Fotbal
Ovládá mafie chorvatský fotbal? Football Leaks v minulosti přišly s naprosto šokujícím odhalením!
Je to jedno z nejkontroverznějších témat, které v posledních letech vyplavalo na povrch. Bratří Mamičové se výrazně podíleli na finančním poškozování Dinama Záhřeb a rozjeli spletitou strukturu, která poté byla součástí velmi rozsáhlého vyšetřování. To, co se každopádně nejen v chorvatském klubu dělo snad ani nemá obdoby…
Zdroj: Rasiermesser Kalle, Flickr / CC BY-ND 2.0
Je to jedno z nejkontroverznějších témat, které v posledních letech vyplavalo na povrch. Bratří Mamičové se výrazně podíleli na finančním poškozování Dinama Záhřeb a rozjeli spletitou strukturu, která poté byla součástí velmi rozsáhlého vyšetřování. To, co se každopádně nejen v chorvatském klubu dělo, snad ani nemá obdoby…
Píše se rok 2016, když Football Leaks přicházejí na scénu světového fotbalu. A před ničím se nehodlali zastavit. Toho roku začali pracovat s 12 předními evropskými médii, nejužší vztah však měli s německým Der Spiegelem.
Do redakce Der Spiegelu následně odesílají obrovský soubor dat o velikost 1,9 terabajtů, jenž v sobě obsahoval 18,6 milionů dokumentů. Jednalo se o nejrůznější odcizené materiály, originály smluv, peněžní toky, obchodní praktiky, potažmo další různá ujednání.
Dnes se jedná o největší únik informací v dějinách sportu a Football Leaks jsou známy po celém světě. A aby taky ne, díky nim se tak krásný sport, jakým fotbal bezesporu je, alespoň z malé části očistil. A stále očisťuje.
Díky podnětu Football Leaks byl například Manchester City vyšetřován kvůli porušování finančního fair play a Cristiano Ronaldo s Lionelem Messim obviněni z daňových podvodů. Několik článků už jsme na toto téma v minulosti publikovali a nyní vám chceme připomenout další skandál.
Týká se to zejména přestupů chorvatských fotbalistů do předních evropských klubů. Prvním příkladem je transfer Alena Haliloviče do Barcelony.
Dinamo Záhřeb & Rasport Management AG
3. července 2012 podepisuje generální ředitel smlouvu s firmou Rasport Management AG, se sídlem ve švýcarském Obwaldenu. A jak v knize Football Leaks stojí, Obwalden je dobře znám díky svým nízkým daňovým sazbám a značně limitovanou povinností poskytovat informace.
Tato smlouva má zajišťovat, jakým způsobem bude v budoucnu rozdělen zisk z přestupu Haliloviče do Barcelony, tedy 50 % mělo jít firmě Rasport Management, druhá polovina Dinamu Záhřeb.
Že se zcela nestydatě kšeftuje o fotbalových službách tehdy teprve šestnáctiletého mladíka je jedna věc, ovšem druhou věcí, nutno podotknout neméně zarážející, je fakt, proč by se vlastně chorvatský klub takto sám obíral o peníze a uzavíral spolupráci s jakousi pochybnou společností?
Dinamo totiž mělo získat podíl i z budoucích přestupů hráče. To se ve fotbale standardně dělává, zejména u mladých fotbalistů. Klub si tím vlastně pojistí onu přidanou hodnotu celé záležitosti – „my jsme ho vychovali, chceme něco navíc“.
V knize, a rovněž v materiálech Football Leaks zveřejněné Der Spiegelem a dalšími médii, nacházíme vysvětlení.
„Když člověk vyrazí po stopách tohoto pochybného obchodu, brzy narazí na tři muže, kteří všichni nesou příjmení Mamič a pochází z jedné rodiny,“ stojí v knize Football Leaks.
Za vším stojí trojice bratří z rodiny Mamičů…
Tím nejdůležitějším členem je Zdravko Mamič, bývalý prezident Dinama Záhřeb (2003 – 2016). Zoran byl zase bundesligovým fotbalistou a později sportovním ředitelem klubu. Mario Mamič byl povoláním hráčský agent, nyní zastává funkci poradce v jedné z největších mikrofinančních institucích na celém světě – ASA International.
Ta poskytuje společensky odpovědné úvěry lidem s nízkými příjmy. Převším Zdravko je však jednou z nejkontroverznějších postav světového fotbalu.
Je totiž spojen s organizovaným zločinem, co se týče zpronevěry, daňových úniků a praní špinavých peněz. Dokonce byl již dvakrát ve vězení! Poprvé na několik dní kvůli vyšetřování ohledně korupce, podruhé byl propuštěn na kauci. Dle tvrzení chorvatských úřadů měli bratři, Zdravko a Zoran Mamičovi, odklonit několik milionů eur z pocházejících z prodeje hvězd Dinama Záhřeb do zahraničí.
Konkrétně se jedná o přestupy Luky Modriče do Tottenhamu, Eduarda do Arsenalu, Dejana Lovrena do Olympique Lyon nebo Maria Mandžukiče do Wolfsburgu. Nebyli však jedinými obviněnými osobami, alespoň v rámci tohoto případu.
Do této záležitosti byl také zapleten nejmenovaný úředník chorvatských daňových orgánů a jeden vysoce postavený funkcionář národního fotbalového svazu, který současně zastával i vedoucí pozici v Dinamu Záhřeb.
Fotbalový byznys je na Balkáně prostorem, který zřejmě nikdy nebude úplně čistý, jenže právě tato trojice bratrů má co dočinění i s výše uvedenou společností. Na základě dalšího vyšetřování, a podle poznatků sarnenské prokuratury, probíhaly přes společnost Rasport Management AG velmi podezřelé platby, a to ať už se jedná o různé zprostředkovatelské služby nebo dokonce neexistující transfery hráčů!
Ba co hůř, Zdravko nejspíše výrazně zasahoval i do dění v chorvatské fotbalové lize jako takové. Football Leaks totiž všech deset titulů Dinama Záhřeb (2006-2016) přirovnali k událostem z let sedmdesátých a osmdesátých, kdy oblíbený klub šéfa německé tajné služby rovněž získal deset prvenství v řadě.
Jednalo se o Stase Ericha Mielkeho, jenž zjevně podporoval své Dynamo Berlín více, než by bylo zdrávo. Bývalí představitelé klubu také bez jakýchkoliv výčitek prodali práva hráčů, jakými jsou Mateo Kovačič, Tin Jedvaj nebo Mijat Gačinovič. To vše samozřejmě za účelem dalšího zisku plynoucího z uzavřené dohody mezi chorvatským gigantem a Rasportem.
U této trojice to probíhalo velmi podobně, jako v případě Haliloviče. Na dotazy Football Leaks ohledně těchto nekalých praktik se každopádně švýcarský právník firmy (Gianpaolo Monteneri – pozn. red.) nechtěl nikterak vyjadřovat. Rovněž se ale nevyjádřil ani ke vzneseným obviněním – až arogantní chování ze strany chorvatské společnosti.
Přitom závěr žalobkyně v tomto případu hovoří zcela jednoznačně – jedná o platby v řádu desítek milionů eur. „Máme zde co do činění s hospodářskou kriminalitou toho nejhrubšího zrna,“ stojí v knize Football Leaks. Co celou věcí dělá zajímavou i pro širší veřejnost, Zdravko má stále cenné kontakty v chorvatské politice a v médiích.
Není tedy divu, že se trojici bratrů tak dlouho dařilo vydělávat na přestupech mladých fotbalistů. Na otázku toho, kdo všechno byl tím pádem do spletité hry zapojen, je i dnes velmi těžké odpovědět. Monteneri však v tomto byznysu hrál velmi významnou roli. Poté, co v roce 2005 opustil organizaci FIFA, založil právní firmu se sídlem v Curychu – Monteneri Sports Law.
Football Leaks odhalily, že jeho firma zase měla pletky s kanadskou společností zvanou PSM Pro Soccer Management. A všichni dohromady navzájem spolupracovali s organizací bratří Mamičů. Pakliže se v tom už ztrácíte, vězte, že sbírat střípky informací nejen z knihy či materiálů Football Leaks, ale i z jiných novinových plátků, které se podíleli na rozsáhlé investigativní práci v kooperaci právě s Football Leaks, opravdu stojí za to.
A zde se dostáváme do fáze, kde vše významně nabírá na obrátkách
A bude to ještě horší. Jak uvádí chorvatský server Nacional, Zdravko tehdy zažádal o půjčku ve výši 25 milionů eur, jejíž adresátem bylo Dinamo Záhřeb. A zde začíná velmi složitý příběh, ve kterém stojí hned čtyři společnosti. Tento úvěr Dinamu poskytla maltská společnost zvaná Gettysburg Limited, kterou pro změnu spravuje ruský partner Zdravka Mamiče.
Tato půjčka, byť můžeme donekonečna polemizovat o tom, kolik ve skutečnosti inkasoval samotný klub, byla splacena hned 50 procenty všech příjmů, které mělo Dinamo obdržet z budoucích přestupů!
Na kolik se jednalo o spletitou strukturu dokazuje také fakt, že peníze inkasované z transferů Marcela Brozoviče (Inter Milán) a Duje Čopa (Cagliari) protekly přes dvě společnosti – Gettysburg Limited, PSM Pro Soccer Management. Celý okruh nám poté uzavírá spolupráce těchto dvou firem s Monteneriho firmou v Curychu.
Na tomto rozsáhlém vyšetřování se však nepodíleli pouze prokurátoři z Obwaldenu, nýbrž i státní zástupci v kantonu Ženeva, kde byly v místních bankách otevřeny bankovní účty firmy Rasport Management AG. Obě strany poté předaly výsledky vyšetřování elitním státním zástupcům v Chorvatsku. Ti následně ukončili toto trestní stíhání a k soudu podali obžalobu pro zločinecké spolčení a zneužití důvěry při obchodních jednáních.
Na nejrůznější otázky Football Leaks a později Nacionalu a švýcarských prokurátorů týkajících se přestupů neodpověděla žádná z angažovaných stran. Představitelé FIFA, Nikky Arthur Vuksan a Danijel Kuraja, na dotazy raději ani nereagovali.
Ba co je poněkud překvapivé, nijak to nechtěly komentovat ani samotné kluby, konkrétně Liverpool, Southampton a Real Madrid.
Tyto fotbalové oddíly totiž převáděly tzv. Image Rights (nebo-li prostředky, které si fotbalisti vydělají například za účinkování v reklamách – pozn. red.) – hráčů právě do společnosti Rasport Management. Za Liverpool to byl Dejan Lovren, za druhý anglický celek Dušan Tadič a poslední na seznamu je Kovačič.
Otázkou zůstávalo, kam zisk ve výši 4,5 milionů eur plynoucí z práv vlastně odtekl. A i zde nám dokumentace Football Leaks poskytuje další vodítko. Nacházíme tam fakturu, která byla odeslána jménem společnosti Rasport Management. Jejím příjemcem byl Mislav Mamič, blízký příbuzný Zdravka a Maria.
Uvedená adresa poštovního balíčku, jenž obsahoval právě tuto fakturu, byla Fijanova ulice 4A v Záhřebu. Na této adrese, jak odhalují dokumenty Football Leaks, se však žádné takové jméno neobjevuje. Naopak zde najdeme hned dvě firmy. Tou první je společnost zvaná Mamič Sport Agencija, jejíž hlavní činností byl prodej největších talentů Dinama Záhřeb.
Tou druhou je Aqua MM, jejímž ředitelem v té době nebyl nikdo jiný, než Mario Mamič. Dnes jsou hlavami této společnosti dvě persony – Mislav Mamič a světe div se, Danijel Kuraja. Na následné dotazy, jaká je tedy jeho role v Rasportu a společnosti Aqua MM, kde Mislav plní roli poradce samozřejmě neodpověděl.
Zdravko Mamič za tyto hříchy obdržel šest a půl let vězení, jeho bratr Zoran si měl odsedět čtyři roky a osm měsíců. Třetí na seznamu, Mario, však je stále na svobodě a aktuálně působí ve společnosti ASA International, kde zastává funkci fotbalového poradce. Ve společnosti, kterou Zdravko rovněž zneužíval pro mnoho podivných transakcí týkající se výše uvedené kauzy.
Zdroje: Football Leaks, Nacional
-
Fotbalpřed 14 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 16 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord