Spojte se s námi


Chance Liga

Osobnosti českého fotbalu: Jak vznikala Železná Sparta? Základem byl 56 korunový přestup vůdce Karla Peška

Publikováno

dne

Karel Pešek, řečený Káďa, byl unikátním sportovcem a gentlemanem, který sbíral tituly na Olympijských hrách, mistrovstvích Evropy či v domácí lize. Na tom ještě samozřejmě není nic zvláštního, jenomže Železnému sparťanovi bylo jedno, zda hraje hokej, nebo fotbal. Život mu znepříjemnily pouze války a následně komunisté!

Zdroj: sparta.cz

Karel Pešek se narodil 20. září 1895 v Olomouci, ovšem po 8 letech se stěhoval do Prahy, kde se svým starším bratrem a kamarády začali na vinohradských hřištích kopat do míče. Velmi rychle bylo poznat jeho velké nadání pro fotbal a již ve třinácti letech začal hrát za dospělé v týmu Meteor Vinohrady.

Poté však upoutal pana Charváta, který ho přivedl do ČAFC Vinohrady, kde již dostal šanci nastupovat v prvním týmu a ne v rezervě, jak tomu bylo v Meteoru. Mladý Pešek velmi rychle zaujal všechny fanoušky a novináře, kteří o něm často psali do novin. Jenomže v té době nebylo v kurzu studovat a zároveň hrát fotbal, proto vznikla přezdívka „Káďa“, která měla ochránit Karla Peška ve škole.

V té době to údajně byla běžná věc a hráči si krom vymyšlených přezdívek také na zápas lepili vousy, aby nebyli k rozeznání.

V roce 1913 se konal na Letné turnaj i za účasti nejlepších českých klubů té doby. ČAFC Vinohrady sice na turnaji jako tým propadl, ale Káďa byl zvolen hráčem turnaje a Sparta, Slavia i Viktoria Žižkov započali velký boj za získání nadějného hráče.

Z „hospodské roztržky“ nakonec vyšla vítězně Sparta, aniž by ještě tušila, jak moc velký vliv tento přestup, který letenský tým údajně vyšel na 56 korun, bude mít.

Káďa odstartoval svoji kariéru ve Spartě na pozici krajního záložníka a již po roce převzal roli kapitána. Na své si přišla i jeho maminka, která na stadionu vedla hospodu, kde v té době popíjel i sparťanský brankář Vlasta Burian. Tento doposud krásný příběh však utnula válka, která na několik let změnila životy všech.

Káďa se však dokázal z válečné vřavy ve zdraví vrátit a dovedl Spartu v roce 1919 k prvnímu neoficiálnímu titulu ČSR. Právě tehdy vznikl termín „Železná Sparta“, která podle zdrojů z wikipedie odehrála v následujících třech letech 50 zápasů bez jediné prohry a s 230 vstřelenými góly, zatímco jich inkasovala pouze 40.

Sparta ale v čele s Káďou válela i v Evropě, když dokázala získat Středoevropský pohár, předchůdce Ligy mistrů a porážela také týmy ve Francii, Španělsku či v USA.

Káďa však válel i za reprezentaci, v níž odehrál 44 zápasů, všechny v roli kapitána. Se spoluhráči se radoval v roce 1920 z bronzu na Olympijských hrách v Antverpách.

S reprezentací však získal i řadu dalších úspěchů, tentokrát však mám na mysli hokejovou reprezentaci, s níž získal zlato na mistrovství Evropy v letech 1914, 1922 a 1925.

Ve Spartě se poté radoval z prvenství v lize v sezonách 1925/1926, 1927 a 1931/1932. Psal se ale rok 1933 a Káďa měl za sebou ve 38 letech 727 zápasů, což byl rekord, který dokázal překonat až Jozef Chovanec.

Při posledním utkání v dresu Sparty se fanoušci loučili v slzách, zatímco Sparta vzala svého hrdinu k soudu, který nakonec dopadl pro Káďu dobře a tak na své velké fotbalové úspěchy mohl i nadále vzpomínat v dobrém. Jeho kroky následně vedly do brněnského celku SK Židenice.

Po konci kariéry čekala Káďu a všechny lidi druhá světová válka, kterou sparťanská legenda opět přežila ve zdraví a vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, po jejíž absolvování nastoupil již pan RNDr. Karel Pešek na ministerstvo zdravotnictví, kde působil až do roku 1951, kdy ho poslali komunisti do továrny, kde už zůstal až do důchodu.

Když 30. září 1970 zemřel Karel Pešek na zástavu srdce, jeho rakvi pokrývala státní a sparťanská vlajka, k níž se poklonilo tisíce lidí.

Snad prožil pan Pešek i přes dvě světové války a neodpustitelná komunistická zvěrstva šťastný život, byl to jedinečný muž a fotbalista, za kterého bychom byli dnes neskutečně rádi!

A jaký že vůbec byl Káďa fotbalista? „Hrál neustále v plném tempu, s ohromnou vůlí, vždy se uměl postavit na vteřinu a na metr přesně tam, kam za chvíli přiletěl i míč. Byl tvůrcem kombinačního stylu železné Sparty, obrovským bojovníkem a duchem celého týmu. Perfektně ovládal odebírání míče soupeři. Říká se, že byl v naší zemi prvním, kdo objevil kouzlo skluzů. Jakmile přišel Káďa na hřiště, nezajímal se o nic jiného než o míč. Hrál naplno celý zápas, za jakéhokoli stavu,“ píše se na webu spartaforever.cz, kde je mimochodem i velmi detailně popsaná přetahovaná o Káďu, kterou jak již víte vyhrála Sparta a také detaily soudního řízení Sparta vs. Káďa.

Reklama

Oblíbené