Premier League
Představení nováčků Premier league: Fulham FC
V tomto třídílném seriálu „Představení nováčků Premier league“ se pokusím zmapovat méně známé anglické kluby, kterým se povedlo z dvacetičlenné Championship proniknout do elitní Premier league. Poprvé si vezmu na paškál nejstarší londýnský klub, který kdy v nejvyšší anglické soutěži působil: Fulham FC, který se mezi smetánku vrací po čtyřleté pauze, kterou trávil v nižších i vyšších patrech druholigové tabulky.
Historie
Klub byl založen roku 1879 a poprvé se temžští svěřenci ukázali na druholigové scéně v sezóně 1907/08. Do First Division, tedy předchůdkyně Premier league se kvalifikovali až po válce v roce 1949 a odehráli pouze tři sezóny, než se pakovali do útrob druholigové Second Division. Klub pak zaznamenal úspěšné období mezi lety 1960 až 1968, když si prvoligovou existenci pravidelně zachovával. Až do přelomu tisíciletí však Fulham přeskakoval z druhé ligy do třetí a vice versa. V tomto miléniu se fulhamská fotbalová cháska držela v Premier league až do roku 2014, načež musela strpět již zmiňovanou čtyřroční druholigovou pauzu.
Cesta do Premier league
V prvních devíti kolech Championship dokázal Fulham zvítězit pouze dvakrát a zdaleka to nevypadalo na nějakou markantní aspiraci na vtěsnání se mezi nejlepší druholigovou šestici. Bylo 18.listopadu loňského roku a Derby County remizovalo za chladného počasí na hřišti Fulhamu 1-1 i za gólového přispění Matěje Vydry, budoucího nejlepšího střelce celé soutěže. Derby se tak drželo na nadějné sedmé pozici. Londýnský mančaft se však v té chvíli nacházel s dvaceti body až na sedmnácté příčce a vůbec nikdo v té chvíli nepočítal s možností, že svěřenci Slaviši Jokanoviće prohrají do konce sezóny pouhopouhé čtyři duely. Svojí fantastickou šňůru skvělých výsledků nastartovali hned v dalším kole proti v té chvíli druhému Sheffieldu United, který dokázali v divoké přestřelce na jejich půdě porazit 5-4. V lednu si pak smlsli například na Ipswich Town (4-1) nebo na Burton Albion (6-0). Jízda pokračovala a nejvíce dokládající fakt skvělé formy Fulhamu je ten, že mezi 23. a 45. kolem neutržili fulhamští ani jednu porážku. Naposledy prohráli 16. prosince paradoxně s posledním Sunderlandem (0-1) a poté na ně dolehla chuť prohry až v posledním kole s Birminghamem City.
Na první dvě pozice to však nestačilo, když ztratili pouhé dva body na Cardiff City. V play-off narazili na šesté Derby County, které jim zavařilo hlavně v prvním zápase, které dokázalo ovládnout poměrem 1-0. Na svém domácím stadionu však Fulham zachránilo gólově duo Sessegnon-Odoi a fanoušci Cottagers se mohli těšit na vysněné finále ve Wembley. V něm se klubovým hrdinou stal Tom Cairney, který zařídil konečný výsledek 1-0 a tím pádem návrat The Lily Whites mezi anglickou fotbalovou elitu.
Sestava a taktika
Tým hrál pod taktovkou Slaviši Jokanoviće nejčastěji systémem 4-3-3, výjimečně 4-2-3-1. Srbský stratég dlouhodobě preferuje hru založenou na držení míče a tvorbě šancí po křídlech, kterou zajišťují výhradně krajní obránci (pozice: fullback) a křídelní hráči. V loňské sezóně se tedy konkrétně jednalo o dvojici Targett-Fredericks (krajní obránci) a křídelníka Ryana Sessegnona, který se pro hru z pravého kraje hřiště narodil. Na krajích soupeřovy poloviny se pak hráči The Cottagers dostávají do soubojů 1v1, které řeší individuálně, nebo dojde na přízemní centr. Pokud tu není možnost k nacentrování, přichází na řadu pokus o kombinační akce z postranních prostorů, do kterých se zapojí hlavně dobře technicky vybavení středopolaři, jakými bezpochyby jsou třeba takový Tom Cairney nebo Stefan Johansen.
Ofenzivně laděný styl hry s vysunutými krajními obránci však přináší i defenzivní nesnáze, které jsou způsobeny protiútoky soupeře, který má po stranách hřiště dostatek prostoru k útoku. Hlavní obranou práci odváděli v loňské sezóně stopeři Tim Ream a Denis Odoi, dostatek herního prostoru však dostával i Tomáš Kalas, který si užil hned 33 startů. Stále jsem však nevyzdvihl hlavní ofenzivní hvězdu londýnského týmu a tedy Aleksandara Mitroviće, který se do týmu zařadil až letos na konci ledna, kdy hostoval z Newcastlu. Toto hostování mu skončilo již v květnu a měl se tedy zařadit zpět do sestavy severoanglického klubu. Z Londýna však přišla nabídka za 20 milionů eur a srbský fotbalista se tak stěhoval zpět do Fulhamu. Za 17 utkání, která dokázal na jaře odehrát zaznamenal 12 gólů, navíc se trefil na mistrovství světa v Rusku do sítě Švýcarska. Nejlepším střelcem týmu je však již zmiňovaný anglický mladík Ryan Sessegnon s 15 góly, dobře si vedl také Stefan Johansen s osmi góly, který hraje v rozestavení 4-2-3-1 typickou desítku.
Transfery
Zatím celé léto se nese v duchu odchodů některých důležitých hráčů, kteří ve Fulhamu působili pouze v rámci hostování. Křídelní útočník Sheyi Ojo se po roce vrací do Liverpoolu, typově stejný hráč Lucas Piazón zase do Chelsea. U těchto dvou borců je však velice pravděpodobný návrat na Craven Cottage, neboť v jejich mateřských klubech asi těžko dostanou dlouhodobější šanci prosadit se. Jiné už to může být u záložníka Olivera Norwooda, který oficiálně náleží Brightonu, hrajícímu taktéž Premier league a dá se tedy očekávat, že si Severního Ira na jihu Anglie ponechají. Levý obránce Matt Targett náleží Southamptonu, osobně to vidím tak 50:50 co se týče dalšího hostování u řeky Temže. Jasné oslabení je pak odchod pravého obránce Ryana Frederickse, kterému vypršela v Londýně tříletá smlouva a mohl tak zadarmo odejít do West Hamu.
Fulham však musel hlavně posilovat, aby mohl být tým v Premier league plně kompetentní. Nejdražší posilou byl levý záložník Jean Michaël Seri, kterého fulhamské vedení zakoupilo za 30 milionů eur z OGC Nice. Ve francouském klubu působil hlavně v defenzivní roli, tvořil však hru a zapojoval se do rozehrávky, stejně jako jeho kolega Maxime Le Marchand, který ze stejného klubu a ve stejný den přestoupil do The Whites. Druhý jmenovaný bude působit spíše v obraně, počítám, že jako stoper. Vzrušení pak způsobuje hostování vyhaslého talentu André Schürrleho z Dortmundu, který v Die Schwarzgelben hrál na pozici levého křídla a jsem opravdu zvědavý, kam bude v sestavě zapasován. O tom, že se Aleksandar Mitrović stal definitivně hráčem černo-bílých jsem již psal a můžu tak přejít k poslední posile, která se upsala a tou je obránce Alfie Mawson ze Swansea City, kde hrál levého stopera.
NOVINKA: Obránce Alfie Mawson má problémy s kolenem a vynechá tak první tři zápasy nové ligové sezóny.
Tip redaktora na umístění: 15.místo
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta