Spojte se s námi


Chance Liga

Okénko minulosti: Milan Škoda, legenda a spasitel červenobílých

Publikováno

dne

Penaltovou trefou do sítě tureckého Antalyasporu naplnil Milan Škoda podmínku vstupu do Klubu ligových kanonýrů. Dosáhl mety sta gólů sice v tureckém angažmá v Rizesporu, ale stal se slávistickou legendou. Ba co víc, bude v kronikách zapsán i jako její spasitel.

Zdroj: www.slavia.cz

V červenobílém dresu nastřílel 77 ligových gólů, sedmnáct si jich přinesl z Bohemians Praha, zbývajících šest dodal v Turecku.

Rozhodně není slávistickým kanonýrským rekordmanem, tím bude zřejmě navěky Josef Bican, jenž v období 1937-1952 nasbíral 417 zásahů. Dalších 30 československých přidal ve Vítkovicích, rakouské trefy za Rapid Vídeň a Admiru se mu do klubových počtů nezapočítávají.

Slavia měl ale i jiné výjimečné šutéry. Všech 252 gólů nastřílel v jejím týmu Vlastimil Kopecký, rovněž další vicemistři světa 1934 z Itálie byli hodně zdatní – Antonín Puč 112, František Svoboda 101, Jiří Sobotka 70, Josef Silný, jenž strávil část kariéry také ve Spartě, 32.

Nutno ovšem připomenout, že za jejich éry dobývala Slavia jeden mistrovský titul za druhým, byla prominentním klubem i na evropské scéně, vítěz Středoevropského poháru 1938.

V jejím dresu se prosazovali další efektivní útočníci a členové luxusní kanonýrské společnosti Vojtěch Bradáč (103 gólů), jeho bratr Antonín (97), Otakar Hemele (94) a také hráči, kteří měli skvostné kariéry i jinde Jiří Pešek (38) či Ladislav Kareš (21).

Doby tíživé nastaly po únorovém puči pracujícího lidu v roce 1948, kdy byla Slavia označena za buržoazní klub zavrženíhodného ideologického pochybení a téměř zanikla. Přežila, ale za období socialismu jí nebylo dovoleno získat jediný titul.

A rovněž obohacení klubu stovkařů bylo chudičké, limit splnili jen vicemistr světa 1962 z Chile Josef Kadraba (25 gólů), jenž v Edenu dohrával slavnou kariéru, a Peter Herda díky 79 slávistickým trefám.

Po společenských změnách v roce 1989 se mohl svobodně nadechnout i nejstarší český klub. Gólově vybavený odchovanec Pavel Kuka si před odchodem do bundesligy a po návratu zaknihoval celkem 94 slávistických úspěchů, legendou se stal i Stanislav Vlček se 44 zásahy.

A nyní je tu další pojem Milan Škoda. Proč je tak výjimečný? „Milan dal za Slavii víc důležitých gólů než já s Vláďou Šmicrem dohromady,“ uznal Škodův přínos vicemistr Evropy 1996 Pavel Kuka a přidal k sobě i dalšího stříbrného medailistu, známé slávistické štístko.

Měl pravdu. Škoda táhl mužstvo v dobách zlých, kdy hrozil krach nikoli z důvodů politických, ale ekonomických. Pro mužstvo byl ochoten udělat vše, dokonce se i přesunout na pozici stopera, jen aby tým nesestoupil.

Byl za to odměněn. Do análů vstupuje jako výjimečný střelec, obětavý kapitán, opora mužstva v období nezdarů ale rovněž obnovené slávy, má výrazný podíl na třech titulech z posledních let a účasti v Lize mistrů. Stal se legendou, která si zaslouží i nábožné označení spasitel.

Reklama

Oblíbené