Fotbal
Okénko minulosti: V roce 1992 proběhla při utkání Slovan Bratislava vs. Ferencváros Budapešť malá slovensko-maďarská válka
Velké nepřístojnosti provázely první zápas 2. předkola Ligy mistrů, v němž nejlepší slovenský klub Slovan Bratislava porazil maďarskou chloubu Ferencváros Budapešť na jeho půdě 2:1. Den před utkáním napadli fanoušci domácích autobus hráčů soupeře, nepokoje probíhaly po celé utkání. Šlo vlastně o odvetu z roku 1992, kdy se ve stejné soutěži oba týmy rovněž střetly.
Velké nepřístojnosti provázely první zápas 2. předkola Ligy mistrů, v němž nejlepší slovenský klub Slovan Bratislava porazil maďarskou chloubu Ferencváros Budapešť na jeho půdě 2:1. Den před utkáním napadli fanoušci domácích autobus hráčů soupeře, nepokoje probíhaly po celé utkání. Šlo vlastně o odvetu z roku 1992, kdy se ve stejné soutěži oba týmy rovněž střetly.
Probíhala ještě společná československá liga, Slovan Bratislava se vklínil do sparťanské hegemonie a po 17 letech dobyl mistrovský titul. Los mu na úvodní kolo kvalifikace o postup do Ligy mistrů přisoudil Ferencváros Budapešť.
„Slovensko-maďarské vztahy byly horší než česko-slovenské,“ upozorňuje publicista Tomáš Černák, jenž popisuje historii Slovanu Bratislava, že ten rok se vlastně rozpadla federace.
Situace byla podle něj napjatá od losu. „Dalo se očekávat, že souboj může přinést velké problémy,“ rozebírá Černák.
„Mezi fanoušky Ferencvárose působily navíc už nějaký čas dobře zformované, organizované a početné chuligánské skupiny, které provázela špatná pověst nejen v Maďarsku, ale po celé Evropě. Byly krajně nacionalisticky orientované a často vyznávaly ideu velkého Maďarska,“ vysvětluje.
Zlo se nevalilo jen od hranic. „Ferencváros se chystaly do Bratislavy podpořit i tisíce občanů tehdejší ČSFR maďarské národnosti z jižního Slovenska. Oficiálně dostal klub z Budapešti pro své fanoušky jen 1900 vstupenek v sektoru hostí. Maďarské cestovní kanceláře disponovaly dalšími 200 lístky a vstupenky v hojném počtu nakupovali vzpomínaní slovenští Maďaři. To znamenalo, že více sektorů stadionu na Tehelnom poli bylo promíchaných fanoušky obou nesmířených táborů,“ nastiňuje Černák vzniklou situaci. „Existovala tak obava, že příznivci zelenobílých budou mít převahu,“ dodává.
Stalo se, čeho se všichni obávali. „Organizace zápasu nebyla dokonalá, v některých sektorech se spolu sešli slovenští i maďarští fanoušci,“ přiznává Černák. „Osobní prohlídky také nebyly dostatečné. Policie sice zabavila chuligánům nože, boxery, spreje, železné tyče nebo nunjaky, ale další podobné věci se jim podařilo pronést na stadion,“ odkrývá selhání pořadatelské služby.
Zápas se vinul jednoznačně v prospěch československého mistra, po dvou gólech hvězdy týmu Petra Dubovského a jednoho Pavla Gostiče vedli belasí na začátku druhého poločasu už tři nula.
Provokace, především národnostní urážky, přecházející v násilnosti byly zachytávány od začátku střetnutí, ale každým úlovkem v síti hostí narůstaly. Po třetím začaly na hrací plochu létat lahve, sklenice, kusy betonu a různé železo. Zdraví i životy všech přítomných se ocitly v silném ohrožení.
Všechno však uťal rázný zásah policie, povolaný pohotovostní útvar v kuklách vyhnal obušky a za pomocí slzného plynu běsnící fanoušky hostí ze stadionu. „Kdybych nedal povel k zásahu, mohl by konflikt přerůst do masové bitky, v níž by se fanoušci ušlapali k smrti. Nemohli jsme ani vyloučit provalení plotů a to by se pak pral, obrazně řečeno, celý stadion,“ popsal ve zprávě velitel bezpečnostních opatření.
Zásah československé policie byl rázný a důrazný. „Je potřeba také říci, že příslušníci speciálního pohotovostního útvaru málo rozlišovali mezi chuligány a běžnými fanoušky Ferencvárosu, obušky bili a hnali dopředu všechny v sektoru včetně žen a mladistvých fanoušků,“ připouští Černák.
„Bohužel zásahu slovenská část publika tleskala,“ nachází nevhodné jednání i na straně příznivců domácích.
Obavy z odvety byly velké. Nikoli po stránce sportovní, Slovan remizoval 0:0 a snadno si pojistil postup do dalšího kola kvalifikace. Ale z toho, jak se budou maďarské bezpečností složky chovat k fanouškům slovenského mistra.
Maďarské noviny líčily policejní zásah jako obzvláště brutální, fotbalové téma vděčně zneužili i politici, dostalo se až na zasedání slovenské a maďarské vlády.
Byl ovšem klid. Přes všechna varování se do Budapešti vypravil vlakem jen patnáctiletý student Daniel Antošík, který v sektoru pro hosty vyvěsil vlajku bratislavského klubu…
Zdroj: ŠK Slovan Bratislava
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly