Bojové sporty
OKTAGON 54: Čtyři ukončení před limitem, Kincl stále šampionem, Češi v Tipsport Gamechangeru končí. Podívejte se na zásadní momenty
V sobotu 2. března se uskutečnil galavečer OKTAGON 54. Ostravská Ostravar Aréna se dočkala startu druhého ročníku projektu Tipsport Gamechanger či titulové bitvy, v níž se střetli Patrik Kincl a Piotr Wawrzyniak. Jak celá akce probíhala?
V sobotu 2. března se uskutečnil galavečer OKTAGON 54. Ostravská Ostravar Aréna se dočkala startu druhého ročníku projektu Tipsport Gamechanger či titulové bitvy, v níž se střetli Patrik Kincl a Piotr Wawrzyniak. Jak celá akce probíhala?
Prelims OKTAGON 54
Ještě před startem galavečera musel Oktagon řešit několik nepříjemností. Během odpoledne došlo k přesunu zápasu Wanliss vs Siraj, krátce před 18. hodinou pak bylo oznámeno, že se v Ostravě nepředstaví ani Radek Roušal, který se měl utkat s Lukem Nealem.
Z jedenácti bitev tedy zbylo devět. Tu první obstarali v rámci rezervního zápasu Tipsport Gamechangeru Miloš Janičič (16-3) a Ebrahim Hosseinpour (8-7). Očekávala se výhra černohorského bojovníka, nicméně Němec už několikrát ukázal, že jej není radno podceňovat.
To Janičič ale také neudělal. První kolo bylo z obou stran poměrně opatrné, příliš se toho nedělo. Oba borci si vyměňovali spíše jedničky než delší kombinace o více úderech. Ve druhém kole ale Černohorec rozjel peklo a v čase 1:23 svého soupeře ukončil.
Ve druhém zápase galavečera se příliš na nic nečekalo. Rovněž v rezervní bitvě Tipsport Gamechangeru se střetli Jason Ponet (24-16-1) a Lukasz Rajewski (12-9) a bylo se na co dívat. Solidní tempo, hodně tvrdé údery, variabilní kombinace úderů i kopů, zkrátka atraktivní podívaná, v níž měl navrch Polák.
Druhé i třetí kolo se nesly v podobném duchu. V polovině zápasu se sice chvíli bojovalo na zemi, ale nebylo to nic dlouhého, ani zásadního. Druhou pětiminutovku ovládl dle dvou bodových rozhodčích Ponet, nicméně celý zápas u sudích získal polský ranař, byť se jednalo o vyrovnanou bitvu.
Hlavní karta OKTAGON 54
Tipsport Gamechanger
První zápasy pyramidy rozhodovali bodoví rozhodčí
První zápas hlavní části pavouka Tipsport Gamechangeru a hlavní karty galavečera OKTAGON 54 sliboval zajímavé měření sil dvou talentů a skvělých zemařů. Hafeni Nafuka (8-0) je ve 20 letech nejmladším účastníkem pyramidy a do duelu s Predragem Bogdanovičem (15-1) šel přesto jako mírný favorit.
Nezřídka se stává, že souboj dvou zemařů skončí postojářskou bitvou, toto však nebyl ten případ. Celé první kolo se odehrálo na zemi, navrch měl Bogdanovič, který působil lépe technicky, zatímco Nafuka se snažil vše tlačit na sílu. Druhé kolo se neslo v podobném duchu.
Před třetím kolem měl Namibian Nightmare jasno v tom, že pokud chce do další fáze pyramidy, musí Srba ukončit. Nenašel však recept. Na zemi to nešlo, v postoji byl bezradný. Třetí pětiminutovku tak opět ovládl Bogdanovič, který svého soupeře zlomil i v hlavě a došel si pro zaslouženou výhru na body.
Následovala bitva, do níž nastoupil jediný muž, který se představil také v prvním ročníku Tipsport Gamechangeru. Marcel Grabinski (23-9) přivítal v organizaci debutanta Acoidana Duqueho (19-4) a fanoušci se mohli těšit na souboj stylů.
Zatímco Grabinski je skvělý postojář, Duque proslul wrestlingem a dovednostmi na zemi. Bylo otázkou, kdo si prosadí svůj styl a jak velkou roli bude hrát to, že Grabinski shazoval mnoho kilogramů. Favoritem však byl Španěl.
A co zápas nabídl? Vyrovnanou bitvu. Zatímco Duque se snažil zápas brát na zem, Grabinski věřil, že dokáže výhru urvat v postoji. Velkou roli hráli kondici. Zatímco Španěl dominoval v tlaku, Němec trefoval údery. To byl příběh prvního kola, jenže dva rozhodčí viděli jako jeho vítěze Španěla.
Druhé kolo se neslo ve znamení německé dominance v postoji. Němec skvěle trefoval, dobře bránil takedowny. Zaslouženě si kolo získal pro sebe. Jenže pak přišlo kolo třetí a to pro změnu opanoval Španěl. Šlo znát, že Grabinski přišel s kondicí i o silovou výhodu a Duque kromě tlaku měl i více úderů, navíc přesnějších.
Na body, přesněji na split decision, tedy zápas ovládl Acoidan Duque.
Češi v Tipsport Gamechangeru končí
Kvůli vypadnutí zápasu Radka Roušala se na první bitvu s českým zastoupením na galavečeru OKTAGON 54 čekalo poměrně dlouho. Jako první domácí bojovník šel do akce Matouš Kohout (9-6), který si vyzkoušel odvetu s Mateuszem Legierskim (10-1), prvním šampionem organizace v lehké váze.
Polský bojovník do zápasu nastupoval jako favorit, v prvním zápase Kohouta porazil, nyní sliboval, že duel ukončí v prvním kole. Český bojovník se ale od té doby posunul a chtěl to v zápase ukázat. Bohužel však nedostal příležitost.
Už v prvním kole totiž Legierski dokázal Kohouta ukončit. Zhruba v polovině kola dokázal svého soupeře tvrdými údery sestřelit k zemi. Posléze se dostal Čechovi do zad a postupně si vypracovával pozici na nasazení škrcení. To se mu podařilo v čase 4:38 a Kohout musel klepat.
Posléze čelil největší kariérní zkoušce Vladimír Lengál (6-2), který vyzval někdejší světovou třicítku Daniela Torrese (14-5) a bývalého šampiona KSW. Moravský ranař byl jasný outsider, ale neměl co ztratit. Navíc se čekalo, že uvidíme přestřelku v postoji, kde nebude bez šance.
Rakouský reprezentant ovšem odstartoval zápas ve velkém tempu. Každým úderem chtěl urvat Lengálovi hlavu. Ten se tedy hlavně bránil před obrovským tlakem a hrozil z kontrů. Po minutě se navíc Lengál dopustil ilegálních kopů.
Jakmile se mohlo pokračovat v boji, viděli jsme šílený zápas, neuvěřitelné přestřelky, tvrdé granáty z obou stran. Navrch však měl aktivnější Torres, který první kolo získal třikrát 10-8. Na začátku druhého kola navíc Rakušan rozkopal Lengálovi levou nohu a v ten moment začal mít Moravan skutečně těžký den.
Sice tu a tam hrozil, ale měl značně omezenou pohyblivost a Torres si navíc začal vypomáhat wrestlingem. Posléze se zápas trochu uklidnil, přesto neztratil nic na atraktivitě. Lengál bojoval až do konce, ukázal srdce. Prohrál však na body a v Tipsport Gamechangeru končí. V milionové pyramidě už tedy není žádný český bojovník.
Machaev zničil veterána UFC, Paradeiser těsně vyhrál
Jeden z vrcholů večera. To měl být souboj Makwan Amirkhani (17-9) vs Mago Machaev (13-1). Očekávala se velkolepá podívaná. Všichni byli zvědaví, jak si finský reprezentant povede po dlouholeté štaci v UFC. Čelil druhému nejmladšímu účastníkovi Tipsport Gamechangeru a velké naději.
Mezi oběma bojovníky to poměrně vřelo, oba byli hodně sebevědomí. Vyhrát však mohl jen jeden. O vítězi rozhodlo víceméně už první kolo, třebaže ukončení jsme viděli až v tom třetím. Machaev si od začátku mazal zkušenějšího soupeře na chleba, byl lepší ve všech aspektech.
Když Amirkhanimu nevycházely pokusy o převzetí zápasu a zem a Machaev dokázal vše negovat, přičemž sám hrozil, bylo rozhodnuto. Mago předvedl suverénní výkon, Amirkhani však hodně ustál. Na začátku ve třetím kole šel ale Fin k zemi po tvrdém granátu, který navíc dostal do protipohybu.
Jako jediný Slovák pak do pyramidy nastoupil šampion lehké váhy Ronald Paradeiser (18-8). Jako favorit čelil tureckému vyzyvateli Attilovi Korkmazovi (14-7), který si proti domácí hvězdě hodně věřil, třebaže se byl hodně podceňovaný.
Paradeiser však měl problémy v přípravě. Po zápase s Ivanem Buchigerem chytil těžkou formu koronaviru a na přípravu měl pouze tři týdny. To se na jeho výkonu hodně podepsalo. Korkmaz byl totiž rovnocennějším soupeřem, než se čekalo.
Hlavně svými kopy dělal slovenské hvězdě problémy. Dobře rozkopával šampionovi nohy. Nicméně naštěstí nedokázal dostat Ronyho do větších problémů a třebaže bitva byla těsná, na body na split decision ji ovládl právě Paradeiser.
Oktagon má stále stejného šampiona, Kincl získal největší výhru
Třešnička na dortu na závěr. Večer věnovaný Tipsport Gamechangeru završila bitva o titul střední váhy. Patrik Kincl (27-10) nastoupil do další obhajoby, tentokráte byl jeho vyzyvatelem Piotr Wawrzyniak (11-5), jenž si poradil v prosinci s Vlastem Čepem a získal tak prozatímní titul.
Právě úřadující šampion měl v prosinci s Čepem bojovat, vážně se ale zranil a tak jej Polák zaskočil. Byl outsiderem, ale slovenského bijce překvapil a porazil. Ukončil jej ve třetím kole. Bylo jen otázkou času, kdy vyzve Inspektora. Jen málokdo však čekal, že to bude takto brzy.
Kincl se zotavil ze zranění brzy, nicméně sám před zápasem přiznal, že je to z jeho strany trochu riskantní krok. Bylo jasné, že Wawrzyniak bude chtít této slabiny využít. A přesně to se také dělo. Polák vyvíjel tlak, snažil se hodně cílit právě na nedávno poraněné oko Inspektora.
Piotr byl hodně výbušný, to Patrikovi příliš nesedělo. Inspektorovi se příliš nedařilo ani v pasovačkách na pletivu, snaha přenést boj na zem také nevycházela. Mimo to Kincl inkasoval dva nepříjemné údery do slabin.
Čech byl v prvním kole přesnější, díky čemuž jej získal pro sebe. Věděl však, že zbytek zápasu nebude snadný. Druhé kolo totiž jasně ovládl Polák. Hodně mu pomohlo jedno Kinclovo podklouznutí zhruba v polovině této pětiminutovky, po níž jej dokázal Wawrzyniak držet pod neustálým tlakem.
I třetí kolo zahájil lépe Polák, zdálo se, že bude chtít šampiona dostat na zem a držet jej tam. To se mu povedlo, nicméně Kincl chytře reagoval a pokusil se o kimuru. To se mu sice nepovedlo, přesto si našel cestu, jak nepříznivý průběh zápasu otočit na svou stranu.
Dostal se díky tomu do plného mountu a utáhl Wawrzyniaka na arm-triangle. Ukázal tak, že je pravý šampion. Vyhrál zápas, kde se mu tolik nedařilo. Porazil soupeře, který mi stylisticky příliš neseděl. Vynikající počin.
Za zmínku stojí, že Polák měl více úderů, jak celkově, tak signifikantní. To však nemusí Kincl nyní řešit. Stále je šampionem a čeká jej další obhajoba.
Zdroj: Oktagon MMA, Instagram, Twitter
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia má další posilu. Ulovila velký ligový talent, o který měla zájem již delší dobu
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 2 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 3 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta