Fotbal
Okénko minulosti: Odstartoval 32. ročník slavné anglické Premier League. U jejího zrodu byl jen Jan Stejskal
Začala nejsledovanější, nejluxusnější a nejbohatší domácí klubová soutěž na světě – anglická Premier League, počítá si už 32. ročník. V sestavách účastníků budou i dva čeští zástupci – Vladimír Coufal a Tomáš Souček ve službách londýnského West Hamu United. Pouze jediný český vyslanec brankář Jan Stejskal zažil premiérový ročník 1992/1993.
Začala nejsledovanější, nejluxusnější a nejbohatší domácí klubová soutěž na světě – anglická Premier League, počítá si už 32. ročník. V sestavách účastníků budou i dva čeští zástupci – Vladimír Coufal a Tomáš Souček ve službách londýnského West Hamu United. Pouze jediný český vyslanec brankář Jan Stejskal zažil premiérový ročník 1992/1993.
V raných 90. letech se kluby hrající První divizi (First Division) snažily o změny v anglickém fotbale a 17. července 1991 podepsaly budoucí členové nové ligy zakládající smlouvu.
Oproštěni od dosavadní fotbalové ligy (Football League) a Anglického fotbalového svazu (The Football Association, The FA) měl novému uskupení uvolnit ruce při vyjednávání svých vlastních smluv týkajících se vysílacích práv a sponzorů.
Odklon prvoligových klubů nastal 20. února 1992, následně 22 klubů opouštějících tehdejší ligovou soutěž založilo 27. května téhož roku Premier League, společnost s ručením omezeným.
Premiérový ročník odstartoval 15. srpna 1992 a zahrnoval 22 klubů. Sheffield United porazil Manchester United v prvním zápase soutěže 2:1, historicky první gól vstřelil domácí Brian Deane. Mistrovský titul ale získal právě Manchester United. Ke snížení počtu došlo před ročníkem 1995/1996, kdy v tom předchozím sestoupila rovnou čtveřice a počet klubů se ustálil na dvacet.
Pro tehdy československý fotbal, který v tom roce rozehrával poslední ročník společné federální ligy, byla velká čest, že u tohoto historického přelomu stál i jeden jeho vyslanec – Jan Stejskal, účastník posledního světového šampionátu se společnou československou reprezentací v roce 1990 v Itálii.
Právě výkony v reprezentačním dresu (ale i mistrovské Sparty Praha) mu přinesly anglické angažmá. Přišel v průběhu podzimu 1990 a v Queen´s Park Rangers chytal čtyři roky.
Londýnští královniny jezdci skončily v premiérovém ročníku Premier League na sympatickém 5. místě, brněnský odchovanec měl na tom obstojnou zásluhu. Vysloužil si přezdívku Jan „Stay Cool“ Stejskal, která kromě podoby s výslovností jeho jména odkazovala k jeho pověstnému klidu i ve vypjatých chvílích zápasu.
Další ročník nebyl už jediným českým legionářem. Přibyli k němu dva kolegové brankáři, kteří pomohli skvělými zákroky svým týmům k postupu mezi elitu. Luděk Mikloško, rovněž účastník mistrovství světa 1990 v Itálii, v dresu West Hamu United, a další ostravský odchovanec Pavel Srniček, vicemistr Evropy 1996, který hájil branku Newcastlu United.
Česká enkláva tvořena výhradě brankáři se rozmnožila.
Jan Stejskal v anglické 1. lize:
1990/1991 – 24 zápasů
1991/1992 – 41 zápasů
1992/1993 – 15 zápasů
1993/1994 – 26 zápasů
Počet vychytaných nul – 30
Zdroj: Premier League, BBC
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 24 hodin
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly