Spojte se s námi


Motorsport

Okruh Paula Ricarda patří k nejznámějším. Co vše už ve své bohaté historii nabídl?

O víkendu startuje Velká cena Francie na okruhu Paula Ricarda, který ve své závodní historii už nabídl mnohé. Zejména tedy okamžiky, které se do historie Formule 1 zapsaly nesmazatelným písmem.

Publikováno

dne

O víkendu startuje Velká cena Francie na okruhu Paula Ricarda, který ve své závodní historii už nabídl mnohé. Zejména tedy okamžiky, které se do historie Formule 1 zapsaly nesmazatelným písmem.

Zdroj: Wolfgang Wilhelm / Merecedes AMG F1

Poprvé se Velká cena Francie na okruhu Paula Ricarda uskutečnila v roce 1971, jejíž historicky prvním vítězem se stal dnes trojnásobný mistr světa Jackie Stewart na tehdejším monopostu Tyrrell 003.

Na závodním okruhu se začalo pracovat v roce 1969 s velkou finanční oporou v zádech. Práce a stavba tratě totiž byla primárně financována magnátem Paulem Ricardem, respektive společností Pernod Ricard, která je jedním z největších francouzských koncernů pro výrobu alkoholických nápojů.

Na Circuit Paul Ricard, jak zní oficiální název samotného okruhu, jsme se doposud dočkali patnácti Velkých cen. Mezi další vítěze, kromě výše zmíněného Stewarta, patří takové legendy, kterými jsou Niki Lauda (1975), James Hunt (1976), Nelson Piquet (1985), Nigel Mansell (1986, 1987) či Alain Prost (1988 – 1990).

Posledním vítězem je sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton. Hvězdný pilot Mercedesu zde zvítězil v letech 2018 a 2019. V loňském roce se zde Velká cena Francie nepořádala, a to z důvodu výrazně upraveného kalendáře kvůli Covidu-19.

Je ovšem zapotřebí poznamenat, že v roce 2018 se okruh Paula Ricarda vrátil do kalendáře závodů Formule 1 po dlouhých letech – poslední Velkou cenu Francie na této trati totiž datujeme k roku 1990, kdy zde vyhrál na monopostu Ferrari právě Prost.

V letech 2009 – 2017 se dokonce podnik Formule 1 ve Francii vůbec nekonal. V roce 2018 se královna motorsportu do země galského kohouta vrátila po deseti letech. Od roku 1991 do roku 2008 se závody Formule 1 pořádaly na okruhu v Magny-Cours.

Velká cena Francie je však nejstarším podnikem, závody formulí se ve Francii pořádají už od roku 1906! Králem francouzských Velkých cen se stal legendární Němec Michael Schumacher, který se v této zemi hned osmkrát radoval z vítězství.

Přesuneme-li se však zpátky, čistě k okruhu Paula Ricarda, mnozí fanoušci si jistě pokládají otázku, zda je tato závodní dráha vůbec ideální pro Formuli 1.

Obecně řečeno, Circuit Paul Ricard disponuje všemi aspekty, které závodní okruh Formule 1 potřebuje. Nachází se zde mnoho velkých únikových zón, TecPro bariéry, zkrátka bezpečnost na prvním místě.

Paul Ricard je však vyhlášeným okruhem pro testování. Je zde neuvěřitelných 167 možných konfigurací a nastavení tratě. Hojně tuto trať využívají týmy pro přípravu na 24 hodin Le Mans, Pirelli zde testuje své nové pneumatiky.

Ve srovnání s okruhem v Magny-Cours není Circuit Paul Ricard tak atraktivní pro oko fanouška. Na závodní trať v Magny-Cours si sice několik jezdců stěžovalo především kvůli špatnému umístění tratě, nicméně jsme zde viděli hned několik příležitostí k předjetí a bylo těžké tady neudělat chybu.

To se bohužel o aktuálně využívané francouzské trati říci nedá. I přesto nám však tento okruh nabídl několik historických okamžiků. Například v roce 2018 se zde Sebastian Vettel dokázal ze sedmnácté pozice probojovat až na příčku pátou.

No a v sezóně 1989 jsme zase byli svědky velké bouračky už v první zatáčce. Cíl v této Velké ceně nevidělo hned 13 pilotů, mezi kterými byl i Ayrton Senna, jenž odstoupil kvůli problémům s diferenciálem.

Celkově vzato byla Velká cena Francie vždy vítaným podnikem v kalendáři Formule 1. Na okruhu v Magny-Cours v sezóně 2002 zase o své první vítězství v kariéře přišel Kimi Räikkönen, tehdy ještě ve službách McLarenu.

Délka samotného okruhu Paula Ricarda je 5,842 km. Závod je vypsán na třiapadesát kol, během kterých piloti ujedou 309,69 kilometrů. Časový rekord zde drží Sebastian Vettel z roku 2018, v hodnotě 1.32:740.

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené