Chance Liga
Okénko minulosti: Slavný Ďolíček slavil 90 let
Vyšlo to přesně na den. V neděli 27. března 1932 byl slavnostně otevřen nový stadion Bohemians Praha, proslulý Ďolíček, který tehdy nesl název Dannerův stadion po mecenáši Zdeňku Dannerovi, řediteli Vršovické záložny. Rovněž v neděli oslavil letos pražský klub 90. výročí této významné události.
Vyšlo to přesně na den. V neděli 27. března 1932 byl slavnostně otevřen nový stadion Bohemians Praha, proslulý Ďolíček, který tehdy nesl název Dannerův stadion po mecenáši Zdeňku Dannerovi, řediteli Vršovické záložny. Rovněž v neděli oslavil letos pražský klub 90. výročí této významné události.
Bohemians Praha, mistr československé ligy z ročníku 1982/1983, neprožívá nyní nejlepší období. Se 23 body obsazuje nelichotivé 13. místo v tabulce nejvyšší soutěže, boji o záchranu ve skupině propadlých se těžko vyhne. Pro vylepšení atmosféry v šatně po dohodě s vedením odstoupil trenér Luděk Klusáček.
Přesto bylo na co vzpomínat. Stadion Ďolíček patří mezi významné pamětníky a svědky historie českého a československého fotbalu, zažil mnoho nezapomenutelných událostí včetně oslav mistrovského titulu na jaře 1983, semifinále Poháru UEFA proti Anderlechtu Brusel a dvou zápasů v Poháru mistrů (Fenerbahce Istanbul a Rapid Vídeň) v témže roce.
Všechno však začalo v neděli 27. března 1932, kdy klub k oslavě zorganizoval malý turnaj čtyř. „Tribuna a ochozy novotou svítícího stadionu se zaplnily až na doraz,“ zaznamenal fotbalový historik Miloslav Jenšík v kronice klubu Bohemians je bude (1. díl).
„Ve 14 hodin a 30 minut zazněly fanfáry a po řadě projevů konečně došlo i na fotbal. Hned první utkání turnaje bylo z vršovického hlediska jeho vrcholem – soupeřem domácího týmu byla Slavia!“ pokračuje v líčení slavnostní události.
„Nechyběl u toho ani Radiožurnál a jeho přímý přenos. U mikrofonu byl samozřejmě redaktor Josef Laufer,“ dokládá Jenšík v kronice i společenský význam otevření nového stadionu.
Hráči Bohemians vyběhli v zelených dresech s býlími límci a manžetami, v bílých trenýrkách a černých stulpnách, nechybí ani historická sestava: Kudla – Petřík, Kučera – Hochmann II., Lanhaus, Tyrpekl – Srba , Bára, Bejbl (Knížek), Skála, Fajt.
Zajímavou přidanou hodnotou byla odměna – zlaté hodiny pro střelce prvního gólu, který pokřtí nový stadion. Tu si odnesl slávistický šutér Franz (František) Svoboda, vicemistr Evropy 1934, jenž se trefil ve 29. minutě.
Domácí sice vyrovnali, ale tři přesné zásahy dalšího „Hrdiny z Říma 1934“ kanonýra Antonína Puče obrátily skóre ve prospěch soupeře. V té době nešlo o vršovické derby, Slavia se přesunula do této pražské čtvrti až po vyhnání komunisty z původního domova na Letné v roce 1953.
Oblíbená sportovní rubrika deníku Národní politika konstatovala: „Svůj první zápas Bohemians na svém novém hřišti prohráli. Ale říká se: první vyhrání z kapsy vyhání…“
Letos by klokani potřebovali, aby tohle pravidlo platilo.
Zdroj: Bohemians Praha 1905
-
Hokejpřed 5 dny
Voráček se opřel do kanadské fanynky zesměšňující Sikoru: Trefil bych jí kolenem v plné rychlosti, naštvala se legenda
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Straka končí na lavičce Českých Budějovic! Důvodem je převrat ve vedení klubu, který opět přebírá Koubek
-
Chance Ligapřed 4 dny
VIDEO: Fanoušci žasnou! Anglický střihač vytvořil virální sestřih nejlepších momentů Antonína Kinského v českých soutěžích
-
Chance Ligapřed 2 dny
Další návrat do Sparty. Po Vydrovi, Ševínském a Kaštánkovi hlásí Letná čtvrté jméno