Fotbal
Pět nejdražších přestupů všech dob: Kdo je má na svědomí a jak se vydařily?
Fotbalový svět se každým rokem posouvá, přestupové částky dál stoupají až do nebe. Kterých pět fotbalistů v historii bylo těch úplně nejdražších a jak se tyto přestupy vydařily?
Zdroj: Antoine Dellenbach, CC BY-SA 2.0
Fotbalový svět se každým rokem posouvá, přestupové částky dál stoupají až do nebe. Kterých pět fotbalistů v historii bylo těch úplně nejdražších a jak se tyto přestupy vydařily?
Když Cristiano Ronaldo v roce 2009 přestupoval do Realu Madrid za 100 milionů eur, byl z toho obrovský poprask. Hodně lidí pochybovalo, že taková částka za jediného hráče je adekvátní. Jenže Ronaldo za 9 let vyhrál vše, co se dalo, dostal se do čela téměř všech klubových statistik a v roce 2018 odešel dokonce za 117 milionů eur. Dokonalý business.
Jenže ne všechny přestupy se povedly. Pojďme se podívat na pět těch úplně nejdražších přestupů a zhodnotit, zda se vyplatily.
5. João Félix – Atlético Madrid – 127 milionů eur
Co se týče peněz, ekonomicky to ztráta nebyla, jelikož Atlético inkasovalo od Barcelony 120 milionů eur za Antoina Griezmanna, tudíž celou částku jen poslalo do lisabonské Benfiky.
Jenže co se týče přínosu na hřišti, je hodně těžké posoudit, zda byl přestup Félixe dobrým tahem. Vůbec se totiž nehodí do stylu Atlética Madrid, kterým chce hrát Diego Simeone. Rozhodně to není žádný defenzivní pracant, který by spoléhal jen na brejky. 22letý útočník je typický portugalský hračička, který si skvěle rozumí s míčem a skvěle by se hodil do týmu, který většinu zápasu drží míč.
Jeho angažmá se rozhodně nedá považovat za propadák, ovšem žádná sláva to také není. V první sezóně bilance 34 zápasů, 9 gólů, 3 asistence, výkony však nebyly bůhvíjaké. V loňské sezóně na podzim se konečně rozjel a táhnul Atlético za titulem. Na jaře však opět jeho výkony poklesly a několikrát dokonce vypadl ze sestavy. Nakonec zakončil ročník s bilancí 42 zápasů, 10 gólů a 5 asistencí.
Jenže v letošní sezóně je z něj pouhý náhradník. V La Lize naskočil do 11 utkání, hned sedmkrát pouze z lavičky. Dal dva góly a na jeden přihrál. Když však nastoupil, pokaždé hru hodně oživil, nikdo tak moc nechápe, proč nenastupuje pravidelně.
Hodnocení přestupu – spíše nepovedený
4. Ousmane Dembélé – Barcelona – 135 milionů eur
Pokaždé, když se Barcelona plácne přes kapsu a zaplatí za hráče přes 100 milionů eur, dopadne to špatně. Nejinak tomu je i u Ousmana Dembélého. Francouzský křídelník si vyžádal pozornost výkony v Dortmundu, přestup do Katalánska si vytrucoval, v Borussii dokonce odmítal chodit na tréninky, dokud ho vedení do Barcelony nepustí.
Jenže po celou dobu ve Španělsku jej provází zranění. Na marodce tráví více času než na hřišti, i proto nedokázal naplno rozvinout svůj velký potenciál. Přitom předpoklady k tomu, aby se prosadil, měl velké. Extrémní rychlost, skvělá pravá i levá noha, perfektní driblink.
V první sezóně odehrál v lize jen 17 utkání, v té další 29. V ročníku 2019/20 naskočil do pouhých 5 duelů, loni zvládl 30 zápasů, vstřelil 6 gólů a na 3 přihrál. Letos zatím z 18 kol naskočil do 5 utkání.
Velký problém v Katalánsku mají i s Dembélého životosprávou, hráč se na začátku angažmá pravidelně stravoval ve fastfoodech a hrál s kamarády do noci videohry. Jeho morálka také není na vysoké úrovni, v kabině Blaugranas je jeho jméno nejčastěji na seznamu pokut. Na první trénink pod Xavim dorazil Dembélé jak jinak než pozdě.
V létě mu navíc končí smlouva a stane se volným hráčem. Nový kontrakt se zatím podepsat nechystá, Barcelona by tak mohla o svou 135milionovou investici přijít úplně zadarmo.
Hodnocení přestupu – nepovedený
3. Philippe Coutinho – Barcelona – 135 milionů eur
Asi největší přešlap v historii Barcelony. Coutinho přicházel do Barcelony z Liverpoolu jako jeden z nejlepších hráčů Premier League, jenže Camp Nou svým uměním nikdy nerozzářil.
První půlrok po příchodu měl ještě poměrně slušný, za 18 zápasů v lize vstřelil 8 gólů a přidal 5 asistencí. Jenže od další sezóny začaly jeho výkony hodně klesat. Bez ohledu na čísla předváděná hra zůstávala hodně za očekáváním, od brazilského šikuly se v Katalánsku čekalo o hodně víc. Za 34 zápasů v lize vstřelil 5 gólů a přidal 2 asistence.
Barcelona jej tak poslal rozehrát na hostování do Bayernu Mnichov, jenže to nevěděla, jakou chybu udělala. Ve čtvrtfinále Ligy mistrů se střetla právě s mnichovským gigantem a Coutinho dvěma góly korunoval výprask Barcelony 2:8.
Po návratu do Barcelony mu chtěl Ronald Koeman dát další šanci, jenže častá zranění Coutinha na trávník moc nepouštěla. Když se na jaře uzdravil, do hry jej nepustilo zase vedení, protože by v případě dalších startů muselo doplatit bonus Liverpoolu. Coutinho tak nastoupil pouze do 12 ligových zápasů a vstřelil 2 góly, v Lize mistrů se představil dvakrát.
Letos taktéž nastoupil do 12 ligových duelů, Barcelona se však snaží najít způsob, jak se Coutinha zbavit. 29letý záložník má obrovský plat, který zatěžuje klubovou kasu a výkony tomu rozhodně neodpovídají. Problém však je, že o Coutinha moc zájemců nestojí.
Hodnocení přestupu – nepovedený
2. Kylian Mbappé – PSG – 145 milionů eur
Dobře utracené peníze. 145 milionů za tehdy 18letý supertalent, který chtěla celá Evropa, se mohlo zdát dost, ale Mbappé to svými výkony a góly splatil. Stačí se jen podívat na jeho statistiky.
2017/18 – 44 utkání – 21 gólů – 12 asistencí
2018/19 – 43 utkání – 39 gólů – 13 asistencí
2019/20 – 37 zápasů – 30 gólů – 14 asistencí
2020/21 – 47 zápasů – 42 gólů – 11 asistencí
*2021/22 – 24 zápasů – 15 gólů – 12 asistencí
Ačkoliv před letošní sezónou PSG přivedlo Messiho a obnovilo tak fungující duo Neymar – Mbappé, obě exbarcelonské hvězdy jsou zastíněny Mbappém. Ten je nejen nejlepší střelec týmu, ale má i nejvíce asistencí a je tak nejproduktivnější hráč PSG.
Předloni pomohl dostat PSG do finále Ligy mistrů a loni do semifinále. Svádět na něj neúspěch se však nedá, v obou sezónách byl nejproduktivnějším hráčem týmu i nejlepším střelcem. Víc toho udělat nemohl.
Na celý přestup však hází špatné světlo fakt, že si PSG nechá ujít Mbappého zadarmo. Real Madrid v létě nabízel 200 milionů eur, 23letý Francouz do Španělska hodně chtěl odejít, vedení ale k prodeji nesvolilo. A kvůli tomu, že Mbappému končí na konci sezóny smlouva, odejde úplně zadarmo. Vzhledem však k tomu, že bohatí katarští majitelé peníze neřeší, to až taková kaňka není.
Hodnocení přestupu – povedený
1. Neymar – PSG – 222 milionů eur
Neymar sice také přišel do PSG stejně jako Mbappé a nastřílel spoustu gólů, ovšem jeho transfer se stejně pozitivně hodnotit nedá a to hned z několika důvodů.
Tím prvním je ohromná částka. 222 milionů eur je skutečně závratná cena, za kterou se od Neymara čekalo víc než jen ligový titul. Právě s tím cílem do Paříže přicházel, aby získal pro PSG konečně ligu mistrů. Několikrát však zmeškal osmifinále kvůli zranění a je pravděpodobné, že ani letos na osmifinále proti Realu Madrid nebude ještě připravený.
Na druhou stranu se přestup rozhodně nedá označit za nepovedený. V PSG za pět sezón nasázel 90 gólů a přidal 48 asistencí. Neúspěch v Lize mistrů se nedá svádět jen na něj, PSG často doplácelo na slabší obranu či střed zálohy.
Navíc se musí pohledět i na marketingovou stránku věci. Neymar přilákal Pařížanům spoustu fanoušků, navíc je pomohl zařadit mezi pravidelné kandidáty na zisk Ligu mistrů a obecně zvednout prestiž PSG.
Hodnocení přestupu – spíše povedený
Zdroj: Transfermarkt, Livesport
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí