se synonymem klubového srdcaře, byť nemusí vždy platit za nejzářivější hvězdy klubu.
Příběhy věrných je seriál portálu Ruik, který sleduje hráče, jenž zasvětili celou, nebo drtivou část svojí kariéry jednomu klubu. V dnešním vydání si přiblížíme záložníka FC Barcelony, Xaviho Hernandeze.
Začátek kariéry
Do proslulé barcelonské akademie La Masia se Xavi připojil v jedenácti letech a od té doby snil o debutu v A-týmu Blaugranas. Už v mládí byly vidět kromě fotbalových i jeho vůdčí schopnosti, díky kterým nosil, ve většině mládežnických kategorií, kapitánskou pásku.
Dospělý fotbal okusil poprvé v dresu Barcelony B, kde hrával od roku 1997. Vydržel tam ale jen dvě sezóny, přičemž ve druhé už už nakukoval do prvního týmu vedeného Louisem van Gaalem.
Díky zranění jeho vzoru a idolu Pepa Guardioly se mu dostalo více herních minut, kterých El maestro využil naplno. Přesvědčil všechny o svém talentu, ale to rozhodně neznamená, že by měl od té doby na růžích ustláno.
Xavi kontra Guardiola
Právě naopak. Slýchal, ba i dostával dopisy o tom, že by se neměl nikam cpát a neměl brát „králi Guardiolovi“ jeho pozici. Původně byl totiž, stejně jako například Iniesta, brán za defenzivního záložníka.
V tomto období trenérského velení Van Gaala se schylovalo k Xaviho odchodu do Manchesteru United. Nevypadalo to totiž, že by se měl přes vyššího elegána dostat v krátkodobém horizontu do základu. V tu chvíli se ovšem ukázalo, jak důležitými mohou být v životě dětí jejich rodiče. A taky proč se říká, že maminka má vždycky pravdu.
Xaviho otec Joaquim viděl nabídku Rudých ďáblů, kteří jeho syna sledovali už dlouho jako vysvobození a možnou únikovou cestu pro mladého záložníka. Maminka Maria byla ale kategoricky proti. A nezůstala jen u nekonkrétního odporu.
S vážným výrazem ve tváři manželovi i synovi pohrozila, že pokud Xavi přestoupí nechá se rozvést. A tak z transferu sešlo. Ještěže byla byla tak neoblomná. Na druhou stranu představa Xaviho laserově přesných přihrávek adresovaných Rooneymu, Van Nistelrooyovi, či Cristianu Ronaldovi nezní nikterak špatně.
Ustálení v prvním týmu
Od přelomu tisíciletí se již Xavi stal stabilní součástí prvního týmu Barcy a sezónu za sezónou zvyšoval počet odehraných zápasů a jeho důležitost pro chod mužstva s každým rokem rostla.
K tomu došlo z velké části díky Rijkaardově prozíravosti, která se projevila posunutím nevysokého šikuly v sestavě o něco výše, tedy z pozice šest na pozici osmičky. Právě to umožnilo Xavimu nastupovat po boku Guardioly, nikoliv namísto něj a oba Španělé se tak nemuseli rvát o minutáž na stejném postu.
O několik let později již Guardiola řídil hru Barcelony zpoza postranní čáry v roli trenéra a z Xaviho se stal jeden ze základních stavebních kámenů zlaté éry na Camp Nou zástupce kapitána Carlese Puyola.
Kvality Maquini
O Xaviho výjimečnosti a preciznosti svědčí jasně hned dvě věci. Jednak jeho přezdívka v kabině, Maqi (zkrácenina slova Maquina, katalánsky mašina), odkazující na strojově přesné přihrávky a směšně nízké číslo ztracených míčů.
Druhá jde za brankářskou legendou Realu Madrid Ikerem Casillasem, jenž proti malému středopolaři odehrál mnoho odvěkou rivalitou opepřených El Clásic.
Právě Casillas byl v onom veleúspěšném období Barcy opakovaně dotazován, koho by z týmu Blaugranas přetáhl do bílých barev, aby měl Madrid větší šanci své soky porazit. Připomeňme, že v té době byli v kádru Guardioly Villa, Iniesta, Busquets nebo Messi, ale bývalý kapitán španělské reprezentace znovu a znovu jmenoval Xaviho, jakožto klíčovou rozdílovou personu.
Než v létě 2015 přestoupil do qatarského Al Saddu nastřádal 767 soutěžních utkání v barvách vínovomodrých. S Barcou za 17 let slavil 8 ligových titulů, 3 španělské poháry a mimo jiné i 4 prvenství v Lize mistrů.
Zdroj: Transfermarkt
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly