Bojové sporty
Oktagon a otevřené bodování? Čas ukázal, že je to skvělá věc. UFC by se mohlo inspirovat, stačí doladit maličkosti
KOMETÁŘ: Oktagon za sebou už má více než rok od momentu, kdy uvedl do hry obrovskou novinku. Otevřené bodování. V podstatě si už nelze představit galavečer, na němž by chybělo. A když hned po konci turnaje česko-slovenské stáje zapnete akci UFC, je to při sledování znatelný rozdíl. I když je to skvělá novinka, je co zlepšovat.

KOMETÁŘ: Oktagon za sebou už má více než rok od momentu, kdy uvedl do hry obrovskou novinku. Otevřené bodování. V podstatě si už nelze představit galavečer, na němž by chybělo. A když hned po konci turnaje česko-slovenské stáje zapnete akci UFC, je to při sledování znatelný rozdíl. I když je to skvělá novinka, je co zlepšovat.
- Oktagon zavedením otevřeného bodování zabodoval
- Novinka změnila divácký zážitek, plusy má i pro bojovníky
- Nebylo by od věci, kdyby se o totéž pokusilo UFC
Oktagon se s otevřeným bodováním pochlapil
Na posledním turnaji roku 2023 se Oktagon vůbec poprvé vytasil s velkou novinkou. Představil totiž otevřené bodování, o kterém se poměrně dlouho mluvilo. Tehdy se vše teprve testovalo, dnes už si nelze galavečer česko-slovenské bez otevřeného bodování představit.
Hodně zajímavé je zejména srovnání, když hned po Oktagonu přepnete na UFC. Že pravidla hry většinou mění právě největší světová organizace? Ano, jenže s otevřeným bodováním se zatím nepředvedla. Ba co víc, zatím o něm ani nemluví.
Ale měla by. Důvod je prostý. Nikdo si po zápase nemůže pořádně stěžovat na rozhodčí. Ti mohou rozhodovat sebehůř, ale každý ví, jak na tom je. Ví, že zápas nenabodovali v jeho prospěch a že s tím tedy má něco dělat – přidat, nenechávat to na nich, jít po ukončení.
Čas ukazuje, že to byl dobrý krok
Někdo měl obavy, že snad ten bojovník, který bude vědět, že vyhrává, bude jen pasivně utíkat a nebude bojovat naplno. Že to ovlivní atraktivitu. Jenže se to neděje. Na atraktivitě to nic neubralo.
Byť tedy šampion polotěžké a nyní i těžké váhy Will Fleury přiznal, že jej v titulové bitvě s Lazarem Todevem otevřené bodování trochu ovlivnilo. Na tiskové konferenci zmínil, že kvůli tomu, že věděl, že poslední kolo mu stačí „jen“ přežít, nebojoval úplně naplno.
Navzdory tomu se jednalo o jednu z nejlepších bitev nejen v těžké váze, ale vůbec v historii česko-slovenské organizace.
Ale zpět k otevřenému bodování. Jsou bojovníci, kteří se na něj stejně příliš neohlížejí. Pokud někomu tedy nevyhovuje, není těžké jej přehlížet. Nikdo se však nemůže vymlouvat, že by snad nevěděl, jak na tom je. A že kdyby to věděl, změnil by plán, taktiku.
Podobně ostatně reagoval na prohru s Patrikem Kinclem ve druhém duelu Karlos Vémola. Je otázkou, nakolik by zrovna Terminátor změnil styl a taktiku, jenže v té době otevřené bodování ještě Oktagon nevedl.
Kontroverzní verdikty sudích nezmizely. Zřejmě nikdy nezmizí. Jenže je dobré, že každý přesně ví, kdy na tom jak je. A podle toho se může zařídit.
Kdyby tomu tak bylo v UFC, třeba by Alex Pereira v duelu s Magomedem Ankalaev ve třetím kole nebo po něm šlápl na plyn a zlepšil svůj „zabržděný“ výkon. Třeba by totéž udělal Jan Blachowicz v bitvě s Carlosem Ulbergem. Bohužel to ale nezjistíme.
Jak se tím změnil divácký či novinářský zážitek?
S otevřeným bodováním se změnilo mnohé. Včetně všeho výše zmíněného i divácký zážitek. A vlastně i novinářský. Důvod je prostý. Díky otevřenému bodování lze trochu ubrat na pozornosti. Nemusíte počítat a vnímat každý úder a dávat pozor, abyste zhruba věděli, jaký je výsledek.
Jakmile teda skončí Oktagon a krátce nato startuje UFC, je zajímavé vnímat ten rozdíl. A vzhledem k tomu, že v UFC končí ze všech nejlepších organizací planety nejvíce zápasů na body (Oktagon je mimochodem druhý), tak to občas může být dost náročné.
I kvůli tomu, že galavečery UFC bývají zpravidla pozdě v noci. Je těžší udržet pozornost. Vodítko, jak zápas probíhá, by divákům bezesporu prospělo. Občas se sice objevují doprovodné grafiky o počtu úderů, jenže to fakt, jak je zápas nabodovaný, nenahradí.
Co ještě může Oktagon zlepšit?
Otevřené bodování je skvělé. Bezesporu. Bez pochyb. Jenže stále je co zlepšovat. V první řadě kvalitu rozhodčích, což je samo o sobě ale složité. Chyby jsou lidské. Časem se možná může stát, že zápasy bude rozhodovat umělá inteligence, ale k tomu povede dlouhá cesta.
Mimochodem umělou inteligenci již takto testovali v Saúdské Arábii při odvetném boxerském zápase Oleksandra Usyka s Tysonem Furym. A nevedla si zle. Bodovat MMA by ale bylo mnohem složitější.
Co tedy zlepšit? V podstatě jen technické detaily. Bodové skóre se objevuje na obrazovkách v aréně i u monitorů pouze na krátkou chvíli během pauzy mezi koly. Navíc beze jmen, pouze s barvou toho, kdo nastupoval v jakém „rohu“.
Může se stát, že bodové skóre přehlédnou trenéři bojovníků i fanoušci. Proto by bylo dobré, kdyby se jednalo o věc, která se pravidelně zobrazuje ideálně u grafiky s počtem kol a časomírou. Třeba i vícekrát za kolo.
Jinak ale není co vytýkat. Oktagon udělal vynikající práci a zaslouží si uznání.
Zdroj: Autorský článek

-
Bojové sportypřed 1 dnem
Úpadek pokračuje. Mikulášek prohrál s influencerem v boxu, použil i ilegální techniku
-
Chance Ligapřed 5 dny
Kritika nadstavby? Oproti té belgické je česká ještě zlatá. Po konci sezony se ale ruší
-
Chance Ligapřed 2 dny
Poprvé v životě jsem odešel ze stadionu. Líšeňští fanoušci těžce rozdýchávají prohru se Zbrojovkou
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Hořký konec. Fajk porazil Cvernu po diskvalifikaci, svůj slib nesplnil