Ostatní
Paralympijské hry v Paříži startují. Je to jen třináct hodin autem, tak nasedněte a uvidíme se, zve fanoušky lukostřelec David Drahonínský
Svátek handicapovaných sportovců zahajuje v Paříži ve středu 28. srpna. Program paralympijských her vyvrcholí 8. září. Oficiálně se jedná o sedmnáctou paralympiádu.

Svátek handicapovaných sportovců zahajuje v Paříži ve středu 28. srpna. Program paralympijských her vyvrcholí 8. září. Oficiálně se jedná o sedmnáctou paralympiádu.
- Do Paříže odjíždí 32 českých parasportovců
- Tým rozjel kampaň „Stejní, ale jiní“
- Lukostřelec Drahonínský chce sedmou medaili
Paralympijské hry se konají na stejných sportovištích jako nedávno ukončené olympijské hry. Do Paříže odcestovalo 32 českých handicapovaných sportovců, osm z nich bude reprezentovat v atletických disciplínách a sedm v plaveckých.
Čtyři Češi budou soutěžit v cyklistice a ve stolním tenisu. V boccii budou reprezentovat dva Češi, stejně jako v jezdectví a střelbě. Lukostřelba vysílá do dějiště paralympijských her tři zástupce.
O medaile budou Češi usilovat v osmi sportech
Medaile z předchozí paralympiády v Tokiu budou obhajovat hráč boccii Adam Peška, plavec Arnošt Petráček, atleti Anna Luxová a Aleš Kisý, stolní tenisté Jiří Suchánek a Petr Svatoš, a také lukostřelci David Drahonínský s Šárkou Pultar Musilovou.
Historicky nejúspěšnější paralympiádou pro samostatnou Českou republiku byla ta v australském Sydney, která se konala v roce 2000. K protinožcům jsme vyslali 57 sportovců a ti přivezli 15 zlatých, stejný počet stříbrných a 13 bronzových medailí. Zatím nejúspěšnějším českým parasportovcem je cyklista Jiří Ježek, ten však už na vrcholné úrovni nezávodí.
Na předchozí paralympiádě v Japonsku reprezentovalo 28 českých parasportovců, nyní tedy bude mít Česká republika o čtyři želízka v ohni víc. Český paralympijský tým rozjel kampaň s názvem „Stejní, ale jiní“. V ní chce upozornit, že parasportovci podávají špičkové výkony, tvrdě trénují a hrdě reprezentují Českou republiku stejně jako sportovci bez handicapu. Na rozdíl od nich ale musí překonávat o pár překážek víc.
Jsou stejní, ale jiní
Pokud jde o přístup k tréninku a předváděné výkony, naši sportovci jsou profesionály. Jinak by nemohli konkurovat špičkovým světovým parasportovcům. V českém prostředí se přitom parasportem živit nedá.
„Nároky na přípravu natolik celosvětově vzrostly, že už se prakticky nedá skloubit zaměstnání s tréninkem, který přinese konkurenceschopné výsledky. Myslím, že ti nejúspěšnější z českých reprezentantů by se označili tak maximálně za poloprofesionály,“ vysvětluje v časopise Můžeš Jana Kulířová, sportovní manažerka Českého paralympijského výboru.
Své o tom ví lukostřelec David Drahonínský, který jede na svou pátou paralympiádu. Z her si přivezl už šest medailí a také v Paříži bude patřit mezi největší české medailové naděje. Vybavení na závodní lukostřelbu stojí 120 tisíc korun, celkové výdaje na jednu paralympijskou sezónu vyjdou až na 1,5 milionu korun. V tom jsou zahrnuty i náklady na asistenty, bez kterých se sportovec s tělesným handicapem neobejde ani v běžném životě.
„Přijeďte nám všichni fandit, je to jen třináct hodin autem, tak nasedněte a uvidíme se v Paříži. Já osobně si tam jedu zkusit zase pustit zlato žilou. Jsem závislák,“ vzkazuje Drahonínský sportovním fanouškům.
Zdroj: Paralympiáda 2024, Můžeš

-
Bojové sportypřed 1 dnem
Úpadek pokračuje. Mikulášek prohrál s influencerem v boxu, použil i ilegální techniku
-
Chance Ligapřed 5 dny
Kritika nadstavby? Oproti té belgické je česká ještě zlatá. Po konci sezony se ale ruší
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Poprvé v životě jsem odešel ze stadionu. Líšeňští fanoušci těžce rozdýchávají prohru se Zbrojovkou
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Hořký konec. Fajk porazil Cvernu po diskvalifikaci, svůj slib nesplnil