Spojte se s námi


Fotbal

Přelomový verdikt v kauze o regulaci sponzorských smluv. Manchester City otřásá základy finančních pravidel Premier League

Rozhodnutí arbitrážního tribunálu o pravidlech Associated Party Transactions (APT) v Premier League otřáslo základy finančních regulací anglického fotbalu. Tribunál označil některé aspekty pravidel APT za nezákonné, což vyvolalo bouřlivé reakce ze strany Manchester City i vedení ligy.

Publikováno

dne

Rozhodnutí arbitrážního tribunálu o pravidlech Associated Party Transactions (APT) v Premier League otřáslo základy finančních regulací anglického fotbalu. Tribunál označil některé aspekty pravidel APT za nezákonné, což vyvolalo bouřlivé reakce ze strany Manchester City i vedení ligy. Zatímco City slaví vítězství a tvrdí, že liga zneužila své dominantní postavení, Premier League zdůrazňuje, že základní principy systému APT zůstávají platné.

  • Některá pravidla APT jsou označena za nezákonná a porušují britské soutěžní právo
  • Kritizováno bylo zejména vyloučení akcionářských půjček z pravidel
  • Premier League musí zrušit dvě předchozí rozhodnutí o vetování sponzorských smluv Manchester City

Co jsou pravidla APT?

Pravidla APT zavedla Premier League v prosinci 2021. Cílem je regulovat sponzorské smlouvy mezi kluby a společnostmi spojenými s jejich majiteli. Tato opatření mají zabránit umělému navyšování příjmů klubů a zajistit férovou soutěž.

Rozhodnutí tribunálu

Arbitrážní panel vydal své rozhodnutí po několikaměsíčním jednání. Tribunál rozhodl, že některé části pravidel APT porušují soutěžní právo. Konkrétně kritizoval vyloučení akcionářských půjček z pravidel.

Manchester City toto rozhodnutí považuje za své vítězství. Klub uvedl, že tribunál shledal elitní anglickou soutěž vinnou ze zneužití dominantního postavení. City také zdůraznil, že liga by měla zrušit dvě rozhodnutí o sponzorských smlouvách klubu.

Premier League však tvrdí, že rozhodnutí potvrzuje celkové cíle systému APT. Liga připustila, že některé prvky pravidel nejsou v souladu se soutěžním právem. Zároveň však uvedla, že tyto problémy lze rychle a efektivně vyřešit.

Důsledky pro ostatní kluby Premier League

Rozhodnutí má významné dopady na fungování nejvyšší anglické ligy a jejích klubů. Manchester City může nyní očekávat přehodnocení svých sponzorských smluv. To se týká zejména dohod s Emirates Air Group a First Abu Dhabi Bank.

Newcastle United, který vlastní saúdskoarabský investiční fond, bude také pozorně sledovat vývoj situace. Klub musel nedávno podrobit své sponzorské smlouvy s firmami Sela a Noon testům tržní hodnoty.

Rozhodnutí tribunálu o pravidlech APT v Premier League by mohlo mít významné důsledky pro kluby, zejména ty s bohatými majiteli. Toto rozhodnutí by potenciálně mohlo být příznivé pro finančně silné týmy.

Mohlo by jim umožnit větší flexibilitu při uzavírání sponzorských smluv se spřízněnými společnostmi, což by případně vedlo k vyšším příjmům z komerčních aktivit. V důsledku toho by bohaté kluby mohly lépe využít své finanční zázemí a potenciálně zvýšit investice do hráčů a infrastruktury.

Budoucnost finančního řízení v Premier League

Premier League oznámila, že bude pokračovat v provozování systému APT. Liga však zohlední zjištění tribunálu a upraví problematické části pravidel. Anglická liga si klade za cíl vytvořit systém, který zajistí spravedlnost pro všechny kluby a zároveň bude v souladu se zákonem.

Kluby anglické ligy budou v blízké budoucnosti hlasovat o změnách pravidel APT. K přijetí nových regulací je potřeba souhlas alespoň 14 z 20 klubů ligy. To může být výzvou, vzhledem k rozdílným zájmům jednotlivých klubů.

Tento spor zdůrazňuje složitost regulace moderního fotbalu. Nejvyšší fotbalová soutěž v Anglii nyní čelí nelehkému úkolu: najít rovnováhu mezi zájmy klubů s bohatými majiteli a snahou zajistit férovou soutěž. Výsledek této kauzy bude mít zásadní vliv na budoucnost finančních pravidel v anglickém fotbale.

Zdroj: Manchester City, Premier League, Athletic, X

Reklama

Oblíbené